Crankův balet se vrací do Národního. Oněgin i po letech udivuje náročnou choreografií

Alina Nanu jako Taťána a Patrik Holeček v roli Oněgina.
Alina Nanu jako Taťána a Patrik Holeček v roli Oněgina.
Alina Nanu jako Taťána a Patrik Holeček v roli Oněgina.
Danilo Lo Monaco jako Oněgin a Nikola Márová jako Taťána.
Federico Ievoli jako Lenskij a Giovanni Rotolo v roli Oněgina.
Foto: Serghei Gherciu/ND
ČTK Kultura ČTK, Kultura
20. 2. 2020 10:33
Obnovenou premiéru baletu Johna Cranka Oněgin na motivy románu Alexandra Puškina uvede tento čtvrtek Balet Národního divadla. Stejný titul měl na repertoáru už v letech 2005 až 2012.

Po čtvrteční premiéře následují reprízy hned v pátek 21. února, neděli 23., úterý 25. a středu 26. února. Čtyřikrát pak bude Oněgin na programu příští měsíc.

Alina Nanu jako Taťána a Patrik Holeček v roli Oněgina.
Alina Nanu jako Taťána a Patrik Holeček v roli Oněgina. | Foto: Serghei Gherciu/ND

Veršovaný román Evžen Oněgin patří k nejznámějším a nejoblíbenějším dílům světové literatury. Příběh znuděného petrohradského aristokrata, který odmítá lásku mladé vesnické dívky Taťány a dává přednost flirtování s její sestrou Olgou, zaujal čtenáře i tvůrce z nejrůznějších uměleckých oborů.

Poprvé se Puškinovi hrdinové na jeviště dostali díky Petru Iljiči Čajkovskému, jehož stejnojmenná opera byla uvedena v roce 1879. V pražském Národním divadle měla premiéru o deset let později a dirigoval ji sám Čajkovskij.

John Cranko, jenž se s postavou Evžena Oněgina setkal při choreografické práci na Čajkovského opeře v roce 1952, vytvořil svou inscenaci roku 1965 pro Stuttgartský balet v hlavní roli s Marcií Haydéeovou a Rayem Barrou. Definitivní podobu, kterou mohou nyní spatřit i diváci Národního divadla, balet získal o dva roky později.

České publikum mohlo inscenaci poprvé vidět roku 1982, kdy Stuttgartský balet hostoval v tehdejším Smetanově divadle, dnešní Státní opeře.

Na výsledné podobě díla má kromě Johna Cranka podíl i Kurt-Heinz Stolze, autor hudebního pojetí díla. Využil Čajkovského většinou neznámé skladby a vytvořil novou baletní hudbu, aniž by použil jediný takt ze skladatelovy opery.

Při vytváření doprovodu pro tento balet John Cranko a Kurt-Heinz Stolze pracovali převážně s Čajkovského klavírními skladbami a jeho symfonickou fantazií Francesca da Rimini.

Balet Oněgin se do Národního divadla vrací po osmi letech. | Video: Národní divadlo

Crankův balet klade na tanečníky požadavky co do fyzického výkonu a techniky, expresivity i smyslu pro hluboké emoce.

"K nejnáročnějším patří pasáže pas de deux Taťány a Oněgina a také Taťány a Gremina, jejího manžela. Co se týče sólových partů, tak složité je kupříkladu sólo Oněgina, ve kterém se blíže seznamujeme s jeho charakterem," popsala choreoložka a repetitorka Jane Bourneová, která se na pražské inscenaci podílela, v rozhovoru pro Český rozhlas Vltava.

Podle Bourneové jsou pro interprety značnou výzvou také vysoké zvedačky, které měl choreograf Cranko v oblibě. "Balet Oněgin dokončil v roce 1965. V té době nebyli tanečníci na takové technické úrovni, na jaké jsou dnes. A i přesto dnes mnozí tanečníci shledávají Crankovu choreografii v Oněginovi náročnou," upozorňuje choreoložka.

Irina Burduja jako Olga a Federico Ievoli v roli Lenského.
Irina Burduja jako Olga a Federico Ievoli v roli Lenského. | Foto: Serghei Gherciu/ND

V hlavních rolích baletu Oněgin se tento čtvrtek představí Miho Ogimoto a Giovanni Rotolo. Při předchozím uvedení Oněgina se v hlavních rolích vystřídala nejzvučnější jména souboru, například Tereza Podařilová a Jiří Kodym, kteří za role Taťány a Oněgina získali v roce 2005 Ceny Thálie. Oba nyní působí v Baletu Národního divadla jako baletní mistři a na nastudování současné inscenace se podíleli.

Někdejší umělecký šéf Stuttgarského baletu John Cranko, který žil v letech 1927 až 1973, byl jedním z nejvýznamnějších choreografů 20. století a duchovním otcem mnoha slavných choreografů. U Cranka v 60. letech tančil například slavný Čech Jiří Kylián, kterého právě Cranko přiměl, aby se sám věnoval choreografii.

Balet Národního divadla již uvedl také další Crankova díla, Zkrocení zlé ženy a Labutí jezero.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy