Renomé českého tance stoupá, chce dokázat taneční platforma

ČTK Kultura ČTK, Kultura
31. 3. 2014 17:33
Festival Česká taneční platforma ukáže nejlepší představení minulého roku a současně připomene i dvacet let své existence.
Antiwords (Spitfire Company).
Antiwords (Spitfire Company). | Foto: Michal Hančovský

Praha -  S odkazem na uplynulé dvě desítky let na české taneční scéně pořadatelé festivalu Česká taneční platforma zvolili motto letošní přehlídky "Malý krok pro lidstvo, obrovský skok pro tanec!" Festival během čtyř dnů představí to nejlepší z uplynulého roku.

Porota vybrala letos do hlavního programu celkem deset inscenací, které bude hostit pět festivalových scén - Ponec tanec, Studio Alta, Alfred ve dvoře, NoD a Centrum současného umění DOX. Bohatý bude i doprovodný program, který nabídne řadu seminářů, diskuzí a site-specific projektů.

Dvacátý ročník je podle pořadatelů spojen s mimořádným zájmem zahraničních producentů, manažerů a organizátorů akcí v oblasti tance, kterých do Prahy dorazí více než padesát.

Diváci se mohou přijít podívat na přední české soubory a tanečníky - skupinu Nanohach (Flasehd by), Farmu v jeskyni (Informátoři), Lenka Vágnerová&Company (La Loba, Jezdci), Spitfire Company (Antiwords) nebo VerTeDance (Korekce).

Foto: Lenka Vagnerová & Comp.

"Česká taneční platforma 2014 je v několika směrech výjimečná. V první řadě slaví dvacet let své existence. Svým způsobem tak platforma reflektuje dvě dekády trnité cesty rozvoje české taneční scény, rozvoje plného výkyvů, dynamiky i tragiky, odlivu i přílivu talentů, vnitřního napětí uvnitř hluboce podfinancovaného ´malého českého rybníčku´ i hledání cest k vzájemnému respektu a dialogu," říká k festivalu Yvona Kreuzmannová, předsedkyně sdružení Tanec Praha a členka dramaturgické poroty letošní platformy.

Renomé České taneční platformy v zahraničí podle ní v posledních letech výrazně stoupá. Je to jediná platforma nejen ve středoevropském regionu, které se podařilo udržet každoroční kontinuitu po dvacet let. Porota chtěla do letošního programu, který je vždy především přehlídkou toho nejlepšího, co přinesla uplynulá sezona, zařadit i osobnosti, které slavily značné mezinárodní úspěchy v posledních letech.

Část z nich však chystala premiéry až na jaro, popřípadě léto 2014. Porota nechtěla program uzavřít bez nich, proto se rozhodla zařadit do přehlídky i jejich díla ve stadiu work in progress. Z celkového počtu 35 děl vybrala porota sice pouze deset inscenací, ale ani zbylé dvě třetiny zájemců nezůstaly mimo pozornost dramaturgů a dostanou prostor v doprovodných programech.

Dvacátý ročník festivalu českého současného tance a pohybového divadla Česká taneční platforma se bude konat od 3. do 6. dubna. Vstupenky na představení jsou k dostání vždy před představením na jednotlivých scénách, předprodej je v Ponci.

Kompletní program festivalu Česká taneční platforma

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 12 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
před 35 minutami

Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl v pátek ve své závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlametních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy