Odjel z Plzně na Nový Zéland a maloval Maory. Hru o Lindauerovi režíruje Lipus

ČTK Kultura ČTK, Kultura
18. 12. 2021 14:10
Světovou premiéru hry o Bohumíru Lindauerovi z Plzně, který koncem 19. století na Novém Zélandu maloval portréty tamních původních obyvatel Maorů, uvede tuto sobotu plzeňské Divadlo J. K. Tyla.

Inscenace nazvaná Lindauer? Pākehā! v režii Radovana Lipuse vznikla pro zdejší činohru. Česká dramatička a spisovatelka polského původu Renata Putzlacherová ji psala téměř rok. Spíš než naučné životopisné dílo diváky čekají střípky ze života člověka, který našel odvahu odejít na druhý konec světa, avizuje šéfka činohry Apolena Veldová.

Bohumír nebo také Gottfried Lindauer v roce 1874 odešel z Plzně na Nový Zéland, kde jsou dnes jeho portréty původních maorských obyvatel považovány za součást kulturního dědictví. Lindauer tam patří mezi nejpopulárnější výtvarníky koloniálního období. Na Novém Zélandu strávil většinu života, zamířil tam jako pětatřicetiletý a zůstal až do své smrti v roce 1926.

V roce 2015, kdy Plzeň byla Evropským hlavním městem kultury, se v místní síni Masné krámy podařilo zorganizovat velkou výstavu 44 portrétů zapůjčených z novozélandské Auckland Art Gallery Toi o Tamaki. Přehlídku doprovodil zvláštní maorský rituál, pořádala ji Západočeská galerie. Zahrnovala i autorovy rané náboženské obrazy a portréty plzeňských měšťanů.

Titul Lindauer? Pākehā! je teď další z inscenací zdejší činohry, která čerpá z regionálních témat. V minulosti už Tylovo divadlo uvedlo hru Škoda!, o významném podnikateli Emilu Škodovi, nebo komorní dokumentární drama Plzeň 1953, jež vycházelo z reakce zaměstnanců automobilky na vyhlášení měnové reformy v roce 1953.

"Jsem toho názoru, že každé divadlo má povinnost zpracovávat místní příběhy. V plzeňském Divadle J. K. Tyla budu pracovat poprvé a jsem rád, že zrovna na tak zajímavé látce," říká režisér Lipus. "V minulosti jsem měl možnost točit na Novém Zélandu, tam zná Lindauerovo jméno snad každý a za jeho obrazy se tam platí astronomické sumy," dodává divadelník, který s autorkou hry Putzlacherovou v minulosti spolupracoval na inscenaci Těšínské niebo.

"Má první myšlenka byla: Co já mám společného s Maory? Nejdříve jsem zhlédla spoustu filmů o Novém Zélandu, následovala podrobná četba všeho, co by se mi mohlo během psaní hodit, navštívila jsem Náprstkovo muzeum. Prošla jsem si i Plzeň a místa, kudy chodil Bohumír Lindauer a jeho blízcí," popisuje Putzlacherová.

Její hra vypráví také o odvaze a odhodlání. "A o tom, jak jsme schopni vnímat cizí kultury a jak cizí kultura vnímá nás a jak je možné, aby ty dvě kultury se vzájemně obohacovaly, a ne se na sebe dívaly nevraživě," dodává šéfka činohry Apolena Veldová.

Kostýmy navrhl výtvarník Tomáš Kypta, autorem scény je architekt a herec David Vávra, hudbu složil písničkář Tomáš Kočko. V titulní roli diváci uvidí Marka Mikuláška, v dalších rolích Jana Maléře, Apolenu Veldovou, Michala Štěrbu, Kláru Kuchinkovou či Josefa Nechutného.

Ještě letos vyjde publikace, která bude kromě textu hry obsahovat doprovodné materiály. Po sobotní repríze je inscenace znovu na programu 6., 20. a 30. ledna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy