Ceny Divadelních novin dostali Karel Dobrý, Kamila Polívková nebo David Radok

ČTK ČTK
2. 11. 2020 21:45
Cenu Divadelních novin letos dostali režiséři za činohru Kamila Polívková, za alternativní divadlo Nela H. Kornetová a za hudební divadlo David Radok za libreto a režii plus Marko Ivanović za kompozici. Odborná porota ocenila choreografku Lenku Vagnerovou a za loutkové i výtvarné divadlo Dominika Migače s Jakubem Maksymovem.
Zleva Eva Stará, Andrea Vykysalá a Karolína Křížková ze souboru Holektiv při natáčení on-line vyhlášení Cen Divadelních novin.
Zleva Eva Stará, Andrea Vykysalá a Karolína Křížková ze souboru Holektiv při natáčení on-line vyhlášení Cen Divadelních novin. | Foto: ČTK

Za redakci ocenění v takzvaném Prostoru39 na pražském Žižkově virtuálně předaly Andrea Vykysalá, Eva Stará a Karolína Křížková ze souboru Holektiv.

"Diplomy vytvořené Alešem Fulínem, současným grafikem Divadelních novin, laureátky a laureáti reálně převezmou způsobem vyhovujícím karanténním opatřením," vysvětluje Josef Herman, šéfredaktor Divadelních novin. Jejich redakcí jmenovaná porota o laureátech rozhodla ve dvoukolovém hlasování.

Za herecký výkon sezony bez ohledu na žánr byl oceněn Karel Dobrý za roli Franze Kafky v inscenaci Malý stvořitel spolku Jedl. Představení v režii Jana Nebeského bylo uváděno v domě U Minuty na Staroměstském náměstí, kde Kafka s rodiči bydlel v letech 1889 až 1896.

"Hraje se v úzké místnosti, údajně bývalé kuchyni, i v temné vstupní hale. Během let se tu navrstvily bizarní stavební úpravy, někde zbyl nesmyslný výklenek, v rohu se objevilo umyvadlo. Vše evokuje zašlost a obskurní atmosféru domů připomínajících labyrinty, jak ji známe z Kafkových povídek," napsala o inscenaci pro Aktuálně.cz kritička Marie Reslová, podle níž Karel Dobrý v roli dvanáctiletého Kafky vyzařuje spalující charisma a opírá se do diváků všepronikajícíma modrýma očima.

Režisérka Kamila Polívková získala Cenu Divadelních novin za inscenaci Prezidentky, která měla vloni v září premiéru v brněnském HaDivadle.

Nela H. Kornetová uspěla díky performanci Badman, vytvořené s nezávislou skupinou T.I.T.S. Zároveň obdržela nominaci v kategorii Taneční a pohybové divadlo za další performanci nazvanou Tumor: karcinogenní romance, uvedenou v pražském A studiu Rubín.

Cena za hudební divadlo směřuje do Brna Davidu Radokovi a Marko Ivanovićovi za režii a hudební nastudování inscenace Monument, kterou uvedlo tamní Národní divadlo. 

"Režisér David Radok a skladatel Marko Ivanović se vyjádřili k tématu, které asi hned tak nepřestane být aktuální. A nemusí jít jenom o sochu. Monument připomíná, že osobní a veřejný život od sebe nikdy nelze dost dobře oddělit. Jejich diametrální nesoulad unesou pouze osobnosti s psychopatickými rysy, které v Monumentu reprezentují politici. Citlivému umělci zbývá smrt," napsal v recenzi Monumentu pro Aktuálně.cz kritik Boris Klepal.

Do Prahy putuje cena pro Lenku Vagnerovou za režii a choreografii inscenace Panoptikum.

V kategorii Loutkové a výtvarné divadlo uspěli Dominik Migač za koncept, scénografii plus technickou realizaci a Jakub Maksymov za dramaturgii inscenace Prefaby.

Cenu za publikační počin v oblasti divadla získala antologie profesního periodika Scéna 1980-1989 autorů Jana Dvořáka a Miloše Petany.

Ceny Divadelních novin jsou udíleny na základě hlasování kritiků a novinářů. Spolu s Cenami divadelní kritiky, dříve známými jako Ceny Alfréda Radoka, patří k prestižním domácím oceněním v žánru. Ceny Divadelních novin byly letos uděleny podvacáté.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy