Hra o trůny míří na Broadway. Divadelní hra vylíčí rytířský turnaj v Harrenově

ČTK Reuters Kultura ČTK, Reuters, AFP, Kultura
31. 3. 2021 10:03
Vznikne divadelní hra ze světa televizního seriálu Hra o trůny, který natočila stanice HBO. Premiéru má mít v roce 2023. Na přípravách se podílí autor literární předlohy George R. R. Martin, začaly už před pandemií.
Nikolaj Coster-Waldau jako Jaime Lannister a Sean Bean v roli Neda Starka.
Nikolaj Coster-Waldau jako Jaime Lannister a Sean Bean v roli Neda Starka. | Foto: HBO

Produkční tým by hru rád uvedl na renomovaných scén v Austrálii, londýnském West Endu a newyorské Broadwayi, píše agentura AFP.

Divadelní hru napíše Brit Duncan Macmillan, který stojí za jevištní adaptací knihy 1984 od George Orwella nebo nedávným televizním seriálem Trigonometrie. Režie se ujme Dominic Cooke.

Děj se bude odehrávat 16 let před začátkem seriálu. Zaměřit se má na desetidenní turnaj v pevnosti Harrenov, která se nachází v Říčních krajinách. Než hrad zničili draci, byl proslulý svou velikostí. Zmínku o turnaji v Harrenově, největším v celém fiktivním světě Západozemí, lze nalézt v seriálu i jeho knižní předloze Písně ledu a ohně.

"Jen málokdo v Západozemí tušil, jaké nastane krveprolití, když se během Roku falešného jara v Harrenově sejdou urození i obyčejní lidé, aby sledovali velké klání těch nejlepších rytířů z celého světa," avizuje autor předlohy George R. R. Martin. "Teď konečně budeme moci odvyprávět celý příběh," dodává.

V divadelní hře vystoupí i některé postavy známé ze seriálu, například Ned Stark nebo Jaime Lannister.

"Inscenace se pochlubí příběhem o lásce, pomstě, šílenství a nebezpečí zahrávání si s proroctvím. Odhalí tajemství a lži, které byly dosud jen naznačeny," avizují producenti.

Seriál Hra o trůny měl osm řad, stanice HBO jej vysílala v letech 2011 až 2019. Na příští rok připravuje tematicky související seriál House of the Dragon (Dům draka), který se odehrává o 300 let dříve a mají v něm účinkovat Olivia Cookeová nebo Matt Smith.

S autorem předlohy Martinem televize nedávno podepsala smlouvu o pětileté spolupráci. Spisovatel spolupracuje na přípravě jiného projektu také s internetovou stanicí Netflix, doplňuje agentura AFP.

Podobně jako Hra o trůny se na jeviště už před časem dostala sága o Harrym Potterovi od J. K. Rowlingové. Ta se ke svým postavám před pěti lety vrátila v divadelní hře nazvané Harry Potter a prokleté dítě, která se odehrávala 19 let po skončení posledního dílu filmové ságy.

Michal Ischia z Respektu a zakladatel serveru Edna.cz Tomáš Vyskočil glosují závěr seriálu Hra o trůny. Pozor, video obsahuje spoilery. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy