Je otázkou času, než nás to finančně položí. Divadlu hrozí platební neschopnost

ČTK ČTK
22. 9. 2020 14:26
Druhá vlna šíření koronaviru znamená pro brněnské divadlo Buranteatr nejistotu, nutnost neustálých změn a obavy o budoucnost.
Umělecký šéf Buranteatru Juraj Augustín na snímku z roku 2017.
Umělecký šéf Buranteatru Juraj Augustín na snímku z roku 2017. | Foto: ČTK

Podle uměleckého šéfa Juraje Augustína kulturní instituce buď zavřou kvůli vládním opatřením, nebo budou dokola přerušovat provoz z důvodů lokálních omezení a karantén herců či produkčního týmu.

"Toto nebezpečí už velmi intenzivně pociťujeme dnes," říká Augustín.

"Každou chvíli omezujeme provoz, posouváme akce, hledáme náhrady, dělíme týmy a řešíme kolize. Je otázka, jak dlouho v takovém režimu zvládneme fungovat a jak drasticky se to odrazí na příjmech. Také máme obrovskou obavu z toho, že případná další pomoc a kompenzace ztrát nemusí vůbec dorazit," popisuje Augustín.

V první vlně nezávislý profesionální Buranteatr podpořilo město Brno, díky němuž divadlo nepřišlo o personál a prostor. Výsledky žádostí o podporu podaných na ministerstvo kultury zatím Buranteatr nezná.

Pokud se bude epidemiologická situace zhoršovat, je prý jen otázkou času, kdy to Buranteatr "finančně položí", nastiňuje umělecký šéf.

"Aktuálně jsme na hranici platební neschopnosti a nutně si potřebujeme vlastní činností vykompenzovat deficit, který způsobila první vlna. Pokud o tuto možnost výdělku přijdeme, čeká nás ten nejčernější scénář," vysvětluje Augustín. Obává se také, že i když vláda divadla nezavře, návštěvnost klesne kvůli obavám z nákazy nebo karanténám diváků.

"Z našeho pohledu je návštěva divadla bezpečná a děláme maximum pro to, aby se tak u nás diváci i cítili: vše pravidelně dezinfikujeme, personálu i divákům měříme při vstupu teplotu, pokladna je chráněná plexisklem a celé divadlo je v rouškách," vypočítává Juraj Augustín.

Nová sezona se spoustou akcí přesunutých z jara se v Buranteatru rozbíhala nadějně, pak ale v Česku začalo přibývat nakažených. Roli sehrálo i opatření, podle kterého lze prodávat lístky jen na sezení. Kvůli tomu Buranteatr zrušil reprízy představení Deep Shit, při němž se diváci pohybují po sále s performery.

"V inscenaci nemáme jeviště jako takové, nejsou zde ani židle, a nebyli bychom tedy schopni vyhovět požadavkům na určená místa k sezení a na dvoumetrový odstup mezi diváky a performery a zároveň zachovat plnohodnotný divácký zážitek," doplňuje manažerka divadla Dagmar Husárová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy