Obrazem: Ceny Thálie převzali Janžurová, Švehlík, Kačer či Molavcová

Obrazem: Ceny Thálie převzali Janžurová, Švehlík, Kačer či Molavcová
Herečka, zpěvačka a muzikantka je roky spjatá s divadlem Semafor a Jiřím Suchým, který nedávno oslavil devadesátiny.
Cenu za celoživotní mistrovství v kategorii činohra si odnáší Iva Janžurová.
Další připadla Libuši Švormové.
Cenu za celoživotní mistrovství v kategorii opera převzala Eva Randová od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha z hnutí ANO.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
10. 10. 2021 12:26
V sobotu večer, kdy Česko sledovalo výsledky parlamentních voleb, byly v historické budově Národního divadla předány Ceny Thálie. Loni se kvůli pandemii udílely jen on-line a koronavirus ovlivnil také letošní ročník. Porotci nemohli hodnotit jevištní výkony v uplynulé sezoně, protože divadla byla téměř celý rok zavřená.

Pořádající Herecká asociace proto udělila více cen za celoživotní mistrovství. V oboru činohra jich bylo šest místo obvyklé jedné v ženské a jedné v mužské kategorii.

Skleněnou sošku, která symbolizuje múzu Thálie, si odnesly Iva Janžurová, oblíbená komička i herečka dramatických rolí, a Libuše Švormová, známá hlasem filmové Angeliky a z mnoha rolí především v Městských divadlech pražských, kde působila tři desítky let.

Z mužů cenu za celoživotní mistrovství v činohře obdrželi Alois Švehlík, který přes tři desítky let hraje v Národním divadle, a Jaroslav Satoranský. Ten je zase 55 let věrný pražskému Divadlu na Vinohradech. In memoriam asociace ocenila Zdenku Procházkovou a Karla Urbánka.

V kategorii muzikál si cenu za celoživotní mistrovství odnesla herečka, zpěvačka a muzikantka Jitka Molavcová, léta spjatá s divadlem Semafor a Jiřím Suchým, který nedávno oslavil devadesátiny.

V kategorii opera byla oceněna mezzosopranistka Eva Randová. Zpívala v Metropolitní opeře v New Yorku, milánské La Scale či Covent Garden v Londýně. Krátce působila také jako ředitelka pražské Státní opery.

Thálii za celoživotní mistrovství v oboru balet, tanec a pohybové divadlo dostal tanečník Jaroslav Slavický. Stejné ocenění v oboru alternativního divadla převzal Ján Sedal a v kategorii loutkového divadla Tomáš Dvořák.

V sobotu večer se dále udílely sošky, jejichž laureáty pořadatelé oznámili již v červnu. Cenu České akademie divadelníků, o níž rozhodují držitelé Thálie a další osobnosti, převzal herec a režisér Jan Kačer. V českém divadle i filmu působí již přes 50 let.

Cena mladému umělci nebo umělkyni do 33 let v oboru činohra patří Denise Barešové a Thálii za šíření divadelního umění v televizi získal dramaturg Jaroslav Someš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruský plynárenský gigant Gazprom zastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud do prosince nebude nová smlouva

Ruský plynárenský gigant Gazprom pozastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud nebude do začátku prosince podepsán nový dodavatelský kontrakt. Oznámila to dnes podle agentury Interfax firma. Moldavsko po vypršení dřívějšího kontraktu muselo kvůli nedostatku energie vyhlásit stav nouze, upozornila agentura Reuters.

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitaová v pátek uvedla, že Moldavsko a Rusko se stále nedokázaly shodnout na ceně a dalších podmínkách nové dohody. Dlouholetý kontrakt s Gazpromem vypršel Moldavsku koncem září, podle listu Kommersant byl ale prodloužen do konce října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy