Švandovo divadlo povede Martin Františák, s Tučkovou chystá hru o Nicholasi Wintonovi

ČTK ČTK
8. 1. 2019 19:30
Novým uměleckým šéfem pražského Švandova divadla se od ledna stal čtyřiačtyřicetiletý Martin Františák. Na smíchovské scéně vystřídá Doda Gombára, který ve funkci působil uplynulých osm let.
Martin Františák v kavárně pražského Švandova divadla.
Martin Františák v kavárně pražského Švandova divadla. | Foto: Jiří Vaněk

Režisér, dramatik a básník Martin Františák byl dříve uměleckým šéfem činohry Národního divadla Brno, kterou dovedl k mnoha oceněním. Pro Švandovo divadlo nyní připravuje třeba drama o Nicholasi Wintonovi, scénář k němu píše Kateřina Tučková.

Foto: Alena Hrbková

"Umělecký šéf je v divadle proto, aby se staral o hru. Vybírá hru, pečuje o hráče, navrhuje trenéry a celý doprovodný tým, který herce v průběhu vzniku inscenace masíruje. A to vše z jediného důvodu: pro touhu najít radost ze hry a přenášet ji na diváky," připodobňuje Františák, který režíroval přes 60 inscenací.

Ve Švandově divadle chce prý spolupracovat s výraznými tvůrci, jako jsou režiséři David Jařab, Jiří Pokorný, Anna Klimešová a Jan Holec. Spolupráce je rozjednána také s Janem Antonínem Pitínským či Janem Fričem.

Smíchovské scéně v posledních letech stoupá návštěvnost, v roce 2017 dosáhla skoro 92 procent vyprodanosti a vloni téměř 96 procent.

K nadcházejícím projektům Švandova divadla pod novým uměleckým vedením bude patřit hra Hadry, kosti, kůže, vyprávějící o nelehkém soužití tří svérázných sousedů z nedalekého pražského ostrova Kampa: herce Jana Wericha, básníka Vladimíra Holana a výtvarníka Jiřího Trnky.

K chystaným novinkám bude patřit i inscenace vycházející z povídek Tennesseeho Williamse v režii Davida Jařaba.

Herecký soubor Švandova divadla rozšíří Filip Březina, absolvent pražské DAMU známý z filmu Zlatý podraz nebo z televizní trilogie Zahradnictví. Z Národního divadla Brno se do Prahy vydají Jan Grundman a Anna Stropnická. A se smíchovským divadlem bude spolupracovat i herec Miroslav Hanuš, známý z Divadla v Dlouhé.

Nového uměleckého šéfa má z pražských divadel ještě Činoherní klub, kde do funkce vloni na podzim nastoupil Ondřej Sokol. Ten je členem zdejšího souboru od roku 1999.

Po režijním úspěchu s inscenací hry britského dramatika irského původu Martina McDonagha nazvané Osiřelý západ z roku 2002 obdržel Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku a Cenu Thálie pro mladého umělce do 33 let. V Činoherním klubu Sokol uvedl také další McDonaghovy hry, kromě toho působí v pražském Studiu Dva.

Sokol je dále moderátor, uváděl třeba pořad Tvoje tvář má známý hlas. Do připravované inscenace Sopranistky, která bude mít v jeho režii premiéru v Činoherním klubu 18. ledna, obsadil dvě z protagonistek této soutěže, zpěvačky a muzikálové herečky Evu Burešovou a Terezu Maškovou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy