Renomé českého tance stoupá, chce dokázat taneční platforma

ČTK Kultura ČTK, Kultura
31. 3. 2014 17:33
Festival Česká taneční platforma ukáže nejlepší představení minulého roku a současně připomene i dvacet let své existence.
Antiwords (Spitfire Company).
Antiwords (Spitfire Company). | Foto: Michal Hančovský

Praha -  S odkazem na uplynulé dvě desítky let na české taneční scéně pořadatelé festivalu Česká taneční platforma zvolili motto letošní přehlídky "Malý krok pro lidstvo, obrovský skok pro tanec!" Festival během čtyř dnů představí to nejlepší z uplynulého roku.

Porota vybrala letos do hlavního programu celkem deset inscenací, které bude hostit pět festivalových scén - Ponec tanec, Studio Alta, Alfred ve dvoře, NoD a Centrum současného umění DOX. Bohatý bude i doprovodný program, který nabídne řadu seminářů, diskuzí a site-specific projektů.

Dvacátý ročník je podle pořadatelů spojen s mimořádným zájmem zahraničních producentů, manažerů a organizátorů akcí v oblasti tance, kterých do Prahy dorazí více než padesát.

Diváci se mohou přijít podívat na přední české soubory a tanečníky - skupinu Nanohach (Flasehd by), Farmu v jeskyni (Informátoři), Lenka Vágnerová&Company (La Loba, Jezdci), Spitfire Company (Antiwords) nebo VerTeDance (Korekce).

Foto: Lenka Vagnerová & Comp.

"Česká taneční platforma 2014 je v několika směrech výjimečná. V první řadě slaví dvacet let své existence. Svým způsobem tak platforma reflektuje dvě dekády trnité cesty rozvoje české taneční scény, rozvoje plného výkyvů, dynamiky i tragiky, odlivu i přílivu talentů, vnitřního napětí uvnitř hluboce podfinancovaného ´malého českého rybníčku´ i hledání cest k vzájemnému respektu a dialogu," říká k festivalu Yvona Kreuzmannová, předsedkyně sdružení Tanec Praha a členka dramaturgické poroty letošní platformy.

Renomé České taneční platformy v zahraničí podle ní v posledních letech výrazně stoupá. Je to jediná platforma nejen ve středoevropském regionu, které se podařilo udržet každoroční kontinuitu po dvacet let. Porota chtěla do letošního programu, který je vždy především přehlídkou toho nejlepšího, co přinesla uplynulá sezona, zařadit i osobnosti, které slavily značné mezinárodní úspěchy v posledních letech.

Část z nich však chystala premiéry až na jaro, popřípadě léto 2014. Porota nechtěla program uzavřít bez nich, proto se rozhodla zařadit do přehlídky i jejich díla ve stadiu work in progress. Z celkového počtu 35 děl vybrala porota sice pouze deset inscenací, ale ani zbylé dvě třetiny zájemců nezůstaly mimo pozornost dramaturgů a dostanou prostor v doprovodných programech.

Dvacátý ročník festivalu českého současného tance a pohybového divadla Česká taneční platforma se bude konat od 3. do 6. dubna. Vstupenky na představení jsou k dostání vždy před představením na jednotlivých scénách, předprodej je v Ponci.

Kompletní program festivalu Česká taneční platforma

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy