FOTO 1914. Optimisté vedou boj s pesimisty pod dohledem Času

Soňa Červená v roli Času.
Podívejte se na ukázku z představení 1914 v režii Roberta Wilsona.
1914.
1914.
1914.
Foto: HN - Lukáš Bíba
Kultura Kultura, HN - Lukáš Bíba
Aktualizováno 30. 4. 2014 21:30
Slavný divadelní režisér Robert Wilson v Praze nazkoušel inscenaci 1914, v níž skloubil motivy z Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška a Posledních chvil lidstva Karla Krause.

Fotogalerie - Režisér Robert Wilson, který přinesl do světového divadla druhé poloviny 20. století revoluční změny, uvedl ve středu večer na scéně Stavovského divadla inscenaci o událostech roku 1914, které byly jednou z největších revolucí našich politických dějin.

Počátek první světové války změnil tvář Evropy i celého světa. Wilson tuto dobu nahlíží s odstupem rovného století. Vychází z dvou protiválečných literárních děl, z Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška a Posledních chvil lidstva Karla Krause. V jeho režijních pracích ovšem nejsou hlavní komunikační kanály literární, ale tělesné, fyzické, hudební a vizuální.

"Mělo by to být děsivé i směšné. První světová válka byla tragická událost. Abyste však mohli hrát jakoukoliv velkou tragédii, potřebujete komediální herce. Vezměte si Shakespearova Krále Leara. Když ho hrajete jen na vážno, nikdy nedosáhnete takového účinku, jako když se vám podaří diváky při králově umírání taky rozesmát," říká Wilson.

Hlavní postavy inscenace nejsou konkrétní lidé, ale abstraktní veličiny, díky čemuž Wilson zobecňuje zvolené téma a přináší obraz archetypálního střetu sil. Na souboj "optimistů" a "pesimistů" dohlíží věčný Čas v podání Soni Červené, oblíbené herečky Boba Wilsona.

"Před dvěma lety jsme se začali zabývat myšlenkou na projekt připomínající výročí první světové války. Velice jsme stáli o to, aby se režie ujal Robert Wilson. Kdyby to totiž režíroval Evropan, vždycky bude ovlivněn sentimentem. Ale Bob Wilson z dalekého Texasu je přesně ten odstup a přístup, který potřebujeme," konstatuje Červená.

Další postavy ztvární Pavla Beretová, Taťjana Medvecká, Eva Salzmannová, Vladimír Javorský, Václav Postránecký, Enikö Eszenyi z maďarského divadla Vígszínhás, člen Slovenského národního divadla Ján Koleník a další herci.

Divadelní vizionář Bob Wilson se pražskému publiku již představil inscenacemi Věc Makropulos a Káťa Kabanová. Autorský kabaret 1914 vznikl jako koprodukce pražského Národního divadla, Slovenského národního divadla a maďarského divadla Vígsínház.

"Spolupráce s budapešťským divadlem Vígszínház a se Slovenským národním divadlem činí z projektu podnik skutečně mezinárodní. Jméno režiséra je nepochybnou zárukou kvality, a zejména téma stoletého výročí od rozpoutání Velké války, které jsme se posléze naučili říkat První světová... To vše jsou důvody, proč premiéru lze označit bez nadsázky za světovou," konstatoval šéf činohry Michal Dočekal. Inscenaci podle něj čekají reprízy v Bratislavě, Budapešti, Linci, na festivalu v Karlsruhe a v roce 2015 v Portugalsku.

Podoba inscenace se celý duben formovala na jevišti Stavovského divadla, kde měla 30. dubna světovou premiéru. Další představení se uskuteční 2. a 11. května.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy