Nejvíc nominací na Ceny divadelní kritiky mají pražské scény divadlo Masopust a Divadlo v Dlouhé

ČTK ČTK
8. 3. 2018 13:50
Nezávislé divadlo Masopust a Divadlo v Dlouhé mají po třech nominacích na Ceny divadelní kritiky za rok 2017, dříve Ceny Alfréda Radoka. Titul Divadlo roku mohou získat Divadlo v Dlouhé, Komorní scéna Aréna Ostrava a Opera Národního divadla Brno. Vítězové se budou vyhlašovat 18. března na večeru v pražském Paláci Akropolis. Ve 26. ročníku ankety hlasovalo 80 kritiků.
Macbeth - Too Much Blood. Představení Divadla Na zábradlí může zvítězit v kategorii Inscenace roku.
Macbeth - Too Much Blood. Představení Divadla Na zábradlí může zvítězit v kategorii Inscenace roku. | Foto: Divadlo Na zábradlí

Patnáct nominací na Ceny divadelní kritiky získaly pražské scény, čtyři brněnské, po dvou ostravská a liberecká a jednu ústecká. Hlasy v anketě dostalo 76 inscenací, 42 divadel a 39 poprvé uvedených českých her. 

Historicky nejvíc inscenací roku - čtyři - režíroval Jan Antonín Pitínský. Pětkrát se divadlem roku stalo Dejvické divadlo a Divadlo Na zábradlí, šestkrát dostal cenu za hudbu Vladimír Franz.

Inscenace roku 
DJ/Shakespeare: Too Much Blood (režie David Jařab), Divadlo Na zábradlí  Deník zloděje (režie Jan Nebeský), divadlo Masopust, Praha
Lucerna (podle Aloise Jiráska, režie Hana Burešová), Dejvické divadlo

Herečka roku
Pavla Beretová (Maryša, Činohra Národního divadla, Praha)
Ivana Hloužková (Strach jíst duši, Činohra Národního divadla, Brno) Eva Salzmannová (Jasno lepo podstín zhyna, MeetFactory, Praha)

Herec roku
Ondřej Brousek (Peer Gynt, Divadlo na Vinohradech, Praha)
Martin Finger (Homo Faber, Činoherní studio, Ústí nad Labem)
Miloslav König (Deník zloděje, divadlo Masopust, Praha)

Divadlo roku 
Divadlo v Dlouhé, Praha
Komorní scéna Aréna, Ostrava
Opera Národního divadla, Brno

Poprvé uvedená česká hra
Jiří Havelka a DD: Vražda krále Gonzaga, Dejvické divadlo, Praha
Natalie Kocab: Pohřeb až zítra, Švandovo divadlo, Praha
Tomáš Vůjtek: Smíření, Komorní scéna Aréna, Ostrava

Scénografie
Kamil Bělohlávek: Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých, Naivní divadlo Liberec
Marek Cpin: AnderSen aneb Fantazie mě přivede do blázince, Divadlo Na zábradlí, Praha
Marek Cpin: Maryša, Činohra Národního divadla, Praha
Tomáš Rusín: Láska na dálku, Opera Národního divadla, Brno

Hudba roku
Ivan Acher: Dynastie, Divadlo Husa na provázku, Brno
Martin Dohnal: Deník zloděje, divadlo Masopust, Praha
Kora Et Le Mechanix: Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých, Naivní divadlo Liberec

Talent roku
Kateřina Dvořáková (herečka), Eva Hacurová (herečka a zpěvačka), Adam Svozil (režisér) 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy