Nultý bod rozhýbá divadelní scénu i tok tajných informací

14. 7. 2014 14:26
Festival fyzického a tanečního divadla představí celosvětově známý německý soubor LIGNA, ale také Miřenku čechovou v roli režisérky.
V sólovém představení Uter Que ystoupí Radim Vizváry v režii Petra Boháče.
V sólovém představení Uter Que ystoupí Radim Vizváry v režii Petra Boháče. | Foto: Nultý bod

Praha - Festival fyzického a tanečního divadla Nultý bod představuje až do soboty v Divadle v Celetné, divadle Ponec a v obchodním centru Palladium oceňované české tanečníky i zahraniční hosty. 

Festival do Česka přiváží současnou zahraniční tvorbu na poli tanečního a fyzického divadla v podobě díla choreografky Heleny Waldmannové, choreografa Matiji Ferlina nebo celosvětově známého německého souboru LIGNA. Představí se také čeští tanečníci jako Radim Vizváry nebo Miřenka Čechová tentokrát v roli režisérky.

"Nultý bod je místo nulového pohybu a zároveň v něm nelze setrvávat. Z Nultého bodu všechen pohyb vychází, jako je to na grafu. Všechny osy se v něm nakonec setkají," vysvětluje název festivalu jeho umělecký šéf Petr Boháč. "Letošní ročník ale není jen o pohybu těla. Je o pohybu mysli, o pohybu informací, ale také o vjemech a myšlenkách, které s námi smýkají ze strany na stranu," dodává Boháč.

Právě pohybu informací se věnuje interaktivní site-specific hra Secret Radio německého souboru LIGNA. Její návštěvníci dostanou po vstupu do nákupního centra Palladium telefon se sluchátky. Stanou se tak loutkami v přesně připraveném scénáři, který jim umožní poznat, jaké je to být "neviditelný" uprostřed nákupního davu.

Představení má v podtitulu citát Hannah Arendt "Pravá moc začíná tam, kde začíná utajení" a odkazuje ke skutečnosti, že každý člověk denně předává sám o sobě mnoho informací prostřednictvím telefonu, mailu či kreditní karty, aniž by zcela věděl, komu - autoři inscenace jsou přesvědčeni o tom, že tajným službám. Umělci se ptají, proč stát udržuje monopol na tajné agentury a zda lidé musejí organizovat nové tajné společnosti a sami neustále vytvářet a zdokonalovat systémy kontroly nad sebou samotnými.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy