Bude to plíživé. Suchý mění Semafor zpět na divadlo sedmi malých forem

ČTK ČTK
13. 1. 2022 18:45
Pražský Semafor pozvolně mění způsob fungování. Vrací se k původní podobě divadla sedmi malých forem. Těmi budou hudební komedie, písně, jejich historie, jazz, film a takzvané otevřené dveře pro projekty vymykající se všem těmto škatulkám.

Návrat k původnímu pojetí divadla oznámil jeden z jeho zakladatelů, skladatel, zpěvák a ředitel Jiří Suchý. Podle něj změna nastane postupně. Suchý divadlo založil roku 1959 s dnes již nežijícím Jiřím Šlitrem.

"Postupně se stane tím, čím bylo na svém začátku, tedy divadlem sedmi malých forem. Není to úplný převrat, ale návrat k našim začátkům, jak jsme to zamýšleli s Jiřím Šlitrem," popisuje ředitel. "Já si od toho slibuju, že nebudu muset hrát úplně ve všem. S Jitkou Molavcovou budeme pokračovat v tom, co děláme dosud, to nevymizí," dodává.

První formou mají být hudební komedie. "Ta se osvědčila, a tak jsme u ní zůstali a provozujeme ji 63 let," podotýká Suchý. 25. února má mít premiéru muzikál Nižní Novgorod, následovat budou další. Semafor hodlá čerpat i ze starších her, neboť v nich podle Suchého nachází nové impulzy. V repertoáru například zůstane Kytice. "Nyní se blíží k 900. repríze, takže ta asi patří k Semaforu," poznamenává.

Druhou kategorií je původně zamýšlené divadlo poezie, které se změní v divadlo věnované písničkám. Dvě vystoupení v Semaforu chystají písničkář Karel Plíhal či Pavel Žalman Lohonka.

Další forma se má věnovat historii písní. Prostor dostane například Přemysl Rut, který představí kuplety starých kabaretů, a také skupina Šlapeto. Čtvrtou formou je jazz. "Ten patří k Semaforu od jeho počátku. Býval reprezentován koncerty Ferdinanda Havlíka, dnes ho u nás úspěšně propaguje pianista Jakub Šafr. Pracujeme také na koncertu Big Bandu Semafor," doplňuje Jiří Suchý.

Nezvyklou formou bude výtvarné umění spojené s "show". V někdejším sídle Semaforu na Václavském náměstí šlo pořádat výstavy, což nynější prostor v pražských Dejvicích neumožňuje.

"Inspirovalo nás to k experimentu, kdy výstava se bude konat přímo v sále. Na scéně ji uvede kurátor a po krátkém koncertě budou defilovat na projekčním plátně obrazy. Budou to výstavy, které budou vlastně zdivadelněny," líčí Suchý. Jako první se svým programem vystoupí výtvarník Jiří Slíva doprovázený svou kapelou.

Předposlední formou je film, který se Semafor snažil zapojit do programu již dříve. Promítány budou hlavně filmy společnosti Perplex, jako první amatérský snímek Pochodem v chod aneb zastavit stát!, který se Suchým natočila Irena Zlámalová.

Poslední forma je novinka, takzvané otevřené dveře. "Pod tento titul se vejde cokoliv, co se nevejde do jiné z forem," glosuje Suchý. Budou se tedy pořádat one-man show nebo improvizované večery. Vystoupení musí vždy korespondovat s poetikou divadla. "Budeme účinkující oslovovat, ale necháme dveře otevřené i pro ty, kteří by si u nás chtěli něco vyzkoušet. Pokud to nebude jasný propadák již od začátku, tak tomu dáme prostor," uvažuje ředitel.

Změna nenastane ze dne na den. "Už k ní dochází, bude to plíživé. Teď již Karel Plíhal bude mít dva koncerty, Pavel Žalman Lohonka jej chystá, Jiří Slíva bude chystat koncert s obrázky. Naše muzikály fungují pořád. Ono to nezačne, ale bude se to obohacovat," dodává Suchý. Ten pro každý žánr vytvoří logo, kterým divadlo označí propagační materiály.

Za minulého režimu jsem proklouzával mezi prsty, antichartu jsem nepodepsal, zanevřeli na mě, nesměl jsem nic. Ale bilancovat budu až ve stáří | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Svět je podle apokalyptických hodin stále 100 vteřin před zničením

Vědci dnes ponechali ručičky na ciferníku symbolických hodin posledního soudu na pozici 100 vteřin před půlnocí. Na stejném místě byly i minulé dva roky. Podle dnešního sdělení expertů svět z hlediska ohrožení jadernou válkou a klimatickou změnou není o nic bezpečnější, než byl loni.

"Toto rozhodnutí v žádném případě neznamená, že se bezpečnostní situace stabilizovala. Naopak, údaj hodin je stále nejblíže apokalypse, jaká může civilizaci zničit," uvádí se v prohlášení vědců, kteří byli přizváni jako poradci ke stanovení polohy ručiček. Pomyslný odpočet posledního soudu, který vznikl v roce 1947, je projektem odborného časopisu Bulletin amerických jaderných vědců (BAS). Symbolické apokalyptické hodiny jsou na Chicagské univerzitě.

Hodiny mají být ukazatelem toho, jak daleko je zničení světa nebezpečnými technologiemi, přičemž půlnoc znamená globální katastrofu, například jadernou válku nebo nezvratnou klimatickou krizi.

Časopis BAS založil v roce 1945 Albert Einstein a vědci z Chicagské univerzity, kteří byli při vývoji první atomové bomby v projektu Manhattan. Hodiny posledního soudu vznikly o dva roky později.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Exploze v Ghaně srovnala se zemí stovky domů, z místa jsou hlášeni mrtví

Exploze ve venkovské oblasti na západě Ghany srovnala se zemí stovky domů a připravila o život zatím neupřesněný počet obyvatel. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž výbuch zapříčinila srážka motocyklu s nákladním autem, které převáželo výbušniny do zlatého dolu.

Na videích, která zveřejnila místní média, je vidět doutnající místo výbuchu a trosky domů, popsal Reuters, jenž zároveň poznamenal, že pravost videí zatím není ověřena. Na jednom záznamu jsou podle něj vidět také dvě bezvládná těla pokrytá prachem.

Zástupce šéfa úřadu pro řešení katastrof Seji Saji Amedonu uvedl, že exploze zničila na 500 domů. Místní pracovník úřadu pro mimořádné události médiím sdělil, že viděl deset mrtvých lidí. Oficiálně však úřady počet obětí neoznámily.

"Veřejnosti bylo doporučeno, aby se v zájmu své bezpečnosti přesunula z oblasti do okolních měst," uvedla policie a dodala, že nedaleká města úřady požádaly, aby přeživším zpřístupnili veřejná místa včetně školních tříd a kostelů.

Ghanský prezident Nana Akufo-Addo mezitím potvrdil, že neštěstí, které se stalo mezi městy Bogoso a Bawdie, si vyžádalo lidské životy. "Je to skutečně tragická událost a jménem vlády vyjadřuji hlubokou soustrast rodinám zesnulých," uvedla hlava státu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D11 zablokoval ve směru na Hradec Králové kamion, který dostal smyk

Provoz na dálnici D11 je ve směru na Hradec Králové zhruba od 20:00 přerušený. U Chlumce nad Cidlinou dostalo nákladní auto smyk a stojí napříč vozovkou. Událost se obešla bez zranění, předpoklad obnovení provozu zatím není znám, řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Dálnici D11 zablokoval na 64. kilometru kamion, který dostal smyk, zůstal stát napříč vozovkou. Situaci navíc komplikuje cisterna, která zůstala stát na krajnici a brání kamionu v manévrování.

Policisté zjišťují, jestli bude třeba ke zprovoznění dálnice nutné použít odtahovou techniku, nebo se situaci podaří vyřešit jinak, uvedla Pižlová krátce po 20:30. Odhad znovuzprovoznění dálnice proto nelze určit. Směr na Prahu jezdí normálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy