Jsem také nejistý introvert, říká Jiří VI. z Královy řeči

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
13. 5. 2014 16:22
Rozhovor s hercem Martinem Mejzlíkem, který exceluje ve hře Králova řeč. Ta je prý lepší než oscarový film.
Jiří Kalužný (Lionel Logue, australský logoped) a Martin Mejzlík (Jiří VI.).
Jiří Kalužný (Lionel Logue, australský logoped) a Martin Mejzlík (Jiří VI.). | Foto: Josef Vostárek, Východočeské divadlo Pardubice

Pardubice - Po Brně, pražské Palmovce a Liberci jsou Pardubice další scénou, kde uvádějí divadelní hru Králova řeč, proslavenou stejnojmenným oscarovým filmem.

Jenže i zarytí příznivci tohoto filmu po zhlédnutí divadelní verze uznávají, že je mnohem propracovanější, vypointovanější a vtipnější než cenami ověnčený snímek z roku 2010.

Stejný názor má i Martin Mejzlík, představitel titulní role Jiřího VI. v inscenaci Východočeského divadla v Pardubicích. Spolu s Jiřím Kalužným (svérázný králův logoped Logue) či Petrou Janečkovou (králova manželka Alžběta) si během premiéry na konci dubna vychutnal nekonečné ovace vestoje.

Aktuálně.cz: Během zkoušek Královy řeči jste říkal, že více než film se vám líbilo divadelní představení Divadla pod Palmovkou...

Martin Mejzlík: Divadlo sice neumožňuje některé věci jako film, ale i tak mi divadelní verze přijde zajímavější.

A.cz: Jak byste srovnal filmový a divadelní scénář?

Divadelní text je určitě vtipnější, no a samozřejmě podrobnější. A také vypracovanější a obsáhlejší.

A.cz: Slyšel jste onu skutečnou řeč krále Jiřího VI. z 3. září 1939? Co jste si z ní vzal?

Ano, část jsem slyšel. Samozřejmě mě zajímalo, jak ten Jiří mluvil, do jaké míry zadrhával nebo nezadrhával, jak ten projev vypadal, jak byl nebo nebyl čistý.

"Bertie" (Martin Mejzlík) s manželkou Alžbětou (Petra Janečková).
"Bertie" (Martin Mejzlík) s manželkou Alžbětou (Petra Janečková). | Foto: Josef Vostárek, Východočeské divadlo Pardubice

A.cz: Na YouTube jsou i četné záběry Jiřího VI., včetně ukázek z jeho neslavných veřejných proslovů. Díval jste se na ně?

Na internetu jsem tyhle věci neviděl, ale hodně jsem čerpal z dokumentu České televize o Jiřím VI. a Edwardovi (Edward a George - dva bratři, jeden trůn – pozn. red.). To mi dalo hodně.

A.cz: Jaké je nehrát imaginární literární postavu, ale někoho skutečného, navíc slavného?

V něčem je to trochu svazující, že si člověk nemůže tolik povolit uzdu fantazie, ale v něčem to zase pomáhá. Mám před sebou přesný obraz, koho bych měl zpodobnit. Samozřejmě není to o tom, abych se někomu podobal fyzicky, ale spíše abych dokázal vystihnout jeho povahu.

A.cz: Jak jste se "trefoval" do zadrhávání krále Jiřího? Jak jste ho nacvičoval?

Dělal jsem to spíše intuitivně, pocitově. Ani jsme nespolupracovali s logopedem, prali jsme se s tím sami. Co jsem měl možnost vidět a zjistit si, tak nešlo o koktání, jako spíše zadrhávání, o neschopnost začít mluvit.

A.cz: Soucítil jste s Jiřím VI.? Je vám něčím blízký?

Je mi hodně blízký a je mi sympatický. Když si vezmu, v čem byl vychovávaný a co v dětství prožil, což je asi osud těchto královských dětí, a jaký handicap měl… Se vším se dokázal porvat a byl natolik zodpovědný, že se s tím chtěl poprat a dokázal nad tím vyhrát.

A.cz: V reportáži České televize o generálce Královy řeči to vypadalo, že zadrhávání se nejen těžko učí, ale i těžko odnaučuje… Ale možná to od vás byla jen herecká etuda…

No, já jsem to neviděl, bylo to takový… No jo… Tak já k tomu mám blízko, taky musím bojovat, už jen s tím, že jsem introvert, takže dost těžko snáším to své každodenní vystupování na veřejnosti.

A.cz: To musí být šílené pro herce, ne?

Je to asi o něco snazší, když je člověk extrovert a exhibicionista, ale co se dá dělat. Já se zase snažím jít víc do hloubky a také se snažím, aby všechny tyhlety věci, jako že jsem nejistý introvert, nebyly poznat.

A.cz: Tak to se vám musela hrát výborně role Jiřího VI., muže, jemuž obava z veřejného vystupování a nejistota svazovala ruce i ústa…

Poměrně jo. Mám k němu opravdu hodně blízko povahou a tím, jaký byl, jak málo měl sebevědomí a nedůvěřoval si.

A.cz: Co jste říkal úspěchu při premiéře – nekonečným ovacím ve stoje?

Samozřejmě je to příjemné, když cítíme nějaký okamžitý ohlas na naši práci a vidíme, že nebyla marná.  Docela mě překvapilo, jak živě lidé u tohoto typu textu reagovali.

A.cz: Kdy jste naposledy viděl oscarový film Králova řeč?

Viděl jsem ho před rokem a teď jsem se k němu během zkoušení nechtěl vracet.

A.cz: A pustíte si ho?

Asi jo, ale až později, až tohle odezní.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy