Divadlo Globe veze Hamleta vrahovi Kim Čong-unovi

ČTK Kultura ČTK, Kultura
11. 3. 2014 11:40
Londýnské shakespearovské divadlo Globe vyráží na světové turné. Nevynechá ani uzavřenou Severní Koreu.
Herci shakespearovského divadla Globe jedou s Hamletem do KLDR.
Herci shakespearovského divadla Globe jedou s Hamletem do KLDR. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Londýnské shakespearovské divadlo Globe vezme příští rok své představení Hamleta do Severní Koreje v rámci rozsáhlého světového turné.

Herci divadla odehrají Hamleta v uzavřené komunistické zemi v srpnu 2015 v rámci svého turné "Globe to Globe" při příležitosti 450. výročí narození Williama Shakespeara. Přesné datum představení ještě nebylo potvrzeno.

Zápletka Hamleta se točí kolem rodinného sporu, v jehož rámci Hamlet nakonec zabije svého strýce. To by mohlo v Severní Koreji probudit vzpomínky na nedávné události, kdy vůdce Kim Čong-un nařídil v prosinci loňského roku popravit svého strýce, generála Čang Song-tcheka. K trestu smrti ho odsoudil 12. prosince 2013 soud na základě celé škály obvinění včetně korupce a rozvracení státu. Čang byl přitom do té doby považován za číslo dvě v hierarchii severokorejského režimu.

Divadlo Globe slíbilo vyslat hereckou společnost "šestnácti výjimečných mužů a žen" - 12 herců a čtyř jevištních techniků - do každé země světa. Obří turné začne 23. dubna letošního roku. Nápad na něj vzešel z festivalu, který se v divadle Globe konal před dvěma lety a 37 divadelních společností z 37 zemí světa při něm na londýnském domovském jevišti odehrálo kompletní dílo Williama Shakespeara.

"Výjimečný duch tohoto festivalu" vedl Globe k rozhodnutí uspořádat turné s Hamletem po všech zemích světa. "Rozhodli jsme se, že každá země znamená každá země. Hamlet dokáže pobavit a oslovit každého bez ohledu na to, kde na světě je," uvedlo divadlo v prohlášení. "Jako všechna z nejlepších uměleckých děl Hamlet vyvolává diskusi a dialog."

Společnost na svých stránkách uvádí, že by měla vystoupit také na Pražském hradě, a to letos 25. června.

Amnesty International vyzvala divadlo, aby se "seznámilo s realitou země", než do ní vyrazí, ovšem zdržela se výzvy, aby Globe Severní Koreu bojkotoval.

"Žádná tragédie se nedokáže ani přiblížit utrpení, v němž žije sto tisíc lidí uvězněných v místních vězeňských táborech, kde mučení, znásilňování, hladovění a popravy jsou na denním pořádku," uvedla AI v prohlášení.

"Je temná ironie, že se Hamlet točí kolem prince bojujícího s vlastním svědomím. Kim Čong-un není Hamlet. On žádné známky zápasu s vlastním svědomím nejeví," dodala AI.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Hlavní soutěž filmového festivalu Febiofest vyhrál švédský film Charter režisérky Amandy Kernellové o matce hledající cestu ke svým dětem

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy