Ceny Divadelních novin dostali Karel Dobrý, Kamila Polívková nebo David Radok

ČTK ČTK
2. 11. 2020 21:45
Cenu Divadelních novin letos dostali režiséři za činohru Kamila Polívková, za alternativní divadlo Nela H. Kornetová a za hudební divadlo David Radok za libreto a režii plus Marko Ivanović za kompozici. Odborná porota ocenila choreografku Lenku Vagnerovou a za loutkové i výtvarné divadlo Dominika Migače s Jakubem Maksymovem.
Zleva Eva Stará, Andrea Vykysalá a Karolína Křížková ze souboru Holektiv při natáčení on-line vyhlášení Cen Divadelních novin.
Zleva Eva Stará, Andrea Vykysalá a Karolína Křížková ze souboru Holektiv při natáčení on-line vyhlášení Cen Divadelních novin. | Foto: ČTK

Za redakci ocenění v takzvaném Prostoru39 na pražském Žižkově virtuálně předaly Andrea Vykysalá, Eva Stará a Karolína Křížková ze souboru Holektiv.

"Diplomy vytvořené Alešem Fulínem, současným grafikem Divadelních novin, laureátky a laureáti reálně převezmou způsobem vyhovujícím karanténním opatřením," vysvětluje Josef Herman, šéfredaktor Divadelních novin. Jejich redakcí jmenovaná porota o laureátech rozhodla ve dvoukolovém hlasování.

Za herecký výkon sezony bez ohledu na žánr byl oceněn Karel Dobrý za roli Franze Kafky v inscenaci Malý stvořitel spolku Jedl. Představení v režii Jana Nebeského bylo uváděno v domě U Minuty na Staroměstském náměstí, kde Kafka s rodiči bydlel v letech 1889 až 1896.

"Hraje se v úzké místnosti, údajně bývalé kuchyni, i v temné vstupní hale. Během let se tu navrstvily bizarní stavební úpravy, někde zbyl nesmyslný výklenek, v rohu se objevilo umyvadlo. Vše evokuje zašlost a obskurní atmosféru domů připomínajících labyrinty, jak ji známe z Kafkových povídek," napsala o inscenaci pro Aktuálně.cz kritička Marie Reslová, podle níž Karel Dobrý v roli dvanáctiletého Kafky vyzařuje spalující charisma a opírá se do diváků všepronikajícíma modrýma očima.

Režisérka Kamila Polívková získala Cenu Divadelních novin za inscenaci Prezidentky, která měla vloni v září premiéru v brněnském HaDivadle.

Nela H. Kornetová uspěla díky performanci Badman, vytvořené s nezávislou skupinou T.I.T.S. Zároveň obdržela nominaci v kategorii Taneční a pohybové divadlo za další performanci nazvanou Tumor: karcinogenní romance, uvedenou v pražském A studiu Rubín.

Cena za hudební divadlo směřuje do Brna Davidu Radokovi a Marko Ivanovićovi za režii a hudební nastudování inscenace Monument, kterou uvedlo tamní Národní divadlo. 

"Režisér David Radok a skladatel Marko Ivanović se vyjádřili k tématu, které asi hned tak nepřestane být aktuální. A nemusí jít jenom o sochu. Monument připomíná, že osobní a veřejný život od sebe nikdy nelze dost dobře oddělit. Jejich diametrální nesoulad unesou pouze osobnosti s psychopatickými rysy, které v Monumentu reprezentují politici. Citlivému umělci zbývá smrt," napsal v recenzi Monumentu pro Aktuálně.cz kritik Boris Klepal.

Do Prahy putuje cena pro Lenku Vagnerovou za režii a choreografii inscenace Panoptikum.

V kategorii Loutkové a výtvarné divadlo uspěli Dominik Migač za koncept, scénografii plus technickou realizaci a Jakub Maksymov za dramaturgii inscenace Prefaby.

Cenu za publikační počin v oblasti divadla získala antologie profesního periodika Scéna 1980-1989 autorů Jana Dvořáka a Miloše Petany.

Ceny Divadelních novin jsou udíleny na základě hlasování kritiků a novinářů. Spolu s Cenami divadelní kritiky, dříve známými jako Ceny Alfréda Radoka, patří k prestižním domácím oceněním v žánru. Ceny Divadelních novin byly letos uděleny podvacáté.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy