Nominaci na divadlo roku si vysloužilo Divadlo v Dlouhé i brněnské Národní divadlo

ČTK ČTK
21. 2. 2017 15:07
Vítězové Cen divadelní kritiky budou vyhlášeni 20. března v Praze. Nominováni jsou kromě divadel a herců také scénografové a skladatelé.
Mahenovo divadlo v Brně.
Mahenovo divadlo v Brně. | Foto: Aktuálně.cz

Pražský soubor Divadlo Letí a Národní divadlo Brno získaly po třech nominacích na Ceny divadelní kritiky (dříve Ceny Alfréda Radoka). Divadlem roku mohou být pražské Divadlo v Dlouhé, Komorní scéna Aréna Ostrava a Národní divadlo Brno-opera.

Laureáti budou vyhlášeni 20. března v prostoru Pomezí v prázdném domě Za Poříčskou branou 284/7 v Praze-Karlíně, oznámil šéfredaktor časopisu Svět a divadlo Karel Král. V 25. ročníku ankety hlasovalo 89 kritiků.

Naději na nejlepší inscenaci roku 2016 mají brněnské Národní divadlo (NDB), které s Operou v Göteborgu uvedlo v režii Davida Radoka a v hudebním nastudování Marka Ivanoviće Bartókův jednoaktový Modrovousův hrad a Schönbergovo první jevištní dílo Očekávání.

Pražské Dejvické divadlo získalo nominaci za Doubtovo Vzkříšení v režii Michala Vajdičky a Divadlo Letí za projekt Anny Saavedry nazvaný Olga (Horrory z Hrádečku) režisérky Martiny Schlegelové.

Nominace za roli Olgy i Puka

Za herecké výkony jsou nominovány Hana Tomáš Briešťanská za výkon v inscenaci Petrolejové lampy v NDB, Tereza Hofová v adaptaci románu Skugga Baldur v pražském Studiu Hrdinů, Pavlína Štorková v roli Olgy ve zmiňované inscenaci Divadla Letí a Lucie Trmíková za titulní roli v Ibsenově Hedě Gablerové v Divadle v Dlouhé.

Z mužských kolegů se laureátem cen kritiky může stát Michal Kern jako Puk ve Snu čarovné noci v Národním divadle, Norbert Lichý ve Spalovači mrtvol v ostravském Divadle Petra Bezruče či Stanislav Majer. Ten ve Studiu Hrdinů ztvárnil titulní roli hry Davida Zábranského Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny.

Nejlepší poprvé uvedenou domácí hrou se může stát Dianiškovo Mlčení bobříků (Divadlo pod Palmovkou), Doubtovo Vzkříšení (Dejvické divadlo) či Olga (Horrory z Hrádečku) Divadla Letí. Kategorie Talent roku 2016 obsahuje jména autora a režiséra Tomáše Dianišky a herců Jiřího Böhma a Daniela Krejčíka.

Scénografové i skladatelé

Mezi nominovanými scénografy jsou Lukáš Brychta, Štěpán Tretiag, Tereza Gsöllhoferová, Eva Justichová a Natálie Rajnišová za scénografii projektu Pomezí, Barbora Jakůbková za výpravu inscenace Čechy leží u moře v Naivním divadle Liberec a Jakub Kopecký. Navrhl scénu k Vianově Pěně dní v královéhradeckém Klicperově divadle.

Cenu může převzít i jeden ze skladatelů. Nominováni jsou Aleš Březina (Liduschka/Baarová, Divadlo J. K. Tyla Plzeň), Michal Nejtek (představení Constellations I. Before I Say Yes) a Jiří Vyšohlíd (O bílé lani, Divadlo Drak).

V neoceňované kategorii Největší zážitek ze zahraničního divadla zvítězil Shakespearův Hamlet, jak ho v režii Thomase Ostermeiera uvedla berlínská Schaubühne na Pražském divadelním festivalu německého jazyka.

Podle Krále se 16 nominací váže na pražské scény, tři na brněnské a dvě na ostravské. Po jedné mají divadla v Hradci Králové, Liberci a Plzni. "Téměř devět desítek kritiků v anketě upozornilo na 76 inscenací jednatřiceti divadel a 37 poprvé uvedených českých her," dodal. 

V historii této ankety získalo titul Divadlo roku Dejvické divadlo a také Divadlo Na zábradlí.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

před 1 hodinou

Hlavní vyjednavač pro brexit Barnier: Lhůta na dohodu o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií je příliš krátká

Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně krátká. V projevu na univerzitě v severoirské metropoli Belfastu to řekl hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier. Británie opustí EU v pátek. Dohodu o budoucích vztazích by měli Londýn a Brusel vyjednat v následujícím přechodném období, které ovšem bude trvat jen do konce letošního roku.

Další zprávy