Do Síně slávy Národního divadla byl uveden František Němec

ČTK ČTK
30. 8. 2021 21:18
Do Síně slávy Národního divadla vstoupil člen její činohry František Němec. Symbolicky ho tam uvedl ředitel první scény Jan Burian při pondělním tradičním setkání na úvod sezony v historické budově. Cenu pro umělce do 35 let dostali první sólista baletu Patrik Holeček, členka činohry Jindřiška Dudziaková a sólista opery Lukáš Bařák.

"Přeji vám všechno nejlepší a hlavně bouřlivé aplausy, protože větší odměny se vám stejně nedostane," vzkázal na závěr děkovné řeči František Němec.

Osmasedmdesátiletý herec je podle vedení instituce obdařen mimořádnou inteligencí, empatií, ironickým humorem i dokonalou řemeslnou technikou. Po ukončení studií na pražské DAMU získal angažmá v Městských divadlech pražských. Poté přišlo Národní divadlo, kam se dostal i díky předchozímu hostování jako Faust ve stejnojmenné inscenaci. A když režisér Miroslav Macháček pro historickou budovu připravoval Shakespearova Hamleta, nabídl hlavní úlohu právě Němcovi.

Ten tu pak odehrál spoustu rolí: Bricka v dramatu Tennesseeho Williamse Kočka na rozpálené plechové střeše, podnikatele Lopachina v Čechovově Višňovém sadu, Valmonta v Hamptonově adaptaci dramatu Nebezpečné vztahy, Robespierra v Büchnerově dramatu Dantonova smrt či dirigenta Furtwänglera v Harwoodově dramatu Na miskách vah, za což roku 1998 získal Cenu Thálie.

Z poslední doby Národní divadlo připomíná Němcovu roli ministerského předsedy Anthonyho Edena v Morganově Audienci u královny.

Tanečník Patrik Holeček, který nyní obdržel cenu pro umělce do 35 let, působí v baletním souboru Národního divadla od roku 2014. Demisólistou byl jmenován v roce 2017, o dva roky později se stal sólistou. Nevídaně přímý a rychlý postup v profesní hierarchii korunoval letos v dubnu, kdy byl jmenován prvním sólistou. Ztvárňuje Oněgina, postavy princů, milovníků i Louskáčka. Svůj umělecký projev uplatňuje nejen v klasickém baletu, ale také v širokém spektru soudobého tanečního divadla a moderních choreografiích. Podle vedení divadla je příkladem nového, univerzálního tanečníka 21. století.

Jindřiška Dudziaková se na jevišti Národního divadla objevila ještě jako studentka DAMU v Pýše a předsudku režírované Danielem Špinarem. Do angažmá nastoupila hned po škole v květnu 2018 a její první úlohou byla Megéra v inscenaci Vítejte v Thébách.

Je druhou nejmladší členkou souboru. Mezi její role patří Zuza v Kouzelné zemi v režii Jana Mikuláška, role v Proslovu k národu v režii Petry Tejnorové, výrazně se spolupodílela na telefonické inscenaci Linka: Makropulos a svou účastí podpořila také audioprojekt Jiřího Austerlitze Ty v mém domě či Jiřím Havelkou zfilmovaného Očitého svědka.

Barytonista Lukáš Bařák je podle vedení divadla jedním z nejslibnějších českých pěvců nastupující generace. Na jevišti první scény debutoval v březnu 2017 jako Indián ve Smetanově Prodané nevěstě. Následovaly role Brabantského šlechtice ve Wagnerovu Lohengrinovi, Moralese v Bizetově Carmen, Masetta v Mozartovu Donu Giovannim a Marulla ve Verdiho Rigolettovi. Od srpna 2020 je sólistou Opery Národního divadla a Státní opery. V nové sezoně se diváci mohou těšit na jeho Guglielma v Mozartově opeře Così fan tutte.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Perušič se Schweinerem si na písku v Ostravě zajistili postup do bojů o medaile

Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na elitním turnaji Pro Tour v Ostravě počtvrté za sebou do semifinále. Nejvýše nasazený pár zdolal ve čtvrtfinále turnajové dvojky Šarífa Januse a Ahmeda Tidžana z Kataru 2:1 na sety.

Perušič se Schweinerem ztratili s třetím párem světového žebříčku úvodní set 16:21. Ve druhém ale bronzové olympijské medailisty z Tokia porazili 21:18 a třetí sadu pak čeští reprezentanti vybojovali 15:13.

"Začátek byl dobrý, ale Katařani většinou ty první sety mívají lepší. Věděli jsme, že ten první set hrají opravdu neuvěřitelně, mají hrozně vysoká čísla úspěšnosti na útoku, ale od toho druhého setu už jdou trochu dolů, Jsem rád, že jsme tu šanci využili," řekl Perušič v rozhovoru pro Českou televizi.

Na nedávné světové jedničky Januse a Tidžana narazili Perušič se Schweinerem naposledy před dvěma měsíci v mexickém Rosaritu rovněž ve čtvrtfinále, kde prohráli 1:2 na sety. Loni v březnu je zdolali cestou za titulem v Dauhá. "Všechny naše zápasy s nimi jsou většinou jako přes kopírák. První set prohrajeme, ať už těsně nebo ne, pak se nám druhý většinou povede vyhrát, a pak už se rozhoduje v tie-breaku. To je záležitost pár bodů, dneska to bylo i trochu štěstí," dodal Perušič.

V semifinále se Češi od 18:00 střetnou se španělskou dvojicí Adrián Gavira, Pablo Herrera, kterou v pátek hladce ve dvou setech zdolali ve skupině. Snadnou práci ale sedmý pár světového žebříčku neočekává. "Asi nemůžeme čekat stejný průběh jako včera. Myslím si, že Španělé se ponaučí z taktických chyb a budou asi víc tlačit servis. Myslím, že dvakrát v řadě se jim nestane, že by podávali špatně. My se na to musíme připravit," uvedl Schweiner.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Američan chtěl vraždit na oslavě ve Virginii. Když vytáhl zbraň, zastřelila ho jiná účastnice večírku

Žena v americkém státě Virginie zastřelila muže, který začal poloautomatickou zbraní střílet po účastnících večírku. Nikdo s výjimkou střelce nebyl zraněn. Policie nemá v úmyslu ženu trestně stíhat, informovala dnes na svém zpravodajském webu stanice BBC.

Na oslavě narozenin a ukončení studií se ve středu před bytovým komplexem v Charlestonu sešlo asi 40 lidí. Mezi účastníky dorazil i sedmatřicetiletý Dennis Butler, který měl několik záznamů v trestním rejstříku. Když začal střílet, jedna účastnice večírku nezaváhala, vytasila legálně drženou pistoli a střelce zneškodnila. Butler zraněním podlehl, uvedla policie v prohlášení.

Podle policejního mluvčího Tonyho Hazeletta ženina rychlá reakce zachránila mnoho životů a předešla masovému útoku. Žena, která střílela, není členkou žádného z bezpečnostních sborů, dodala policie. Její totožnost nezveřejnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy