Kladenské divadlo opět povede Krafka, rada města odvolala Žantovskou

ČTK ČTK
17. 9. 2020 23:59
Nové vedení Kladna v čele s primátorem Milanem Volfem z hnutí Volba pro Kladno ve čtvrtek odvolalo Irenu Žantovskou z pozice jednatelky městského divadla. Do funkce se v nejbližší době vrátí Jan Krafka, loni odvolaný tehdejším vedením města. Potvrdila to mluvčí divadla Linda Luptáková.
Městské divadlo Kladno bude mít staronového ředitele.
Městské divadlo Kladno bude mít staronového ředitele. | Foto: ČTK

O plánu vyměnit Žantovskou mluvil Volf na pondělním zastupitelstvu poté, co byl po odvolání Dana Jiránka z ODS zvolen primátorem.

"Za sebe mám svědomí čisté," řekla Žantovská s tím, že všechny inscenace pod jejím vedením se podařilo uskutečnit, včetně náročného muzikálu Monty Python’s Spamalot. V období epidemie koronaviru divadlo uvedlo například nový projekt Divadlo v parku.

"Já to vnímám jako politickou záležitost. Chápu, že to patrně na Kladně tak chodí," dodala Žantovská, která prý ale respektuje, že divadlo je srdeční záležitostí současného primátora. Zároveň své odvolání vnímá jako "osobní vendetu" plnou emocí.

Vedení Kladna minulý rok Krafku odvolalo, podle tehdejšího vedení města v čele s Jiránkem byla důvodem hospodářská ztráta a nevýhodnost některých uzavřených smluv. Po odvolání Krafky byli divadelníci ve stávkové pohotovosti. Volf tehdy uvedl, že Krafka byl jako jednatel bravurní.

Irena Žantovská byla do funkce jmenována po absolvování konkurzu, v němž se stala jedinou uchazečkou. Na základě konkurzu byl tehdy vybrán i umělecký šéf a dramaturg.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Další zprávy