Nabízíme zásadní setkání s Kouzelnou flétnou, říká Morávek

ČTK ČTK
5. 2. 2015 13:12
Mozartovu operu Kouzelná flétna nově pro Národní divadlo nastudoval režisér Vladimír Morávek.
Kouzelná flétna.
Kouzelná flétna. | Foto: ND - Hana Smejkalová

Praha - Mozartova opera Kouzelná flétna se vrací na jeviště Národního divadla. Divákům ji tentokrát převypráví režisér Vladimír Morávek, který ji výtvarně zasadil do světa koláží Miroslava Huptycha. Premiéra se uskuteční ve čtvrtek 5. února a v sobotu 7. února ve Stavovském divadle.

"Nevolili jsme přístup, že se jedná o oblíbené provozní dílo, ale nabídl jsem, abychom to pojali jako zásadní setkání s geniálním dílem," říká Morávek. "Vzali jsme to s pokorou a zcela vážně."

Režisér Vladimír Morávek mluví o novém nastudování Mozartovy Kouzelné flétny.
Režisér Vladimír Morávek mluví o novém nastudování Mozartovy Kouzelné flétny. | Video:

V Morávkově koncepci účinkuje kromě pěvců také postava samotného Mozarta, kterou ztvární Martin Donutil v alternaci s Ondřejem Matajem. Vodítkem pro scénické zpracování bylo hollywoodské zpracování režiséra Miloše Formana. "Inscenace je zásadní zprávou o tom, co je to Mozart hraný v Praze," sdělil Morávek.

V inscenaci vystoupí pěvci mladší a střední generace Jana Sibera, Olga Jelínková, Marie Fajtová, Richard Samek, Jiří Brückler, Ondřej Koplík a další.

Diváci ve Stavovském divadle uvidí do konce sezony deset představení poslední Mozartovy opery, a to v původním německém jazyce s českými titulky. Poslední inscenace Kouzelné flétny ve Stavovském divadle v českém jazyce a v režii Davida Radoka z roku 1993 se dočkala 384 uvedení.

"Ačkoli jsem Kouzelnou flétnu mnohokrát dirigoval, její nové nastudování ve Stavovském divadle je pro mne neobyčejně inspirující," podotkl dirigent Jaroslav Kyzlink.

Kouzelná flétna se stala ukázkou žánru singspielu díky pohádkovému příběhu, v němž princ Tamino za pomoci divotvorné flétny a komického společníka Papagena hledá cestu k princezně Pamině, dceři Královny noci, ale také díky odkazům na zednářskou symboliku. Poprvé byla hrána v budově dnešního Stavovského divadla 25. října 1792.

Následující operní premiérou Národního divadla bude 26. března Musorgského díla Boris Godunov v hudebním nastudování Petra Kofroně v režii Lindy Keprtové.

 

Právě se děje

Další zprávy