DIVADELNÍ TIPY Boj s korporacemi, incest a Šílenství

tbr
1. 4. 2014 18:20
V dubnu budou mít v Praze premiéru tři pozoruhodné inscenace: Informátoři Farmy v jeskyni, Krev Wälsungů ve Studiu hrdinů a Šílenství v Divadle Na zábradlí.
Divadelní tipy Aktuálně.cz na duben: Šílenství, Informátoři a Krev Wälsungů.
Divadelní tipy Aktuálně.cz na duben: Šílenství, Informátoři a Krev Wälsungů. | Foto: Aktuálně.cz

Divadelní tipy - I když je duben měsícem humoru a šprýmů, divadelní premiéry nabízí spíše tíživé tituly. Vybrali jsme tři z nich, které potěší zejména náročnější diváky.

Viliam Dočolomanský: Informátoři

Největší událostí dubnového divadelního života je bezesporu dlouho očekávaná premiéra experimentálního souboru Farma v jeskyni s názvem Informátoři.

Podívejte se na ukázku z inscenace Informátoři.
Podívejte se na ukázku z inscenace Informátoři. | Video: Farma v jeskyni

Zakladatel a režisér tohoto mezinárodního souboru Viliam Dočolomanský, je v současnosti jednou z nejznámějších a nejrespektovanějších osobností světového divadla. Svědčí o tom spousta ocenění, mimo jiného prestižní evropské ocenění Nové divadelní reality, které získal v roce 2011. Jako teprve pětatřicetiletý režisér se zařadil mezi divadelní vizionáře, jakými jsou Anatolij Vasiljev, Eimuntas Nekrošius, Christoph Marthaler, Thomas Ostermeier, soubor Rimini Protokoll a mnoho dalších.

Soubor Farma v jeskyni není jen divadlem, ale zejména jakousi laboratoří, ve které performeři zkoumají možnosti divadelnosti, tělesného výrazu a pohybu. Jejich práce je vskutku pečlivá, častokrát jí předchází dlouhé pobyty v exotických kutlurách nebo sociologické výzkumy dnešní společnosti. Viliam Dočolomanský je známý perfekcionista, který nikdy nic neuspěchá – na Informátory jsme čekali celé dva roky.

Informátoři (Farma v jeskyni).
Informátoři (Farma v jeskyni). | Foto: Farma v jeskyni

Prostřednictvím všech komunikačních prostředků divadla – od pohybu a tance, přes slovo, až po multimédia – nám soubor představí téma vlivu korporací na životy obyčejných lidí.

Společensky aktuální problematiku zpracovali na základě skutečné kauzy z posledních let, kdy se do skupiny protikorporátních aktivistů infiltrovala donašečka. Informátoři jsou jednou z nemnoha pražských premiér evropského významu, proto by si toto představení neměl žádný náročný divák nechat ujít.

Premiéra 1. dubna 2014 v Divadle Ponec


Thomas Mann, Katharina Schmitt: Krev Wälsungů

Dekandentní obraz společnosti je specialitou a „poznávací značkou“ tvůrců ze Studia Hrdinů. Ani jejich nejnovější premiéra není výjimkou. Pro inscenaci si režisérka Katharina Schmitt zvolila novelu Krev Wälsungů nositele Nobelovy ceny za literaturu Thomase Manna.

Krev Wälsungů.
Krev Wälsungů. | Foto: Studio hrdinů

Novela líčí incestní vztah dvojčat z bohaté mnichovské rodiny z počátku 20. století, Siegmunda a Sieglind. Podobnost se jmény postav Wagnerovy opery Valkýra není náhodná, v literární předloze je právě tento opus magnum společnou vášní dvojčat, která vyvrcholí v jejich milostném poměru.

Wagnerova opera končí zkázou bohů, tedy pádem velké morální a duchovní autority. Thomas Mann buduje paralelu právě s tímto motivem. Ukazuje krajně individualizovanou společnost, která postrádá vyšší hodnoty.

Režisérka Katharina Schmitt, která je podepsaná pod velkou částí produkce Studia hrdinů, si ke spolupráci pozvala mladé renomované herce, v hlavních rolích se představí Marie Švestková a Ivan Lupták.

Premiéra 8. dubna 2014 ve Studiu Hrdinů, první repríza 9. dubna.

Jiří Havelka, Dora Viceníková: Šílenství

Náročný divák zajisté ocení také novou režii Jiřího Havelky. Tento mladý režisér ve svých pracích zkoumá možnosti divadelní iluze a reality, což je hlavním tématem mnoha progresivních světových divadelníků.

Jiří Havelka (vpředu) vysvětluje své záměry na první čtené zkoušce.
Jiří Havelka (vpředu) vysvětluje své záměry na první čtené zkoušce. | Foto: DNZ

Na inscenaci s názvem Šílenství spolupracuje s dramaturgyní a uměleckou vedoucí Divadla Na zábradlí, Dorou Viceníkovou. Společně vytvořili „detektivku s prvky žánru film noir“, která nás přenese do nelítostných nočních ulic a barů poválečného světa.

Detektivka je žánr, ve kterém „nic není jisté“, a právě z toho vycházejí i Havelka a Viceníková. Hrají si s divákovou představivostí, iluzí a nejistotou. Premiéra předního českého divadelního souboru bude proto určitě svým specifickým způsobem šílená.

Premiéra 18. a 19. dubna v Divadle Na zábradlí

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy