Marketing na jevišti. Ostravské divadlo uvede hru vycházející ze skutečnosti

ČTK Kultura ČTK, Kultura
10. 5. 2021 15:40
Členové činoherního souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě připravili hru nazvanou To video nikdo neuvidí. Osciluje na pomezí komorního dramatu a černé komedie, napsal ji současný britský dramatik Martin Crimp.

Česká premiéra hry v režii Janusze Klimszy, jenž studoval v polské Vratislavi a na pražské DAMU, se měla konat v květnu. Kvůli epidemii koronaviru byla přesunuta na říjen.

"Děj se točí okolo propracovaných marketingových praktik, všudypřítomného sledování lidské aktivity a chování při nakupování, vaření a dalších aktivitách s cílem nabízet konkrétnímu člověku údajně ideální produkt přesně podle jeho potřeb, a naplnit tak jeho život jasně nalinkovanou spotřebou," avizuje mluvčí divadla Šárka Swiderová.

Autor hry, pětašedesátiletý Martin Crimp, na počátku 80. let minulého století skutečně pracoval v marketingových firmách, odkud čerpal inspiraci.

V příběhu se setkáváme s Elizabeth, kterou právě opustil manžel a jež se náhodou dostala do světa "průzkumníků trhu". Jejím prostřednictvím poznáváme odosobněnou praxi "hloubkových" a "skupinových" rozhovorů, natáčených na video, v nichž jsou lidé dobrovolně a za úplatu vyslýcháni a dotazováni na vše, co souvisí s jejich konzumací výrobků či používáním služeb.

Elizabeth se této proceduře nejprve podrobí, vykazuje však značnou dávku odporu. To přivede pracovníka firmy Colina k návrhu, aby se Elizabeth sama stala "průzkumnicí trhu".

Protagonistka pak prokáže nejen pozoruhodný talent, ale začíná se dostávat do konfliktu s lidmi, kteří odmítají redukovat svůj život na otázky, proč a v jaké situaci pijí kávu nebo co je vede k užívání aplikátoru menstruačních tamponů, popisuje děj hry divadelní a literární agentura Aura-Pont.

Dílo přeložil Adam Doležal. Scénografem ostravské inscenace je Michal Syrový, kostýmy vytvořila Marcela Lysáčková.

V hlavní roli se představí Renáta Klemensová. Dále hrají František Strnad, Sára Erlebachová, Petr Houska, Kateřina McIntosh a Martin Dědoch.

"Martin Crimp ukazuje ve svých hrách mezilidské vztahy jako vyprázdněné a deprimující. Jeho hrdinové nedokážou skutečně prožít lásku nebo radost," dodává mluvčí Swiderová. Podle ní Crimpovy postavy hovoří stroze, vždy si drží emocionální odstup od reality.

Česká divadla hrají autorova díla od roku 1994, novinku ale zdejší diváci dosud neviděli.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy