Jiří Havelka a Ivan Trojan připravují premiéry v Dejvicích

ČTK ČTK
16. 9. 2014 11:02
Jiří Havelka se do Dejvického divadla vrací potřetí. V prosinci tam bude mít premiéru inscenace Nikdo nikde. Herec Ivan Trojan chystá režisérský debut.
Ivan Trojan.
Ivan Trojan. | Foto: Česká televize

Praha - První novinku sezony začne v říjnu v Dejvickém divadle zkoušet režisér Jiří Havelka. Bude to už jeho třetí spolupráce s tímto souborem.

Po inscenacích Černá díra (2007) a Wanted Welzl (2011) půjde o další autorskou inscenaci. Jejím námětem bude autismus a inspirací kniha australské spisovatelky Donny Williams, jež sama autismem trpí, nazvaná Nikdo nikde. Premiéru bude mít v prosinci.

Další novinkou 23. sezony dejvické scény bude na jaře příštího roku režisérský debut herce Ivana Trojana, na kterém se autorsky podílí dramatik Petr Kolečko.

V polovině října bude v den 22. výročí vzniku Dejvického divadla otevřen nový prostor této scény, a to v místě, kde se až do loňska prodávaly knihy v antikvariátu. Má sloužit především k výstavám, k prodeji propagačních předmětů a materiálů Dejvického divadla a občas i k příležitostným produkcím. První výstava soustředí práce architekta a výtvarníka Jana Vlčka, který se podílel na dvou projektech, vzniklých ve spolupráci s Dejvickým divadlem - seriálu Čtvrtá hvězda a filmu Díra u Hanušovic.

Do nové sezony vstoupila dejvická scéna s novým uměleckým šéfem, když po osmnácti letech ve funkci nahradil Miroslava Krobota slovenský režisér Michal Vajdička. Ten už s tímto souborem vytvořil úspěšné inscenace Ucpanej systém a Racek. Krobot ale zůstává členem uměleckého souboru i nadále. Novou jeho členkou bude od 1. ledna 2015 Veronika Kubařová z Městských divadel pražských, která tu nyní hostuje jako Nina v inscenaci Čechovova Racka.

V polovině října bude mít po čtrnácti letech derniéru inscenace Lukáše Hlavici Bratři Karamazovi. Dočkala se dvou stovek repríz, viděli ji i diváci mnoha dalších českých a některých slovenských měst. Stala se inspirací pro film Petra Zelenky Karamazovi. Derniéru bude mít v lednu příštího roku také inscenace Modrovous.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy