Glosa: Dvě noci na Karlštejně nepostrádají vtip. Místo soudobé satiry ale nabízí výlet do 90. let

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 9. 2017 15:34
Scenárista Petr Kolečko a režisér David Drábek chtěli pro Divadlo Kalich napsat divadelní hru z golfového prostředí. Vznikl pokus o soudobou společenskou satiru, který si ale až příliš pomáhá humorem a reáliemi z přelomu tisíciletí.
Dvě noci na Karlštejně: Lucie Benešová, Václav Kopta, Jana Bernášková a Igor Chmela
Dvě noci na Karlštejně: Lucie Benešová, Václav Kopta, Jana Bernášková a Igor Chmela | Foto: Richard Kocourek

Komedii Dvě noci na Karlštejně vytvořili scenárista Petr Kolečko a režisér David Drábek přímo pro Divadlo Kalich, kde měla hra 20. září premiéru. Autoři se tu potkali už při práci na úspěšné inscenaci Žena za pultem 2 - Pult osobnosti, napsané pro Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse.

Kolečko se navzdory mládí řadí již nějakou dobu do scenáristické extraligy, stejně jako Drábek do té režisérské. Komedie z prostředí českých zbohatlíků tak nezklame osvědčeným Kolečkovým smyslem pro ironii ani Drábkovými jevištními experimenty a záměrným rozbíjením formy.

Inscenaci autoři zasadili do dnešní doby, postavy sem tam prohodí žert na Andreje Babiše a další podnikatele. Sarkastické pojetí podnikatelského prostředí a "golfové kasty" zase dává tušit, že jde o společenskou satiru.

Jenže okázale nevkusný a buranský velkopaštikář Boris (Václav Kopta) ve svých křiklavě zlatých kalhotách jako by spíše přišel z 90. let než ze současnosti. Dnes by těžko obstál jako jeden z nejmocnějších podnikatelů v zemi, pakliže by vlastnil jen továrnu na husí játra a koupil Karlštejn s přilehlým golfovým hřištěm.

Jeho choť Iveta (Lucie Benešová), "nejlepší česká manželka", představuje archetyp pragmatických žen, které si berou bohaté, aby si mohly užívat bezstarostného života v luxusu.

Jenže její odkazy k tomu, že bývala manželkou hokejisty v zámoří či podnikatele na Seychelách, také míří více do minulosti. Ani vyzdvihovaná schopnost kdekoliv sehnat pravý český knedlík a uvařit vepřo-knedlo-zelo se v době, kdy frčí zdravá strava, nezdá jako přesvědčivá devíza. 

Je také otázka, kdo je předobrazem českého kosmonauta Vojtěcha (Igor Chmela), jenž se vrátil z mise na Mars a je národním hrdinou a celebritou.

Rysy "české celebrity obecné", která by se přímo nabízela k parodii, nemá a cesta na Mars i český kosmonaut jsou na další desítky let spíše utopií. Proč tu je celebritou právě kosmonaut, napoví závěr inscenace, do níž autoři semelou kromě E.T. - Mimozemšťana i Vetřelce. Vojtěch je sice iniciátorem humorných situací, působí ale tak, jako kdyby do hry vypadl ze seriálu Kosmo. A zatímco ústřední dvojce novomanželů působí, že trochu zaspala dobu, on ji naopak předběhl.

Marika (Jana Bernášková), dcera miliardáře a stavitele golfových hřišť, pak je zřejmě prototyp "zlaté mládeže", která má na dosah tolik rodinných peněz, že na práci nebude muset sáhnout, zároveň ale neví, co se sebou.

Míchá se v ní luxus s ekologickým aktivismem, od začátku je ale pojata natolik absurdně, že ani ona k vykreslení dnešní doby příliš nepřispívá.

Dvě noci na Karlštejně

Divadlo Kalich, Praha
Autor: Petr Kolečko
Režie: David Drábek
Hudba: Darek Král
Hrají: Lucie Benešová, Igor Chmela, Jana Bernášková, Václav Kopta
Premiéra: 20. září 2017

Kdo se těší na svižné, vtipné a vypointované repliky Petra Kolečka, dočká se. Kdo se těší na režisérské úlety a absurdity režiséra Davida Drábka, dočká se (v druhé půli) také. Nepovedená svatební noc v komnatě Karla IV. na Karlštejně, kde má být zplozen golfově nadaný potomek, opravdu stojí za to.

Kolečko s Drábkem však mohli jasněji říci, čím chtějí Dvě noci na Karlštejně být. V první půli totiž rozehrají soudobou satiru, v té druhé nechají kosmonauta porodit Vetřelce, z postav se stanou komiksoví hrdinové a autoři jako kdyby divákům vzkazovali: "Vlastně se to neděje dnes a není to satirický pohled na českou společnost. Takže z první poloviny raději nic nevyvozujte."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy