Bůh je trochu hezčí Mikuláš. Divadlo NoD uvádí zábavný biblický sitkom

Nejsilnější jsou scény, které režisér s herci vymysleli sobě na míru.
Snímek z inscenace Bible 2 v pražském NoDu.
Foto: Petr Florián
Magdalena Čechlovská Magdalena Čechlovská
15. 3. 2019 13:43
Stává se to i v lepších rodinách: člověk se opije, zkouří a nic si nepamatuje. V neděli, tu úplně první, kdy se zapíjelo stvoření světa, se to přihodilo i Pánubohu.

Pražské divadlo NoD uvádí jevištní sitkom Bible 2 s podtitulem "oficiální pokračování nejúspěšnějšího bestselleru všech dob". Režisér Janek Lesák tak v centru Prahy pokračuje ve svém komediálním tažení. Spolu s dramaturgyní Natálií Preslovou, s níž už třetí sezonu tvoří umělecké vedení Divadla NoD, a stejným týmem herců nyní připravil třetí autorskou hru.

Foto: Petr Florián

Předloni to byla Osamělost komiksových hrdinů, tedy "sonda do osobních životů" superhrdinů Batmana, Supermana, Catwoman a Hulka. Loni nazkoušel Měsíční sonátu č. 11, svéráznou parafrázi přistání Apolla 11 na Měsíci, vystavěnou na skutečné konverzaci mezi astronauty a základnou v americkém Houstonu.

Nejnovější Bible 2 má rysy televizních situačních komedií. Čtyři epizody odděluje bombastická znělka a ve středu scény nechybí nezbytná koženková pohovka. Právě na ní se Bůh probouzí s těžkou hlavou a zastřeným zrakem po kocovinovém spánku, který trval pár tisíciletí. V té době šéfování univerza zastávali Profesor a pekelnice Lucy.

Stvořitel se probírá a nechápe, co se s jeho "projektem", tedy planetou Zemí, stalo. Musí si toho hodně nechal vysvětlit a začít jednat: apokalypsa je za dveřmi.

Autoři se inspirovali komiksem Adventures of God, jehož nové epizody už více než rok vycházejí každé úterý na stránce Webtoons.com. Někdy jde o inspiraci doslovnou, například ve scéně, kdy se ukazuje, že na vyhynutí dinosaurů měla vliv roztomilá morčata.

Nejsilnější jsou ale scény, které režisér s herci vymysleli nově a sobě na míru. Klející Bůh, neustále se shánějící po "lahváči", v podání herce Ládi Kardy není plešatý stařík, ale vlasatec s plnovousem. Bílá umělá vlákna na hlavě i bradě působí jen o trochu lépe než obvyklé masky českých Mikulášů, mladý obličej nicméně stejně zrazuje jakýkoli pokus o věrohodný zjev. To je ovšem žánrově v pořádku.

Foto: Petr Florián

Také Ježíš, jehož hraje Jan Strýček a který se uprostřed inscenace objeví právě včas, aby zachránil Zemi před druhou potopou světa, má bizarní podobu. Ve světlé paruce připomíná transvestitu v hábitu buddhistického mnicha. Syn Boží se po svém vzkříšení skutečně dal na meditace - poté, co ho "vykalený" otec nechal ve štychu a nezachránil včas před ukřižováním.

Další dvě postavy vedle Boha a Syna vypadají prakticky civilně. Obrýlený Profesor hraný Martinem Cikánem je nebeský vědec v modrém roláku a bílé kombinéze. Lumíra Přichystalová jako Lucy je "vystajlovaná" punkerka, které to v hlavě pálí ze všech nejlépe. Sedí v nebeské vrátnici, kolem níž defilují prominentní nebožtíci, a Lucy je za doprovodu heavymetalového rachotu s gustem posílá do ohnivých plamenů. Hříšníci ale nekončí v pekle, jak prozradí Profesorova statistická tabulka: všichni "kreténi" se po smrti reinkarnují zpět na zemi.

Janek Lesák a kolektiv: Bible 2

Režie: Janek Lesák
Divadlo NoD, Praha, premiéra 22. února, nejbližší reprízy 7. dubna a 22. května

Epizody Bible 2 se spojují v příběh, který ale není příliš důležitý. Občasné logické nesrovnalosti nevadí, důležité jsou postoje, které tvůrci předávají divákům vtipně a s drzou otevřeností: svět je ve srabu, devastace planety je nevratná, demagogové mají žně a miliardář Elon Musk není vizionář s návodem na spásu, ale obyčejný feťák. Závěrečnou pointu akceleruje moderátor DVTV Martin Veselovský, který zde dostal zřejmě první šanci ukázat, že je také dobrým hercem.

Novinka v pražském NoDu je dobrou ukázkou, že divadelní alternativa může být nejen duchaplná, ale také srozumitelná a komická. A námitka, co by tomu řekl skutečný Hospodin, že z něj někdo dělá pijana se sklony k depresi, má snadnou odpověď: jenom ješitní tyranové nesnesou legraci na svůj účet.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy