VIDEO Divadlu Archa je 20 let. Podívejte se do jeho historie

ČTK Kultura ČTK, Kultura
5. 6. 2014 19:00
Pražskou Archu otevírali 5. června 1994 japonský tanečník Min Tanaka a zakladatel Velvet Underground John Cale. Naposledy v Evropě tam vystoupil i Allen Ginsberg. Zavzpomínejte si i na další hvězdy .
Podívejte se na největší hvězdy dvacetileté historie Divadla Archa. | Video:

Praha - V první lize evropské i světové divadelní, hudební a jiné avantgardy a alternativy se pohybuje už dvě desítky let pražské Divadlo Archa, které bylo v budově někdejšího Divadla E. F. Buriana otevřeno 5. června 1994. Známý prostor na Poříčí proslul uváděním experimentálních projektů všeho druhu.

Archa je místem, kde se setkávají různé kultury a kde je umění uváděno a také vytvářeno. A dnes je v Praze jediným prostorem, kde lze uvádět některé náročné scénické útvary.

Prvními umělci, kteří v Arše společně vystoupili, byli japonský tanečník Min Tanaka a muzikant John Cale. Od té doby se v divadle objevila řada umělců, z nichž pro mnohé byla tato scéna prvním místem vystoupení v Praze, v Čechách i za někdejší železnou oponou.

Min Tanaka a John Cale, 5. června 1994 v Divadle Archa.
Min Tanaka a John Cale, 5. června 1994 v Divadle Archa. | Foto: Divadlo Archa

Mezi hosty divadla byli například režisér Robert Wilson, choreografové Wim Vandekeybus, Jan Fabre či Jiří Kylián, hudebníci Lou Reed, Laurie Anderson, David Byrne, Randy Newman, Philip Glass, Meredith Monk, Coco Rosie, My Bloody Valentine, Einstürzende Neubauten, Tindersticks, White Stripes a mnoho dalších. Hrály tu soubory Royal Shakespeare Company, Cheek By Jowl, Ultima Vez, DV8, Handspring Puppet Company či Dogtroep. Jedno ze svých posledních vystoupení zde měl americký básník Allen Ginsberg.

Min Tanaka se do Archy vrací a velmi jí pomáhal po povodních v roce 2002, které divadlo zcela zničily. Ve Státní opeře Praha slavný choreograf a performer pro Archu uspořádal benefiční představení. Povodně byly zlomem v historii divadla, 13 měsíců po nich Archa hostovala na jiných místech a do oprav musela vložit přes 70 milionů korun, tedy skoro stejně, jako stál vznik divadla.

Podívejte se do Divadla Archa.
Podívejte se do Divadla Archa. | Video:

Archa se na počátku 90. let stala prvním produkčním domem bez stálého souboru v Čechách. Nemá stálý divadelní soubor - svá představení vytváří formou projektů. Uvádí je nejen ve svých prostorách, ale i mimo ně, například ve veřejném prostoru

Divadlo ale bylo a je výjimečné i svým technickým zázemím, jeho přestavbou vznikl variabilní prostor s bezbariérovým vstupem pro 300 až 500 diváků.

Podle potřeby se může hlediště změnit v různé varianty. Je možné určité plochy zvýšit či propojit hlediště s vedlejším komorním sálem pro 150 diváků. Autory projektu rekonstrukce byli Miroslav Melena a Ivan Plicka.

Samotná původní budova divadla byla vystavěna v letech 1937 až 1939. A v čele Archy stojí celých dvacet let vystudovaný sociolog Ondřej Hrab.

 

Právě se děje

před 26 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy