Ceny Divadelních novin dostali Karel Dobrý, Kamila Polívková nebo David Radok

ČTK ČTK
2. 11. 2020 21:45
Cenu Divadelních novin letos dostali režiséři za činohru Kamila Polívková, za alternativní divadlo Nela H. Kornetová a za hudební divadlo David Radok za libreto a režii plus Marko Ivanović za kompozici. Odborná porota ocenila choreografku Lenku Vagnerovou a za loutkové i výtvarné divadlo Dominika Migače s Jakubem Maksymovem.
Zleva Eva Stará, Andrea Vykysalá a Karolína Křížková ze souboru Holektiv při natáčení on-line vyhlášení Cen Divadelních novin.
Zleva Eva Stará, Andrea Vykysalá a Karolína Křížková ze souboru Holektiv při natáčení on-line vyhlášení Cen Divadelních novin. | Foto: ČTK

Za redakci ocenění v takzvaném Prostoru39 na pražském Žižkově virtuálně předaly Andrea Vykysalá, Eva Stará a Karolína Křížková ze souboru Holektiv.

"Diplomy vytvořené Alešem Fulínem, současným grafikem Divadelních novin, laureátky a laureáti reálně převezmou způsobem vyhovujícím karanténním opatřením," vysvětluje Josef Herman, šéfredaktor Divadelních novin. Jejich redakcí jmenovaná porota o laureátech rozhodla ve dvoukolovém hlasování.

Za herecký výkon sezony bez ohledu na žánr byl oceněn Karel Dobrý za roli Franze Kafky v inscenaci Malý stvořitel spolku Jedl. Představení v režii Jana Nebeského bylo uváděno v domě U Minuty na Staroměstském náměstí, kde Kafka s rodiči bydlel v letech 1889 až 1896.

"Hraje se v úzké místnosti, údajně bývalé kuchyni, i v temné vstupní hale. Během let se tu navrstvily bizarní stavební úpravy, někde zbyl nesmyslný výklenek, v rohu se objevilo umyvadlo. Vše evokuje zašlost a obskurní atmosféru domů připomínajících labyrinty, jak ji známe z Kafkových povídek," napsala o inscenaci pro Aktuálně.cz kritička Marie Reslová, podle níž Karel Dobrý v roli dvanáctiletého Kafky vyzařuje spalující charisma a opírá se do diváků všepronikajícíma modrýma očima.

Režisérka Kamila Polívková získala Cenu Divadelních novin za inscenaci Prezidentky, která měla vloni v září premiéru v brněnském HaDivadle.

Nela H. Kornetová uspěla díky performanci Badman, vytvořené s nezávislou skupinou T.I.T.S. Zároveň obdržela nominaci v kategorii Taneční a pohybové divadlo za další performanci nazvanou Tumor: karcinogenní romance, uvedenou v pražském A studiu Rubín.

Cena za hudební divadlo směřuje do Brna Davidu Radokovi a Marko Ivanovićovi za režii a hudební nastudování inscenace Monument, kterou uvedlo tamní Národní divadlo. 

"Režisér David Radok a skladatel Marko Ivanović se vyjádřili k tématu, které asi hned tak nepřestane být aktuální. A nemusí jít jenom o sochu. Monument připomíná, že osobní a veřejný život od sebe nikdy nelze dost dobře oddělit. Jejich diametrální nesoulad unesou pouze osobnosti s psychopatickými rysy, které v Monumentu reprezentují politici. Citlivému umělci zbývá smrt," napsal v recenzi Monumentu pro Aktuálně.cz kritik Boris Klepal.

Do Prahy putuje cena pro Lenku Vagnerovou za režii a choreografii inscenace Panoptikum.

V kategorii Loutkové a výtvarné divadlo uspěli Dominik Migač za koncept, scénografii plus technickou realizaci a Jakub Maksymov za dramaturgii inscenace Prefaby.

Cenu za publikační počin v oblasti divadla získala antologie profesního periodika Scéna 1980-1989 autorů Jana Dvořáka a Miloše Petany.

Ceny Divadelních novin jsou udíleny na základě hlasování kritiků a novinářů. Spolu s Cenami divadelní kritiky, dříve známými jako Ceny Alfréda Radoka, patří k prestižním domácím oceněním v žánru. Ceny Divadelních novin byly letos uděleny podvacáté.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 41 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy