Krobot slaví jubileum režií v Olomouci. Na inscenaci spolupracoval s psychologem

ČTK ČTK
25. 11. 2021 18:57
Moravské divadlo v Olomouci tento pátek uvede inscenaci Zánik samoty Berhof. Dílo prostějovského rodáka, prozaika a scenáristy Vladimíra Körnera, se ve zdejším repertoáru objevuje poprvé.

Dramatický příběh mladičké Ulriky režíruje Miroslav Krobot. Na scénáři příběhu odehrávajícího se nedaleko dnešní Branné s Krobotem již tradičně spolupracuje olomoucký psycholog Lubomír Smékal.

"Inscenaci jsme původně chtěli dát divadlu k loňským 100. narozeninám, to byl i důvod, proč jsme oslovili Miroslava Krobota, aby ji zrežíroval. Jde o hru, jejíž autor pochází z regionu, řeší česko-německou otázku, původně se i v našem divadle hrálo německy," vysvětluje ředitel scény David Gerneš.

"Inscenaci jsme nakonec dali k narozeninám panu režisérovi, neboť mezitím oslavil své jubileum," dodává. Krobot se tento měsíc dožil 70 let.

Režisér přiznává, že nad nabídkou váhal, nakonec rozhodl jeho osobní vztah k letos dvaaosmdesátiletému spisovateli Körnerovi a obdiv k jeho dílu. Chtěl také zkusit pracovat s lidmi mimo scénu svého domovského pražského Dejvického divadla.

"Körner je naprosto upřímný a nekompromisní. On na ty věci nahlíží bez myšlení na diváka, bez toho, aby to mělo úspěch, a tím je samozřejmě těžko stravitelný, že si nedělá žádné servítky," popisuje Krobot. "Pro mě je to hrozně zajímavé, cítím to malinko jinak, ale velmi to respektuji a velmi se mi to líbí," dodává.

Körnerovo dílo Zánik samoty Berhof z roku 1973 se divadelní podoby dočkalo teprve podruhé, poprvé jej roku 2009 uvedlo šumperské divadlo.

Olomoucká inscenace se podle režiséra bude lišit od filmového zpracování z roku 1983. "Film je hodně realistický, vyžaduje reálnost prostředí. Co se týče divadla, je to daleko svobodnější. Jsem sám zvědavý, jak na to diváci budou reagovat, už na samotný fakt, že je to barevné," dodává Miroslav Krobot.

V hlavní mužské roli sedláka Habigera se představí Miroslav Etzler v alternaci se zlínským Zdeňkem Julinou. "Role Habigera je těžká, protože takovou svini aby člověk pohledal. Je to ale rozhodně zajímavá role," říká Julina.

Ulriku ztvární Kristína Jurková v alternaci s Danielou Klevetovou, dále se na jevišti objeví Marek Pešl, Jan Ťoupalík, šéf souboru Roman Vencl či Jana Posníková.

Premiéra je naplánována na tento pátek 26. listopadu, dva týdny po oslavě režisérových sedmdesátin. "Klidně můžu dostat temný dárek, nevadí mně to," řekl při začátku zkoušení Krobot. Reprízy jsou na programu 29. listopadu a znovu 14. prosince.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy