Ceny Divadelních novin získalo Mikuláškovo Mýcení nebo inscenace Hábovy opery

ČTK ČTK
26. 11. 2018 18:40
Cenu Divadelních novin za nejlepší tvůrčí počin v činohře dostal Jan Mikulášek za režii hry podle předlohy Thomase Bernharda nazvané Mýcení. Uvedlo ji Divadlo Na zábradlí.
Hra Mýcení měla v Divadle Na zábradlí premiéru letos 16. března.
Hra Mýcení měla v Divadle Na zábradlí premiéru letos 16. března. | Foto: Divadlo Na Zábradlí – KIVA

Představení již letos získalo Cenu Josefa Balvína pro nejlepší českou inscenaci německy psaného textu, kterou udílí Pražský divadelní festival německého jazyka.

"Zkoušení stálo hodně sil a každé ocenění ukazuje, že inscenace rezonuje, a to síly zase vrací," řekl Mikulášek při přebírání ceny. Mýcení, jež vzniklo adaptací proslulého románu sarkastického a ironického rakouského dramatika Thomase Bernharda, mělo v Divadle Na zábradlí premiéru v březnu. Jde o Bernhardovo pozdní dílo, často se říká, že to nejvytříbenější.

Slavnostní setkání několika přátel u večeře se v tomto příběhu stává hlubokou, ironickou a jízlivě zábavnou sondou do života lepší společnosti. Román Mýcení ve své době vyvolal jeden z největších skandálů v dějinách moderní rakouské literatury. Ihned po vydání v roce 1984 následovala žaloba pro nactiutrhání; kniha byla ve své době dokonce policejně zakázána.

Ceny Divadelních novin byly toto pondělí v pražském Divadle Na zábradlí uděleny také v dalších kategoriích.

Za nejlepší herecký výkon sezony bez ohledu na žánry byla oceněna Tereza Marečková za roli Vitky ve stejnojmenné hře o mladé talentované skladatelce a dirigentce Vítězslavě Kaprálové. Hru Kateřiny Tučkové v režii Anny Petrželkové uvedlo Divadlo Husa na provázku.

V kategorii Loutkové a výtvarné divadlo cenu dostali Apolena Vanišová a Petr Krusha za projekt Kračun, experimentální výtvarné divadlo pracující s prvky stínového divadla, přírodními materiály, filmem i loutkami. K vidění bylo na letošním festivalu Next Wave.

V oblasti tanečního a pohybového divadla porota ocenila Lenku Vágnerovou za koncept, choreografii a režii inscenace Amazonky.

V kategorii hudebního divadla cenu obdrželi Jiří Nekvasil za režii a Bruno Ferrandis za hudební nastudování opery Aloise Háby Přijď království tvé.

Jiří Havelka byl oceněn za režii inscenace Společenstvo vlastníků, které uvádí divadlo Vosto5. Zvítězil v kategorii Alternativní divadlo. "Děkuji Divadelním novinám, divadlu i sousedům. Všichni mí sousedi se proměnili na diváky, doufám, že to bude pokračovat dál a všichni sousedé se stanou diváky," řekl Havelka.

Publikačním počinem roku je kniha Česká divadelní fotografie 1859-2017, kterou vydal Divadelní ústav.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy