reklama
 
 

Festival Divadlo zahájí slavný polský režisér Krystian Lupa pohřební hostinou

25. 8. 2016 11:41
Inscenace jednoho z nejvýznamnějších současných polských režisérů Krystiana Lupy zahájí 7. září již 24. ročník mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni. "Lupa se na festival vrací po 20 letech, opět v tandemu s osobností, s níž je bytostně spjat, tedy s Thomasem Bernhardem, a uvede dramatizaci jeho románu Mýcení," řekla členka dramaturgické rady festivalu Dora Víceníková.

Festival Divadlo odstartuje 7. září inscenace polského režiséra Krystiana Lupy. Dramatizace románu Mýcení se odehrává při pohřební hostině, u jedné večeře a jednoho stolu. Lupa je ale pojednává jako velkolepé plátno, rozehrává ho na celém jevišti, používá točnu a velkou stavbu, uvedla Víceníková z dramaturgické rady festivalu.

Hlavní hrdina se v příběhu po dlouhé době setkává se skupinou svých uměleckých přátel, které divák vidí pohledem jeho sarkastických komentářů. Inscenace divadla Teatr Polski z Vratislavi patřila podle pořadatelů k vrcholům loňského festivalu v Avignonu.

Dramaturgové při výběru zahraničních hostů podle Víceníkové zařadili inscenace od klasiky reprezentované Hamletem až po divadla uplatňující inovativní způsoby. "Zahraniční inscenace spojuje to, že všechny kritickým způsobem promlouvají k dnešku, většinou je to pohled výrazně nelichotivý... pokouší se o reflexi života člověka a doby, ve které žijeme," uvedla Víceníková.

Poprvé se v České republice představí přední polský režisér generace třicátníků Krysztof Garbaczewski. Někdejší student zmíněného Lupy přiváží právě Hamleta, klasická hra ale bude podle Víceníkové pro diváka možná náročnější. "Pracuje s řadou odkazů, parafrází, používá i jiné textové zdroje. Z hlediště se příběh přelévá do jeviště, ale i do okolních ulic, vše se přenáší prostřednictvím kamer," uvedla.

Plzeňský divadelní festival potrvá do 14. září a na na šesti scénách uvede soubory také z Maďarska, Slovenska i domácí divadelníky. Podle ředitele festivalu Jana Buriana rozpočet činí přibližně deset milionů korun. Většinu pokrývají veřejné zdroje, především ministerstvo kultury, uvedl.

autor: ČTK | 25. 8. 2016 11:41

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama