Navázat na Svobodu a Radoka. Laternu magiku povede mim Vizváry

ČTK ČTK
11. 1. 2021 16:50
Novým uměleckým šéfem pražské Laterny magiky se stal mim, režisér, pedagog a držitel Ceny Thálie Radim Vizváry. V pondělí to oznámilo Národní divadlo. Laterna magika je jeho čtvrtým souborem vedle činohry, opery a baletu.
Radim Vizváry už zkouší první inscenaci pro Laternu magiku.
Radim Vizváry už zkouší první inscenaci pro Laternu magiku. | Foto: David Konečný

Vizváry plánuje rozvíjet odkaz multižánrového divadla, využít české i zahraniční kontakty pro získání nových tvůrců nebo podpořit využití nových technologií.

Radim Vizváry při sólové inscenaci nazvané VIP.
Radim Vizváry při sólové inscenaci nazvané VIP. | Foto: David Konečný

"Laterna magika prošla za svou existenci mnoha proměnami, hledala své nové podoby a snažila se držet krok s rozvojem divadla i audiovizuálních technologií," říká Vizváry, podle něhož se divadlo dnes neobejde bez progresivnějšího využití nových technologií a multižánrovosti. "Vážím si odkazu Josefa Svobody a Alfréda Radoka a věřím, že jejich nadčasové myšlenky budeme nejlépe naplňovat právě tím, když se stane Laterna magika prostorem experimentu," dodává ke své koncepci.

K využití nových technologií by mu měla pomoci spolupráce s vědci i studenty technických oborů, stejně jako s dalšími profesemi, které nemusí být nutně divadelní. "Máme příležitost propojit umělecké styly, směry a obory, které doposud jen sloužily nebo byly podřízenou součástí historicky zakořeněných tradičních žánrů," poznamenává.

Vizváry chce také více využívat současný tanec, fyzické divadlo, pantomimu, akrobacii, loutkové divadlo nebo nový cirkus.

První premiéru, kterou Laterna magika uvede pod jeho vedením, už zkouší. Inscenace Zázrak (s)tvoření ve Vizváryho režii bude určena rodinnému publiku. Hlavním poselstvím díla, jež kombinuje současný tanec, nový cirkus, loutkohru a ruční animace, je myšlenka, že svět bude vždy takový, jaký si jej lidé vytvoří.

Jedenačtyřicetiletý Vizváry patří mezi nejvýraznější osobnosti současného mimického divadla. Je absolventem pražské HAMU a držitelem Ceny Thálie 2016 v kategorii Balet, pantomima a ostatní tanečně-dramatické žánry za herecký výkon v představení Sólo. Obdržel mnoho dalších cen v Česku i zahraničí.

Jako autor, režisér nebo choreograf má na kontě stovku představení, coby interpret představil svou práci téměř v celé Evropě nebo USA, Asii a Africe.

Ve vlastní tvorbě se nejvíce specializuje na pantomimu, rozvíjí ji do současné podoby a zabývá se problematikou nonverbálního divadla, a to i ve sféře pedagogické a teoretické.

V Národním divadle vytvořil choreografie k inscenacím Z mrtvého domu, Juliette (Snář), Sen čarovné noci, Billy Budd a režii grotesky Poprask v opeře nebo opery Láska ke třem pomerančům.

V současnosti s uskupením Losers Cirque Company vytváří novou scénu nového cirkusu a pantomimy Divadlo Bravo v bývalém Branickém divadle v Praze.

Byla doba, kdy jsem se styděl před ostatními říct, že dělám pantomimu, všichni mi říkali, Vizváry, co to děláš za kostlivce, tvrdí mim. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 19 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Kroos je v karanténě, v závěru sezony Realu asi nepomůže

Fotbalový Real Madrid se zřejmě bude muset v závěru sezony obejít bez svého klíčového hráče Toniho Kroose. Jednatřicetiletý německý záložník se v minulých dnech setkal s osobou pozitivně testovanou na koronavirus, a přestože mu následný test vyšel negativně, je podle klubu z preventivních důvodů v karanténě.

Vzhledem ke zdravotnímu protokolu ligy Kroos nezasáhne do nedělního utkání s Athleticem Bilbao a nejistá je i jeho účast v závěrečném ligovém zápase proti Villarrealu příští týden. V podobné situaci byl před měsícem jeho spoluhráč Federico Valverde, kterému pozitivní testy vyšly až pár dní po karanténě.

Real po čtvrtečním vítězství nad Granadou (4:1) drží nadále šance na obhajobu titulu, dvě kola před koncem ztrácí dva body na vedoucí Atlético Madrid. Vedle Kroose bude tým trenéra Zinédinea Zidanea v příštím duelu zřejmě postrádat i zraněného kapitána Sergia Ramose, Daniho Carvajala či Lucase Vázqueze. Vrátit by se do sestavy naopak mohl obránce Raphaël Varane.

Zdroj: ČTK
Další zprávy