Letní Letná uvede divadelní představení Edgar’s Echo, které čerpá z Alenky v říši divů

Kultura Kultura
22. 8. 2016 13:54
V rámci festivalu nového cirkusu Letní Letná mohou diváci navštívit divadelní inscenaci Edgar’s Echo od mezinárodního divadelního souboru Krepsko. Představení je inspirované životem a dílem Lewise Carrolla, který napsal kultovní knihu Alenčina dobrodružství v říší divů. V Česku se bude hrát vůbec poprvé.
Foto: Divadlo Archa

Inscenace Edgar’s Echo, která je k vidění od 25. do 28. srpna v divadle Archa, se věnuje postavě literáta Lewise Carrolla, autora příběhů o Alence v říší divů. Jeho knihy ovšem neslouží jako předloha, ale jako zdroje inspirace. Dle tvůrců z divadelního souboru Krepsko nebylo cílem jeho dílo dramatizovat. 

"V představení se nemluví a nepoužívají se slova. Když už se nějaká slova nebo řeč přece jen objeví, není nutné jim rozumět. Snažíme se vše sdělovat prostřednictvím silného vizuálního zážitku," vysvětluje člen souboru Jiří Zeman.

"Vždy se snažíme ukázat něco, co bychom sami jako diváci v divadle rádi viděli," dodává Zeman.

V českém kontextu je výjimečné i mezinárodní složení tvůrčího kolektivu, kde se sešlo devět národností. Celkovou náročnost projektu podle Zemana kompenzuje velká míra otevřenosti, tolerance a odlišné individuální zkušenosti tvůrců.

Mezinárodní divadelní skupina Krepsko vznikla v roce 2001. V divadelních představeních využívá prvky cirkusu, loutkového divadla i dalších jevištních prostředků. Divadlo Krepsko uvedlo v minulosti na festivalu Letní Letná svá úspěšná představení Nejmenší žena na světě, Mad Cup of Tea, Alma&Amanda a Dronte. Během své existence Krepsko vytvořilo přes dvacet inscenací.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy