Cikánská rapsodie připomene Hrabalovy náměty z hospody

ČTK Kultura ČTK, Kultura
10. 3. 2014 13:19
Inscenaci Cikánská rapsodie uvede Nová scéna. Iniciátorem projektu je hudebník Jiří Korman, který tak vzpomíná na setkávání s Bohumilem Hrabalem.
Bohumil Hrabal.
Bohumil Hrabal. | Foto: ČTK

Praha - Nedožité sté narozeniny Bohumila Hrabala připomene inscenace Cikánská rapsodie na Nové scéně Národního divadla. Autorem hudby i scénáře je skladatel a hudebník Jiří Korman.

Režisérka Dana Račková ke spolupráci na specifických obrazech přizvala choreografku Halku Třešňákovou, která se řadí mezi přední tvůrce tuzemského alternativního pohybového divadla. Korman ve své muzice vychází z harmonie a melodiky klasické romské hudby, kterou obohacuje o zcela specifický autorský rukopis.

"Inscenace vzniká jako osobní pocta Jiřího Kormana ke stému výročí narození jeho dlouholetého přítele spisovatele Bohumila Hrabala. Je tvořena deseti obrazy - deseti náměty na povídky, o kterých Hrabal hovořil s Jiřím Kormanem, když spolu sedávali v hospodě, ale nikdy je nedal na papír," uvedla režisérka Račková. "Pro moji režijní práci je v téhle inscenaci velkou výzvou to permanentní oscilovaní na rozhraní tance a přirozeného hereckého pohybu s profesionálními i neprofesionálními, romskými i neromskými herci, zpěváky, hudebníky a tanečníky," dodala.

Inscenaci připravuje občanské sdružení Evropské centrum romské hudby v Praze, které založil Korman v Praze v roce 2011. "V současné době převažuje tendence vnímat romskou kulturu jako kulturu, která jen paralelně existuje vedle kultury evropské. Naším cílem je poukázat na fakt, že oddělenost těchto dvou kultur je pouze zdánlivá, a připomenout, že evropskou a romskou kulturu spojuje a nadále bude spojovat život ve společném prostoru," sdělil k cílúm sdružení Korman.

Premiéra hudebně-tanečního představení Cikánská rapsodie se uskuteční  24. března.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, tvořily se kolony

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět.

Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému, k nehodě přiletěl i vrtulník letecké záchranné služby, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Před 06:00 se podařilo následky nehody odstranit a dálnici znovu otevřít.

Nehoda se stala na 12. kilometru směrem na Brno. Kolize dvou osobních aut skončila podle informací silničářů vážným zraněním. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy