Glosa: Dvě noci na Karlštejně nepostrádají vtip. Místo soudobé satiry ale nabízí výlet do 90. let

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 9. 2017 15:34
Scenárista Petr Kolečko a režisér David Drábek chtěli pro Divadlo Kalich napsat divadelní hru z golfového prostředí. Vznikl pokus o soudobou společenskou satiru, který si ale až příliš pomáhá humorem a reáliemi z přelomu tisíciletí.
Dvě noci na Karlštejně: Lucie Benešová, Václav Kopta, Jana Bernášková a Igor Chmela
Dvě noci na Karlštejně: Lucie Benešová, Václav Kopta, Jana Bernášková a Igor Chmela | Foto: Richard Kocourek

Komedii Dvě noci na Karlštejně vytvořili scenárista Petr Kolečko a režisér David Drábek přímo pro Divadlo Kalich, kde měla hra 20. září premiéru. Autoři se tu potkali už při práci na úspěšné inscenaci Žena za pultem 2 - Pult osobnosti, napsané pro Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse.

Kolečko se navzdory mládí řadí již nějakou dobu do scenáristické extraligy, stejně jako Drábek do té režisérské. Komedie z prostředí českých zbohatlíků tak nezklame osvědčeným Kolečkovým smyslem pro ironii ani Drábkovými jevištními experimenty a záměrným rozbíjením formy.

Inscenaci autoři zasadili do dnešní doby, postavy sem tam prohodí žert na Andreje Babiše a další podnikatele. Sarkastické pojetí podnikatelského prostředí a "golfové kasty" zase dává tušit, že jde o společenskou satiru.

Jenže okázale nevkusný a buranský velkopaštikář Boris (Václav Kopta) ve svých křiklavě zlatých kalhotách jako by spíše přišel z 90. let než ze současnosti. Dnes by těžko obstál jako jeden z nejmocnějších podnikatelů v zemi, pakliže by vlastnil jen továrnu na husí játra a koupil Karlštejn s přilehlým golfovým hřištěm.

Jeho choť Iveta (Lucie Benešová), "nejlepší česká manželka", představuje archetyp pragmatických žen, které si berou bohaté, aby si mohly užívat bezstarostného života v luxusu.

Jenže její odkazy k tomu, že bývala manželkou hokejisty v zámoří či podnikatele na Seychelách, také míří více do minulosti. Ani vyzdvihovaná schopnost kdekoliv sehnat pravý český knedlík a uvařit vepřo-knedlo-zelo se v době, kdy frčí zdravá strava, nezdá jako přesvědčivá devíza. 

Je také otázka, kdo je předobrazem českého kosmonauta Vojtěcha (Igor Chmela), jenž se vrátil z mise na Mars a je národním hrdinou a celebritou.

Rysy "české celebrity obecné", která by se přímo nabízela k parodii, nemá a cesta na Mars i český kosmonaut jsou na další desítky let spíše utopií. Proč tu je celebritou právě kosmonaut, napoví závěr inscenace, do níž autoři semelou kromě E.T. - Mimozemšťana i Vetřelce. Vojtěch je sice iniciátorem humorných situací, působí ale tak, jako kdyby do hry vypadl ze seriálu Kosmo. A zatímco ústřední dvojce novomanželů působí, že trochu zaspala dobu, on ji naopak předběhl.

Marika (Jana Bernášková), dcera miliardáře a stavitele golfových hřišť, pak je zřejmě prototyp "zlaté mládeže", která má na dosah tolik rodinných peněz, že na práci nebude muset sáhnout, zároveň ale neví, co se sebou.

Míchá se v ní luxus s ekologickým aktivismem, od začátku je ale pojata natolik absurdně, že ani ona k vykreslení dnešní doby příliš nepřispívá.

Dvě noci na Karlštejně

Divadlo Kalich, Praha
Autor: Petr Kolečko
Režie: David Drábek
Hudba: Darek Král
Hrají: Lucie Benešová, Igor Chmela, Jana Bernášková, Václav Kopta
Premiéra: 20. září 2017

Kdo se těší na svižné, vtipné a vypointované repliky Petra Kolečka, dočká se. Kdo se těší na režisérské úlety a absurdity režiséra Davida Drábka, dočká se (v druhé půli) také. Nepovedená svatební noc v komnatě Karla IV. na Karlštejně, kde má být zplozen golfově nadaný potomek, opravdu stojí za to.

Kolečko s Drábkem však mohli jasněji říci, čím chtějí Dvě noci na Karlštejně být. V první půli totiž rozehrají soudobou satiru, v té druhé nechají kosmonauta porodit Vetřelce, z postav se stanou komiksoví hrdinové a autoři jako kdyby divákům vzkazovali: "Vlastně se to neděje dnes a není to satirický pohled na českou společnost. Takže z první poloviny raději nic nevyvozujte."

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy