Krobot slaví jubileum režií v Olomouci. Na inscenaci spolupracoval s psychologem

ČTK ČTK
25. 11. 2021 18:57
Moravské divadlo v Olomouci tento pátek uvede inscenaci Zánik samoty Berhof. Dílo prostějovského rodáka, prozaika a scenáristy Vladimíra Körnera, se ve zdejším repertoáru objevuje poprvé.

Dramatický příběh mladičké Ulriky režíruje Miroslav Krobot. Na scénáři příběhu odehrávajícího se nedaleko dnešní Branné s Krobotem již tradičně spolupracuje olomoucký psycholog Lubomír Smékal.

"Inscenaci jsme původně chtěli dát divadlu k loňským 100. narozeninám, to byl i důvod, proč jsme oslovili Miroslava Krobota, aby ji zrežíroval. Jde o hru, jejíž autor pochází z regionu, řeší česko-německou otázku, původně se i v našem divadle hrálo německy," vysvětluje ředitel scény David Gerneš.

"Inscenaci jsme nakonec dali k narozeninám panu režisérovi, neboť mezitím oslavil své jubileum," dodává. Krobot se tento měsíc dožil 70 let.

Režisér přiznává, že nad nabídkou váhal, nakonec rozhodl jeho osobní vztah k letos dvaaosmdesátiletému spisovateli Körnerovi a obdiv k jeho dílu. Chtěl také zkusit pracovat s lidmi mimo scénu svého domovského pražského Dejvického divadla.

"Körner je naprosto upřímný a nekompromisní. On na ty věci nahlíží bez myšlení na diváka, bez toho, aby to mělo úspěch, a tím je samozřejmě těžko stravitelný, že si nedělá žádné servítky," popisuje Krobot. "Pro mě je to hrozně zajímavé, cítím to malinko jinak, ale velmi to respektuji a velmi se mi to líbí," dodává.

Körnerovo dílo Zánik samoty Berhof z roku 1973 se divadelní podoby dočkalo teprve podruhé, poprvé jej roku 2009 uvedlo šumperské divadlo.

Olomoucká inscenace se podle režiséra bude lišit od filmového zpracování z roku 1983. "Film je hodně realistický, vyžaduje reálnost prostředí. Co se týče divadla, je to daleko svobodnější. Jsem sám zvědavý, jak na to diváci budou reagovat, už na samotný fakt, že je to barevné," dodává Miroslav Krobot.

V hlavní mužské roli sedláka Habigera se představí Miroslav Etzler v alternaci se zlínským Zdeňkem Julinou. "Role Habigera je těžká, protože takovou svini aby člověk pohledal. Je to ale rozhodně zajímavá role," říká Julina.

Ulriku ztvární Kristína Jurková v alternaci s Danielou Klevetovou, dále se na jevišti objeví Marek Pešl, Jan Ťoupalík, šéf souboru Roman Vencl či Jana Posníková.

Premiéra je naplánována na tento pátek 26. listopadu, dva týdny po oslavě režisérových sedmdesátin. "Klidně můžu dostat temný dárek, nevadí mně to," řekl při začátku zkoušení Krobot. Reprízy jsou na programu 29. listopadu a znovu 14. prosince.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

před 1 hodinou

Grawemeyerovu cenu za skladbu získala Olga Neuwirth, přijede na Pražské jaro

Prestižní Grawemeyerovu cenu za skladbu, kterou udílí University of Louisville v americkém státě Kentucky, letos získá Rakušanka Olga Neuwirth. Porota ocenila její operu Orlando podle stejnojmenného románu Virginie Woolf. Předloni ji jako první žena zkomponovl na objednávku Vídeňské státní opery. Kromě ocenění Neuwirth dostane šek na 100 tisíc dolarů, v přepočtu přes 2,2 milionu korun.

Neuwirth se tak zařadí po bok prestižních laureátů ceny, k nimž patří současníci Kaija Saariaho, Thomas Adès, Tan Dun a György Kurtág nebo dnes již nežijící Pierre Boulez, Witold Lutosławski a Krzysztof Penderecki. V roce 1993 ocenění převzal český rodák Karel Husa.

Třiapadesátiletá Olga Neuwirth bude příští rok hostem festivalu Pražské jaro. V rámci dvoudenní akce Prague Offspring navštíví pražské Centrum současného umění DOX, kde tři její kompozice zahraje renomovaný ansámbl Klangforum Wien. Cena za skladbu nazvaná po filantropovi Charlesi Grawemeyerovi, jenž žil v letech 1912 až 1993, je udílena od roku 1985.

Zdroj: New York Times
Další zprávy