Divadelní tipy aneb Tak trochu depresivní únor

Tatiana Brederová
3. 2. 2014 14:03
Duševní nemoci, nesvoboda a ženská rozhodnutí v Divadle Na zábradlí, Ponci a La Fabrice.
Airground (Cirk La Putyka).
Airground (Cirk La Putyka). | Foto: Aktuálně.cz

Divadelní tipy - Po divadelně chudém lednu budou mít v únoru pražští diváci žně. Premiérami se to v programech divadel jenom hemží a vybírat si budeme ze široké palety žánrů. Trojici nejzajímavějších inscenací spojuje depresivní tón a hloubavé psychologické úvahy o dnešním bizarním světě. Rozhodně bude o čem přemýšlet.

Guillermo Rosales: Boarding home. Na dně

Divadlo Na zábradlí, ve kterém došlo k dobře známým personálním změnám, postupně pod novým vedením mění i repertoár a přínáší spoustu zajímavých titulů. Jedním z nich je dramatizace románu Boarding home kubánského enfant terrible Guillerma Rosalese. Autor, který sám bojoval s psychickou nemocí, přináší velice komplexní a barvitý obraz o pobytu v blázinci.

Boarding Home. První čtená zkouška.
Boarding Home. První čtená zkouška. | Video:

Titul Boarding home se literární kritikou vyslovuje jedním dechem s Přeletem nad kukaččím hnízdem a zajisté tady najdeme spoustu podobností. Zejména je to nekompromisní a přímý pohled tváří v tvář duševní nemoci, ale i společenskému odsouzení. Postavy jsou na okraji společnosti a ztrácí veškeré civilizační návyky.

Román je tak anatomií animálnosti, která se skrývá v každém z nás. Zároveň se v něm prolíná rovina reality a blouznění, což nabízí mnohé zajímavé scénické realizace.

Režisér Jan Antonín Pitínský angažoval kromě členů hereckého ansámblu Divadla Na zábradlí i hostujícího Pavla Lišku, který je v českém divadle a kinematografii již prototypem outsidera a blázna. Inscenace jistě nebude šetřit krutostí a explicitní brutalitou.

Premiéra 21. a 22. února 2014, 19:00 v Divadle Na zábradlí

Jiří Havelka a kol.: Korekce

Taneční skupina VerTeDance se rozhodla navázat na úspěšnou site-specific inscenaci Naučená bezmocnost. Ta prostřednictvím tance v prostředí bývalé pitevny rozvíjela motiv chorobné apatie, která je výsledkem neschopnosti člověka čelit problémům. Podobně depresivní téma bude mít i pokračovaní s názvem Korekce, v režii Jiřího Havelky.

Foto: Aktuálně.cz

Právě bezmocnost člověka v dnešním světě je ústředním motivem nové inscenace. Stává se tak dalším dílkem do mozaiky patopsychologie dneška. Vychází z originální myšlenky o tom, že pro člověka je svoboda vlastně únavná. Svobodě se obecně připisují jenom pozitivní hodnoty, ovšem dopad na lidskou psychiku může mít i tragický. Neustálá nutnost o něčem rozhodovat a tíha odpovědnosti za tyto rozhodnutí jsou zdrojem mnoha psychických potíží.

V provedení znamenitých a oceňovaných tanečníků se začnou rozvíjet úvahy nad potřebou „korekce“. Co je to vlastně svoboda a co nesvoboda a jak vnější svoboda ovlivňuje naší vnitřní nesvobodu?

Premiéra 4. února 2014, 20:00 v divadle Ponec

Tom Rychetský, Štěpán Benyovszký: Airground

Třetí únorový divadlení tip vám představí žánr nového cirkusu. Že nevíte, co to je? Spojení akrobacie, současného tance, loutkového i pohybového divadla je v současném divadle velice oblíbenou i velice náročnou formou. Vyžaduje spolupráci všestranně talentovaných umělců, jejímž výsledkem jsou hravé a vizuálně poutavé inscenace. V Čechách se o oživení zašlé slávy cirkusů již několik let usiluje Cirk La Putyka, mezi Pražany již legendární soubor.

Airground.
Airground. | Foto: Cirk La Putyka

Jejich únorová premiéra v názvu Airground spojuje dva živly – vzduch a zemi.

Tyto elementy jsou základními stavebními prvky cirkusáckého umění, ale naznačují i motiv letadla, který je východiskem pro inscenaci.

Létání se tady objevuje v rovině tematické v podobě odletu na dovolenou, v rovině metaforické jako symbol slobody hrdinky a samozřejmě i v akrobatickém provedení ve vzduchu.

Autorský příběh prostřednictvím divadelních obrazů představí tři ženy ze současnosti a jejich osobní problémy, představy o vztazích a těžké životní rozhodnutí.

Premiéra 2.2.2014 19:30 v La Fabrice

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy