VIDEO Divadlu Archa je 20 let. Podívejte se do jeho historie

ČTK Kultura ČTK, Kultura
5. 6. 2014 19:00
Pražskou Archu otevírali 5. června 1994 japonský tanečník Min Tanaka a zakladatel Velvet Underground John Cale. Naposledy v Evropě tam vystoupil i Allen Ginsberg. Zavzpomínejte si i na další hvězdy .
Podívejte se na největší hvězdy dvacetileté historie Divadla Archa. | Video:

Praha - V první lize evropské i světové divadelní, hudební a jiné avantgardy a alternativy se pohybuje už dvě desítky let pražské Divadlo Archa, které bylo v budově někdejšího Divadla E. F. Buriana otevřeno 5. června 1994. Známý prostor na Poříčí proslul uváděním experimentálních projektů všeho druhu.

Archa je místem, kde se setkávají různé kultury a kde je umění uváděno a také vytvářeno. A dnes je v Praze jediným prostorem, kde lze uvádět některé náročné scénické útvary.

Prvními umělci, kteří v Arše společně vystoupili, byli japonský tanečník Min Tanaka a muzikant John Cale. Od té doby se v divadle objevila řada umělců, z nichž pro mnohé byla tato scéna prvním místem vystoupení v Praze, v Čechách i za někdejší železnou oponou.

Min Tanaka a John Cale, 5. června 1994 v Divadle Archa.
Min Tanaka a John Cale, 5. června 1994 v Divadle Archa. | Foto: Divadlo Archa

Mezi hosty divadla byli například režisér Robert Wilson, choreografové Wim Vandekeybus, Jan Fabre či Jiří Kylián, hudebníci Lou Reed, Laurie Anderson, David Byrne, Randy Newman, Philip Glass, Meredith Monk, Coco Rosie, My Bloody Valentine, Einstürzende Neubauten, Tindersticks, White Stripes a mnoho dalších. Hrály tu soubory Royal Shakespeare Company, Cheek By Jowl, Ultima Vez, DV8, Handspring Puppet Company či Dogtroep. Jedno ze svých posledních vystoupení zde měl americký básník Allen Ginsberg.

Min Tanaka se do Archy vrací a velmi jí pomáhal po povodních v roce 2002, které divadlo zcela zničily. Ve Státní opeře Praha slavný choreograf a performer pro Archu uspořádal benefiční představení. Povodně byly zlomem v historii divadla, 13 měsíců po nich Archa hostovala na jiných místech a do oprav musela vložit přes 70 milionů korun, tedy skoro stejně, jako stál vznik divadla.

Podívejte se do Divadla Archa.
Podívejte se do Divadla Archa. | Video:

Archa se na počátku 90. let stala prvním produkčním domem bez stálého souboru v Čechách. Nemá stálý divadelní soubor - svá představení vytváří formou projektů. Uvádí je nejen ve svých prostorách, ale i mimo ně, například ve veřejném prostoru

Divadlo ale bylo a je výjimečné i svým technickým zázemím, jeho přestavbou vznikl variabilní prostor s bezbariérovým vstupem pro 300 až 500 diváků.

Podle potřeby se může hlediště změnit v různé varianty. Je možné určité plochy zvýšit či propojit hlediště s vedlejším komorním sálem pro 150 diváků. Autory projektu rekonstrukce byli Miroslav Melena a Ivan Plicka.

Samotná původní budova divadla byla vystavěna v letech 1937 až 1939. A v čele Archy stojí celých dvacet let vystudovaný sociolog Ondřej Hrab.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy