Menšiny a překážky ve vztazích. Brněnský balet uvádí současné choreografie

ČTK ČTK
21. 9. 2022 13:00
Choreografie tří autorů s rozdílným pohybovým rukopisem tvoří novinku baletního souboru Národního divadla Brno. Komponovaný večer se jmenuje Bolero podle skladby Maurice Ravela, která zní v závěrečné části. Tématem jednotlivých choreografií jsou vztahy, základní lidské otázky i pochybnosti nad vlastní identitou.

Premiéra se uskuteční tento pátek 23. září v Janáčkově divadle, nejbližší reprízy následují hned 24. a 25. září.

Úvodní choreografii nazvanou Mountain Call brněnskému souboru na míru vytvořil jeho bývalý demisólista, to znamená sólista s povinností sboru, Dan Datcu z Rumunska. "Oslavuje kulturní identitu, v kontextu rumunského folkloru se věnuje třem tématům: životu, manželství a smrti," říká o svém díle. Z rumunského folkloru vychází i hudba, která je podle něj barvitá a živá. V kontrastu k ní budou kostýmy důsledně černobílé.

Choreografie Mária Radačovského jménem Unanswered Question se věnuje hledání genderové identity a souvisejícím tématům, která jsou sice intimní, přesto plní veřejný prostor. "Osobně se jako příslušník většinové společnosti cítím být ve zvláštní situaci, do které jsem vtahován, aniž bych o to stál. Obecně se minority po období staletí útlaku konečně cítí svobodně. Jsem přesvědčený o tom, že důležité je nalézt rovnováhu," tvrdí Radačovský, umělecký šéf brněnského baletu.

Třetí choreografií večera pak je Walking Mad od Švéda Johana Ingera na Ravelovo Bolero. Do repertoáru brněnského baletu se vrací v obnovené premiéře. Přináší vlny emocí, nejprve smích, pak i slzy. Scénu rozděluje pohyblivá stěna, jež umožňuje různé členění a interakce. Symbolizuje například překážky, které si lidé vzájemně vytvářejí ve vztazích.

Národní divadlo Brno dlouhodobě usiluje o uvádění současného baletního repertoáru a původní tvorby. Minulou sezonu v programu Balanchine dostal prostor neoklasický baletní styl. Večer Bolero oproti tomu představuje současnou tvář žánru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo 19 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si dnes vyžádal nejméně 19 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

"Útoky na civilní cíle dokazují nelidskou krutost nepřítele a nedostatek morálních zásad," dodal policejní mluvčí. Neupřesnil ale, kdo podle názoru policie za útokem stojí.

Jde o další z řady útoků, které sužují Afghánistán od doby, kdy se před více než rokem v zemi ujalo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy