Městská divadla pražská jsou divadlem roku, rozhodli kritici

ČTK ČTK
16. 3. 2020 18:44
Divadlem roku se na letošních Cenách divadelní kritiky stala Městská divadla pražská. Sošku za ženský herecký výkon pro tuto scénu získala Erika Stárková díky postavě zvané Dívka z muzikálu Lazarus.
Transky, body, vteřiny režiséra Tomáše Dianišky uvedlo Divadlo Petra Bezruče.
Transky, body, vteřiny režiséra Tomáše Dianišky uvedlo Divadlo Petra Bezruče. | Foto: Lukáš Horký

Tři ceny včetně nejvyššího ocenění Inscenace roku 2019 v hlasování osmi desítek kritiků dostala inscenace Tomáše Dianišky nazvaná Transky, body, vteřiny, uvedená v ostravském Divadle Petra Bezruče.

Autor se při psaní hry inspiroval pozapomenutým příběhem světové atletické rekordmanky Zdeny Koubkové, ze které se ve 30. letech minulého století po operaci stal muž.

Předávání tradičních cen, dříve známých jako Ceny Alfréda Radoka, poznamenalo riziko šíření nového typu koronaviru. Původně se sošky měly předávat v pražské Komedii, která spadá pod Městská divadla pražská. Po prvních opatřeních v boji s virem organizátoři ze slavnostního večera vyloučili diváky, nakonec vítěze oznámili jen na webu.

"Věříme, že až bude po karanténě, ceny předáme reálně a vše společně oslavíme," uvedl Karel Král, šéfredaktor časopisu Svět a divadlo, jenž anketu organizuje.

Oceněná inscenace Transky, body, vteřiny bodovala také v kategoriích pro nejlepší poprvé uvedenou českou hru a pro talent roku - tuto cenu dostal představitel hlavní role Jakub Burýšek.

Jméno Tomáše Dianišky je spolu s Igorem Orozovičem spojené též s inscenací Bezruký Frantík, kterou uvedlo pražské Divadlo pod Palmovkou. Za mužský herecký výkon v ní dostal cenu Jakub Albrecht. Hra vypráví skutečný příběh chovance Jedličkova ústavu Františka Filipa, který se před 116 lety narodil bez rukou. Díky pomoci okolí vystudoval, pracoval i psal knihy. Ve svém rodišti v Jamném nad Orlicí na Ústeckoorlicku je dodnes legendou.

V kategorii Hudba roku cenu získal Tomáš Vtípil za hudbu k inscenaci Woyzeck v brněnském HaDivadle.

Jako nejlepší scénografii roku kritici vybrali práci Jakuba Kopeckého na inscenaci Kytice pražského Národního divadla.

Ceny divadelní kritiky za rok 2019

Inscenace
Tomáš Dianiška: Transky, body, vteřiny
Režie: Tomáš Dianiška
Divadlo Petra Bezruče, Ostrava

Ženský herecký výkon
Erika Stárková
Dívka z muzikálu Lazarus
Městská divadla pražská

Mužský herecký výkon
Jakub Albrecht
titulní role ve hře Tomáše Dianišky a Igora Orozoviče Bezruký Frantík
Divadlo pod Palmovkou, Praha

Divadlo roku
Městská divadla pražská

Poprvé uvedená česká hra
Tomáš Dianiška: Transky, body, vteřiny
Režie: Tomáš Dianiška
Divadlo Petra Bezruče, Ostrava

Scénografie
Jakub Kopecký - scéna
K. J. Erben, SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) a Ilona Smejkalová: Kytice
Národní divadlo, Praha

Hudba
Tomáš Vtípil
Georg Büchner a Miroslav Bambušek: Woyzeck
HaDivadlo, Brno

Talent roku
Jakub Burýšek - herec

 

Právě se děje

před 12 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy