Letní Letná uvede divadelní představení Edgar’s Echo, které čerpá z Alenky v říši divů

Kultura
22. 8. 2016 13:54
V rámci festivalu nového cirkusu Letní Letná mohou diváci navštívit divadelní inscenaci Edgar’s Echo od mezinárodního divadelního souboru Krepsko. Představení je inspirované životem a dílem Lewise Carrolla, který napsal kultovní knihu Alenčina dobrodružství v říší divů. V Česku se bude hrát vůbec poprvé.
Foto: Divadlo Archa

Inscenace Edgar’s Echo, která je k vidění od 25. do 28. srpna v divadle Archa, se věnuje postavě literáta Lewise Carrolla, autora příběhů o Alence v říší divů. Jeho knihy ovšem neslouží jako předloha, ale jako zdroje inspirace. Dle tvůrců z divadelního souboru Krepsko nebylo cílem jeho dílo dramatizovat. 

"V představení se nemluví a nepoužívají se slova. Když už se nějaká slova nebo řeč přece jen objeví, není nutné jim rozumět. Snažíme se vše sdělovat prostřednictvím silného vizuálního zážitku," vysvětluje člen souboru Jiří Zeman.

"Vždy se snažíme ukázat něco, co bychom sami jako diváci v divadle rádi viděli," dodává Zeman.

V českém kontextu je výjimečné i mezinárodní složení tvůrčího kolektivu, kde se sešlo devět národností. Celkovou náročnost projektu podle Zemana kompenzuje velká míra otevřenosti, tolerance a odlišné individuální zkušenosti tvůrců.

Mezinárodní divadelní skupina Krepsko vznikla v roce 2001. V divadelních představeních využívá prvky cirkusu, loutkového divadla i dalších jevištních prostředků. Divadlo Krepsko uvedlo v minulosti na festivalu Letní Letná svá úspěšná představení Nejmenší žena na světě, Mad Cup of Tea, Alma&Amanda a Dronte. Během své existence Krepsko vytvořilo přes dvacet inscenací.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Kristýna Plíšková začala tenisový turnaj v Soulu vítězně

Kristýna Plíšková postoupila na turnaji WTA v Soulu do druhého kola. Roli favoritky proti domácí tenistce Čche Či-hi, hráčce až z osmé stovky žebříčku, splnila za necelou hodinu vítězstvím 6:1 a 6:4. Korejce nenabídla ani jeden brejkbol.

V boji o postup do čtvrtfinále už Plíškovou čeká mnohem těžší soupeřka. Sestra světové dvojky a 81. hráčka žebříčku narazí na druhou nasazenou Jekatěrinu Alexandrovovou z Ruska, která je v pořadí WTA devětatřicátá.

Na turnaji v Soulu se představí ještě další dvě české tenistky Karolína Muchová, jež bude nasazenou trojkou, a Denisa Allertová.

Tenisový turnaj žen v Soulu (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo: Kristýna Plíšková (ČR) - Čche Či-hi (Korea) 6:1, 6:4, Alexandrovová (2-Rus.) - Minnenová (Belg.) 6:4, 6:3, Linetteová (4-Pol.) - Beguová (Rum.) 6:1, 6:4, Gasparjanová (7-Rus.) - Mariaová (Něm.) 7:5, 6:4.

před 39 minutami

Průmyslová výroba v Číně rostla nejpomaleji za 17 a půl roku

V srpnu stoupla průmyslová výroba v Číně v meziročním srovnání o 4,4 procenta, což byl nejpomalejší růst od února 2002. Zpráva, kterou v pondělí zveřejnil čínský statistický úřad, je dalším znamením, že ekonomika kvůli obchodní válce a slabé domácí poptávce slábne. Některé sektory naopak vykázaly zlepšení, jako produkce oceli a elektřiny. Analytici však dodávají, že celkově byl růst slabší kvůli výrobním omezením před oslavami 70. let od vzniku Čínské lidové republiky, které se uskuteční 1. října.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

V 75 letech zemřel hudebník a producent Ric Ocasek, manžel první české topmodelky

Americký rockový hudebník a producent byl v neděli nalezen mrtvý ve svém bytě na Manhattanu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na newyorskou policii. Policisté na místě nezjistili žádné známky cizího zavinění, příčinu smrti nyní určí soudní lékař. Ocasekovi, zpěvákovi legendární rockové kapely The Cars a manželovi první topmodelky českého původu Pavlíny Pořízkové, bylo 75 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy