Ceny Divadelních novin získalo Mikuláškovo Mýcení nebo inscenace Hábovy opery

ČTK ČTK
26. 11. 2018 18:40
Cenu Divadelních novin za nejlepší tvůrčí počin v činohře dostal Jan Mikulášek za režii hry podle předlohy Thomase Bernharda nazvané Mýcení. Uvedlo ji Divadlo Na zábradlí.
Hra Mýcení měla v Divadle Na zábradlí premiéru letos 16. března.
Hra Mýcení měla v Divadle Na zábradlí premiéru letos 16. března. | Foto: Divadlo Na Zábradlí – KIVA

Představení již letos získalo Cenu Josefa Balvína pro nejlepší českou inscenaci německy psaného textu, kterou udílí Pražský divadelní festival německého jazyka.

"Zkoušení stálo hodně sil a každé ocenění ukazuje, že inscenace rezonuje, a to síly zase vrací," řekl Mikulášek při přebírání ceny. Mýcení, jež vzniklo adaptací proslulého románu sarkastického a ironického rakouského dramatika Thomase Bernharda, mělo v Divadle Na zábradlí premiéru v březnu. Jde o Bernhardovo pozdní dílo, často se říká, že to nejvytříbenější.

Slavnostní setkání několika přátel u večeře se v tomto příběhu stává hlubokou, ironickou a jízlivě zábavnou sondou do života lepší společnosti. Román Mýcení ve své době vyvolal jeden z největších skandálů v dějinách moderní rakouské literatury. Ihned po vydání v roce 1984 následovala žaloba pro nactiutrhání; kniha byla ve své době dokonce policejně zakázána.

Ceny Divadelních novin byly toto pondělí v pražském Divadle Na zábradlí uděleny také v dalších kategoriích.

Za nejlepší herecký výkon sezony bez ohledu na žánry byla oceněna Tereza Marečková za roli Vitky ve stejnojmenné hře o mladé talentované skladatelce a dirigentce Vítězslavě Kaprálové. Hru Kateřiny Tučkové v režii Anny Petrželkové uvedlo Divadlo Husa na provázku.

V kategorii Loutkové a výtvarné divadlo cenu dostali Apolena Vanišová a Petr Krusha za projekt Kračun, experimentální výtvarné divadlo pracující s prvky stínového divadla, přírodními materiály, filmem i loutkami. K vidění bylo na letošním festivalu Next Wave.

V oblasti tanečního a pohybového divadla porota ocenila Lenku Vágnerovou za koncept, choreografii a režii inscenace Amazonky.

V kategorii hudebního divadla cenu obdrželi Jiří Nekvasil za režii a Bruno Ferrandis za hudební nastudování opery Aloise Háby Přijď království tvé.

Jiří Havelka byl oceněn za režii inscenace Společenstvo vlastníků, které uvádí divadlo Vosto5. Zvítězil v kategorii Alternativní divadlo. "Děkuji Divadelním novinám, divadlu i sousedům. Všichni mí sousedi se proměnili na diváky, doufám, že to bude pokračovat dál a všichni sousedé se stanou diváky," řekl Havelka.

Publikačním počinem roku je kniha Česká divadelní fotografie 1859-2017, kterou vydal Divadelní ústav.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy