VIDEO Divadlu Archa je 20 let. Podívejte se do jeho historie

Pražskou Archu otevírali 5. června 1994 japonský tanečník Min Tanaka a zakladatel Velvet Underground John Cale. Naposledy v Evropě tam vystoupil i Allen Ginsberg. Zavzpomínejte si i na další hvězdy .
Podívejte se na největší hvězdy dvacetileté historie Divadla Archa. | Video:

Praha - V první lize evropské i světové divadelní, hudební a jiné avantgardy a alternativy se pohybuje už dvě desítky let pražské Divadlo Archa, které bylo v budově někdejšího Divadla E. F. Buriana otevřeno 5. června 1994. Známý prostor na Poříčí proslul uváděním experimentálních projektů všeho druhu.

Archa je místem, kde se setkávají různé kultury a kde je umění uváděno a také vytvářeno. A dnes je v Praze jediným prostorem, kde lze uvádět některé náročné scénické útvary.

Prvními umělci, kteří v Arše společně vystoupili, byli japonský tanečník Min Tanaka a muzikant John Cale. Od té doby se v divadle objevila řada umělců, z nichž pro mnohé byla tato scéna prvním místem vystoupení v Praze, v Čechách i za někdejší železnou oponou.

Min Tanaka a John Cale, 5. června 1994 v Divadle Archa.
Min Tanaka a John Cale, 5. června 1994 v Divadle Archa. | Foto: Divadlo Archa

Mezi hosty divadla byli například režisér Robert Wilson, choreografové Wim Vandekeybus, Jan Fabre či Jiří Kylián, hudebníci Lou Reed, Laurie Anderson, David Byrne, Randy Newman, Philip Glass, Meredith Monk, Coco Rosie, My Bloody Valentine, Einstürzende Neubauten, Tindersticks, White Stripes a mnoho dalších. Hrály tu soubory Royal Shakespeare Company, Cheek By Jowl, Ultima Vez, DV8, Handspring Puppet Company či Dogtroep. Jedno ze svých posledních vystoupení zde měl americký básník Allen Ginsberg.

Min Tanaka se do Archy vrací a velmi jí pomáhal po povodních v roce 2002, které divadlo zcela zničily. Ve Státní opeře Praha slavný choreograf a performer pro Archu uspořádal benefiční představení. Povodně byly zlomem v historii divadla, 13 měsíců po nich Archa hostovala na jiných místech a do oprav musela vložit přes 70 milionů korun, tedy skoro stejně, jako stál vznik divadla.

Podívejte se do Divadla Archa.
Podívejte se do Divadla Archa. | Video:

Archa se na počátku 90. let stala prvním produkčním domem bez stálého souboru v Čechách. Nemá stálý divadelní soubor - svá představení vytváří formou projektů. Uvádí je nejen ve svých prostorách, ale i mimo ně, například ve veřejném prostoru

Divadlo ale bylo a je výjimečné i svým technickým zázemím, jeho přestavbou vznikl variabilní prostor s bezbariérovým vstupem pro 300 až 500 diváků.

Podle potřeby se může hlediště změnit v různé varianty. Je možné určité plochy zvýšit či propojit hlediště s vedlejším komorním sálem pro 150 diváků. Autory projektu rekonstrukce byli Miroslav Melena a Ivan Plicka.

Samotná původní budova divadla byla vystavěna v letech 1937 až 1939. A v čele Archy stojí celých dvacet let vystudovaný sociolog Ondřej Hrab.

 

Právě se děje

před 33 minutami

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

Další zprávy