Jiří Havelka a Ivan Trojan připravují premiéry v Dejvicích

ČTK ČTK
16. 9. 2014 11:02
Jiří Havelka se do Dejvického divadla vrací potřetí. V prosinci tam bude mít premiéru inscenace Nikdo nikde. Herec Ivan Trojan chystá režisérský debut.
Ivan Trojan.
Ivan Trojan. | Foto: Česká televize

Praha - První novinku sezony začne v říjnu v Dejvickém divadle zkoušet režisér Jiří Havelka. Bude to už jeho třetí spolupráce s tímto souborem.

Po inscenacích Černá díra (2007) a Wanted Welzl (2011) půjde o další autorskou inscenaci. Jejím námětem bude autismus a inspirací kniha australské spisovatelky Donny Williams, jež sama autismem trpí, nazvaná Nikdo nikde. Premiéru bude mít v prosinci.

Další novinkou 23. sezony dejvické scény bude na jaře příštího roku režisérský debut herce Ivana Trojana, na kterém se autorsky podílí dramatik Petr Kolečko.

V polovině října bude v den 22. výročí vzniku Dejvického divadla otevřen nový prostor této scény, a to v místě, kde se až do loňska prodávaly knihy v antikvariátu. Má sloužit především k výstavám, k prodeji propagačních předmětů a materiálů Dejvického divadla a občas i k příležitostným produkcím. První výstava soustředí práce architekta a výtvarníka Jana Vlčka, který se podílel na dvou projektech, vzniklých ve spolupráci s Dejvickým divadlem - seriálu Čtvrtá hvězda a filmu Díra u Hanušovic.

Do nové sezony vstoupila dejvická scéna s novým uměleckým šéfem, když po osmnácti letech ve funkci nahradil Miroslava Krobota slovenský režisér Michal Vajdička. Ten už s tímto souborem vytvořil úspěšné inscenace Ucpanej systém a Racek. Krobot ale zůstává členem uměleckého souboru i nadále. Novou jeho členkou bude od 1. ledna 2015 Veronika Kubařová z Městských divadel pražských, která tu nyní hostuje jako Nina v inscenaci Čechovova Racka.

V polovině října bude mít po čtrnácti letech derniéru inscenace Lukáše Hlavici Bratři Karamazovi. Dočkala se dvou stovek repríz, viděli ji i diváci mnoha dalších českých a některých slovenských měst. Stala se inspirací pro film Petra Zelenky Karamazovi. Derniéru bude mít v lednu příštího roku také inscenace Modrovous.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 57 minutami

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy