České loutky na turné. Divadlo Alfa objede se Zorrem celé Japonsko

ČTK ČTK
6. 8. 2022 10:00
Plzeňské Divadlo Alfa, které se orientuje na dětské diváky a loutková představení, vyjelo na dosud nejdelší zahraniční turné. S dobrodružnou loutkovou komedií režiséra Tomáše Dvořáka nazvanou Pozor, Zorro! objede v průběhu devíti týdnů takřka celé Japonsko.
Snímek z loutkové komedie Pozor, Zorro!.
Snímek z loutkové komedie Pozor, Zorro!. | Foto: ČTKDivadlo Alfa

Alfa v Japonsku absolvuje 40 představení a pět workshopů. "Hostuje ve městech Sapporo, Sunagawa, Tokio, Óšima, Čirju, Tojakate, Kjóto, Higaši Kagawa, Minami Awadži, Ósaka, Nagoja, Okajama, Fudžisawa, Takasaki," vypočítává mluvčí Daniela Vítová.

Součástí turné je vystoupení na festivalech a na českém velvyslanectví v Tokiu.

Plzeňští loutkáři v Japonsku hostují od roku 2017. Navazují tak na dřívější partnerství stosedmdesátitisícové Plzně a města Takasaki, kde žije okolo 370 tisíc lidí. Po roce 2012 společné akce ochladly. Alfa do Japonska znovu vyrazila až před pěti lety, kdy hrála na jevišti Divadla Noh v Jokohamě u příležitosti výročí japonského loutkáře Kihačira Kawamota. Ten žil v letech 1925 až 2010.

Úspěch měl plzeňský soubor roku 2018 s inscenací Tři mušketýři, rovněž v režii Tomáše Dvořáka, kterou předvedl na šestitýdenním turné po japonských ostrovech. Ansámbl na výjezdu spolupracoval s tokijským loutkovým divadlem Puppet Theatre PUK.

V roce 2019 vystoupil na sympoziu University of the Arts Tokio, loni desetkrát představil tvorbu českého loutkářství v okolí Tokia. "Velké japonské turné jsme plánovali od roku 2020, pandemie covidu-19 ho ale o dva roky zdržela," dodává ředitel divadla Jakub Hora.

Autorem inscenace Pozor, Zorro! režiséra Tomáše Dvořáka je Vít Peřina, výtvarníkem Ivan Nesveda, dramaturgyní Petra Kosová a hudbu složil Vratislav Šrámek. Alfa hru nazkoušela v japonské verzi, aby byl dobrodružný příběh s loutkami a živou hudbou, jehož humor spočívá v parodii mexické legendy, srozumitelný i dětem z japonských ostrovů.

Rozsahem i prestiží je turné nejrozsáhlejší v historii divadla a jedním z největších zahraničních hostování českého loutkového divadla vůbec. Kromě Alfy jej organizují Puppet Theatre PUK a České centrum Tokio. Od konce září se bude Alfa opět věnovat plzeňským dětem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy