Divadelní procházka Prahou. Účastníci se sluchátky narazí na hady a krokodýly

ČTK Kultura ČTK, Kultura
2. 6. 2021 14:41
Diváci představení Kleopatra, které pro Divadlo Na zábradlí připravila skupina 8lidí, se vydají do historického centra Prahy. Projekt vychází z žánru audiowalk. Po krátké inscenaci znázorňující Kleopatřinu smrt se lidé se sluchátky na uších dle pokynů herců vypraví z divadla do ulic na procházku egyptským podsvětím. Kromě Kleopatry se setkají s hlavními postavami jejího života.

Premiéry se uskuteční 4. a 5. června, reprízy pak 22., 23., 24. a 25. června.

"Skrze netradiční zvukový zážitek a herecké akce ve veřejném prostoru Prahy 1 bude možné zdánlivě obyčejná místa nahlédnout z jiné perspektivy a upozornit na detaily, které nám často unikají," avizují tvůrci.

Účastníci úterní testovací procházky s mluveným slovem a hudbou skladatele Matouše Hejla ve sluchátkách za pozornosti kolemjdoucích prošli kostelem sv. Jiljí nebo nádvořím Klementina. Cestou narazili mimo jiné na umělé hady nebo hlavy krokodýlů, průvodce je upozornil na fresku na budově Národního památkového ústavu a jiné zajímavosti.

Egyptské podsvětí v inscenaci Kleopatra znázorňuje "druhé město", alternativní realitu, která je v Praze pro běžné smrtelníky neviditelná.

Projekt byl pro členy hereckého souboru Divadla Na zábradlí výzvou, jelikož mnozí se z jeviště vydávají hrát ven. Záměrem je vzít město důsledně do hry a přijímat všechny podněty, které z něj vycházejí.

Při nahrávání byl použit takzvaný binaurální mikrofon, který umožní divákům nechat na sebe egyptské prostředí působit ze všech stran.

Inscenaci vytvořila tvůrčí skupina 8lidí, jež vznikla roku 2017. Skládá se z režisérů, dramaturgů a scénografů, kteří se potkali o tři roky dříve v jednom ročníku katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Stálými členy kolektivu jsou Petr Erbes, Emilie Formanová, Nina Jacques, Boris Jedinák, Anna Klimešová, Alice Kofláková, Karolína Kotrbová, Zuzana Sceranková, Vendula Tomšů a Viktorie Vášová.

Skupina se zabývá převážně projekty s aktuální společenskou tematikou na pomezí divadla, performance, instalace a happeningu.

Premiéra Kleopatry není jedinou novinkou, kterou Divadlo Na zábradlí nachystalo na léto. Kromě běžného repertoáru budou mít diváci možnost zhlédnout práci Divadla Na zábradlí ve Valdštejnské zahradě nebo v holešovickém šapitó Azyl78. Připravuje se také druhá letní premiéra, nazvaná Ahoj vesmíre!, pro planetárium v pražské Stromovce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy