Jiří Havelka a Ivan Trojan připravují premiéry v Dejvicích

ČTK ČTK
16. 9. 2014 11:02
Jiří Havelka se do Dejvického divadla vrací potřetí. V prosinci tam bude mít premiéru inscenace Nikdo nikde. Herec Ivan Trojan chystá režisérský debut.
Ivan Trojan.
Ivan Trojan. | Foto: Česká televize

Praha - První novinku sezony začne v říjnu v Dejvickém divadle zkoušet režisér Jiří Havelka. Bude to už jeho třetí spolupráce s tímto souborem.

Po inscenacích Černá díra (2007) a Wanted Welzl (2011) půjde o další autorskou inscenaci. Jejím námětem bude autismus a inspirací kniha australské spisovatelky Donny Williams, jež sama autismem trpí, nazvaná Nikdo nikde. Premiéru bude mít v prosinci.

Další novinkou 23. sezony dejvické scény bude na jaře příštího roku režisérský debut herce Ivana Trojana, na kterém se autorsky podílí dramatik Petr Kolečko.

V polovině října bude v den 22. výročí vzniku Dejvického divadla otevřen nový prostor této scény, a to v místě, kde se až do loňska prodávaly knihy v antikvariátu. Má sloužit především k výstavám, k prodeji propagačních předmětů a materiálů Dejvického divadla a občas i k příležitostným produkcím. První výstava soustředí práce architekta a výtvarníka Jana Vlčka, který se podílel na dvou projektech, vzniklých ve spolupráci s Dejvickým divadlem - seriálu Čtvrtá hvězda a filmu Díra u Hanušovic.

Do nové sezony vstoupila dejvická scéna s novým uměleckým šéfem, když po osmnácti letech ve funkci nahradil Miroslava Krobota slovenský režisér Michal Vajdička. Ten už s tímto souborem vytvořil úspěšné inscenace Ucpanej systém a Racek. Krobot ale zůstává členem uměleckého souboru i nadále. Novou jeho členkou bude od 1. ledna 2015 Veronika Kubařová z Městských divadel pražských, která tu nyní hostuje jako Nina v inscenaci Čechovova Racka.

V polovině října bude mít po čtrnácti letech derniéru inscenace Lukáše Hlavici Bratři Karamazovi. Dočkala se dvou stovek repríz, viděli ji i diváci mnoha dalších českých a některých slovenských měst. Stala se inspirací pro film Petra Zelenky Karamazovi. Derniéru bude mít v lednu příštího roku také inscenace Modrovous.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy