Bude to plíživé. Suchý mění Semafor zpět na divadlo sedmi malých forem

ČTK ČTK
13. 1. 2022 18:45
Pražský Semafor pozvolně mění způsob fungování. Vrací se k původní podobě divadla sedmi malých forem. Těmi budou hudební komedie, písně, jejich historie, jazz, film a takzvané otevřené dveře pro projekty vymykající se všem těmto škatulkám.

Návrat k původnímu pojetí divadla oznámil jeden z jeho zakladatelů, skladatel, zpěvák a ředitel Jiří Suchý. Podle něj změna nastane postupně. Suchý divadlo založil roku 1959 s dnes již nežijícím Jiřím Šlitrem.

"Postupně se stane tím, čím bylo na svém začátku, tedy divadlem sedmi malých forem. Není to úplný převrat, ale návrat k našim začátkům, jak jsme to zamýšleli s Jiřím Šlitrem," popisuje ředitel. "Já si od toho slibuju, že nebudu muset hrát úplně ve všem. S Jitkou Molavcovou budeme pokračovat v tom, co děláme dosud, to nevymizí," dodává.

První formou mají být hudební komedie. "Ta se osvědčila, a tak jsme u ní zůstali a provozujeme ji 63 let," podotýká Suchý. 25. února má mít premiéru muzikál Nižní Novgorod, následovat budou další. Semafor hodlá čerpat i ze starších her, neboť v nich podle Suchého nachází nové impulzy. V repertoáru například zůstane Kytice. "Nyní se blíží k 900. repríze, takže ta asi patří k Semaforu," poznamenává.

Druhou kategorií je původně zamýšlené divadlo poezie, které se změní v divadlo věnované písničkám. Dvě vystoupení v Semaforu chystají písničkář Karel Plíhal či Pavel Žalman Lohonka.

Další forma se má věnovat historii písní. Prostor dostane například Přemysl Rut, který představí kuplety starých kabaretů, a také skupina Šlapeto. Čtvrtou formou je jazz. "Ten patří k Semaforu od jeho počátku. Býval reprezentován koncerty Ferdinanda Havlíka, dnes ho u nás úspěšně propaguje pianista Jakub Šafr. Pracujeme také na koncertu Big Bandu Semafor," doplňuje Jiří Suchý.

Nezvyklou formou bude výtvarné umění spojené s "show". V někdejším sídle Semaforu na Václavském náměstí šlo pořádat výstavy, což nynější prostor v pražských Dejvicích neumožňuje.

"Inspirovalo nás to k experimentu, kdy výstava se bude konat přímo v sále. Na scéně ji uvede kurátor a po krátkém koncertě budou defilovat na projekčním plátně obrazy. Budou to výstavy, které budou vlastně zdivadelněny," líčí Suchý. Jako první se svým programem vystoupí výtvarník Jiří Slíva doprovázený svou kapelou.

Předposlední formou je film, který se Semafor snažil zapojit do programu již dříve. Promítány budou hlavně filmy společnosti Perplex, jako první amatérský snímek Pochodem v chod aneb zastavit stát!, který se Suchým natočila Irena Zlámalová.

Poslední forma je novinka, takzvané otevřené dveře. "Pod tento titul se vejde cokoliv, co se nevejde do jiné z forem," glosuje Suchý. Budou se tedy pořádat one-man show nebo improvizované večery. Vystoupení musí vždy korespondovat s poetikou divadla. "Budeme účinkující oslovovat, ale necháme dveře otevřené i pro ty, kteří by si u nás chtěli něco vyzkoušet. Pokud to nebude jasný propadák již od začátku, tak tomu dáme prostor," uvažuje ředitel.

Změna nenastane ze dne na den. "Už k ní dochází, bude to plíživé. Teď již Karel Plíhal bude mít dva koncerty, Pavel Žalman Lohonka jej chystá, Jiří Slíva bude chystat koncert s obrázky. Naše muzikály fungují pořád. Ono to nezačne, ale bude se to obohacovat," dodává Suchý. Ten pro každý žánr vytvoří logo, kterým divadlo označí propagační materiály.

Za minulého režimu jsem proklouzával mezi prsty, antichartu jsem nepodepsal, zanevřeli na mě, nesměl jsem nic. Bilancovat budu až ve stáří. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Ředitel společnosti Energoaqua odmítl u soudu vinu v případu znečištění Bečvy

Ředitel společnosti Energoaqua Oldřich Havelka u vsetínského okresního soudu popřel, že by on nebo podnik způsobili otravu řeky Bečvy, jak jim klade za vinu obžaloba. Vinu popřel také zmocněnec firmy Vladimír Kurka. Soud sledovanou kauzu začal projednávat v pondělí ráno. Firmu z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele státní zástupce obžaloval z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Za ně sedmašedesátiletému Havelkovi hrozí až pětileté vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest.

Před zahájením hlavního líčení Havelka novinářům řekl, že obžalobu vnímá jako neoprávněnou. "Nesouhlasím v podstatě se všemi body skutkové věty, které jsou popsány. Já nesouhlasím, že jsem to udělal, to je první věc, nemám jak to udělat samozřejmě, i z mé pozice. A zadruhé, že Energoaqua to udělala, s tím nesouhlasím taky," řekl Havelka. "Cítím se naprosto nevinný," řekl následně před soudem, kde nyní pokračuje ve své výpovědi. Vypovídat by měl také Kurka, který uvedl, že společnost Energoaqua se cítí nevinná.

Firma Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy. Obžaloba, která se opírá i o posudek znalce Jiřího Klicpery, dospěla k závěru, že se kyanidy do řeky dostaly právě tímto kanálem. Podle státního zástupce Jiřího Sachra byla čistírna dlouhodobě provozována v rozporu se zákony, byly v ní prováděny neodborné zásahy a vypouštěla nedostatečně vyčištěné odpadní vody. Podle Havelky společnost nenakládala s odpady, jak uvádí obžaloba, ale s odpadními vodami, a to v souladu s rozhodnutím orgánů státní správy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

V kancelářské budově v Brně vyhrožoval muž se zbraní, policie ho zajistila

Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se zbraní. Policie evakuovala 200 lidí, muže zajistila. Budovu prohlíží, řekl mluvčí policie David Chaloupka. Na místě jsou i záchranáři, událost se obešla bez zranění. Policii asistují i strážníci. "Je potřeba prověřit ty prostory, proč ten člověk tam byl, co tam dělal a jestli nebyl s někým. Zásah ještě probíhá," řekl Chaloupka.

"Na místě máme inspektora provozu a také velkokapacitní sanitní vůz, z evakuovaných nikdo nevyžadoval naši péči," řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. V péči měli záchranáři podle ní pouze zajištěného muže. "Po kontrole zdravotního stavu jsme jej převezli do zdravotnického zařízení. Nejednalo se o zranění," řekla mluvčí.

Policii asistuje i šest strážníků. "Naše hlídky působí ve venkovních prostorách. Zajišťují veřejný pořádek a především se starají o bezpečnost evakuovaných lidí. Ti byli zejména v první fázi rozrušení a někteří z nich mimo jiné neopatrně vstupovali na silnici," popsal v tiskové zprávě mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Doplnil, že několik dalších hlídek městské policie včetně psovodů a pořádkové jednotky je připraveno v rezervě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy