Městská divadla pražská jsou divadlem roku, rozhodli kritici

ČTK ČTK
16. 3. 2020 18:44
Divadlem roku se na letošních Cenách divadelní kritiky stala Městská divadla pražská. Sošku za ženský herecký výkon pro tuto scénu získala Erika Stárková díky postavě zvané Dívka z muzikálu Lazarus.
Transky, body, vteřiny režiséra Tomáše Dianišky uvedlo Divadlo Petra Bezruče.
Transky, body, vteřiny režiséra Tomáše Dianišky uvedlo Divadlo Petra Bezruče. | Foto: Lukáš Horký

Tři ceny včetně nejvyššího ocenění Inscenace roku 2019 v hlasování osmi desítek kritiků dostala inscenace Tomáše Dianišky nazvaná Transky, body, vteřiny, uvedená v ostravském Divadle Petra Bezruče.

Autor se při psaní hry inspiroval pozapomenutým příběhem světové atletické rekordmanky Zdeny Koubkové, ze které se ve 30. letech minulého století po operaci stal muž.

Předávání tradičních cen, dříve známých jako Ceny Alfréda Radoka, poznamenalo riziko šíření nového typu koronaviru. Původně se sošky měly předávat v pražské Komedii, která spadá pod Městská divadla pražská. Po prvních opatřeních v boji s virem organizátoři ze slavnostního večera vyloučili diváky, nakonec vítěze oznámili jen na webu.

"Věříme, že až bude po karanténě, ceny předáme reálně a vše společně oslavíme," uvedl Karel Král, šéfredaktor časopisu Svět a divadlo, jenž anketu organizuje.

Oceněná inscenace Transky, body, vteřiny bodovala také v kategoriích pro nejlepší poprvé uvedenou českou hru a pro talent roku - tuto cenu dostal představitel hlavní role Jakub Burýšek.

Jméno Tomáše Dianišky je spolu s Igorem Orozovičem spojené též s inscenací Bezruký Frantík, kterou uvedlo pražské Divadlo pod Palmovkou. Za mužský herecký výkon v ní dostal cenu Jakub Albrecht. Hra vypráví skutečný příběh chovance Jedličkova ústavu Františka Filipa, který se před 116 lety narodil bez rukou. Díky pomoci okolí vystudoval, pracoval i psal knihy. Ve svém rodišti v Jamném nad Orlicí na Ústeckoorlicku je dodnes legendou.

V kategorii Hudba roku cenu získal Tomáš Vtípil za hudbu k inscenaci Woyzeck v brněnském HaDivadle.

Jako nejlepší scénografii roku kritici vybrali práci Jakuba Kopeckého na inscenaci Kytice pražského Národního divadla.

Ceny divadelní kritiky za rok 2019

Inscenace
Tomáš Dianiška: Transky, body, vteřiny
Režie: Tomáš Dianiška
Divadlo Petra Bezruče, Ostrava

Ženský herecký výkon
Erika Stárková
Dívka z muzikálu Lazarus
Městská divadla pražská

Mužský herecký výkon
Jakub Albrecht
titulní role ve hře Tomáše Dianišky a Igora Orozoviče Bezruký Frantík
Divadlo pod Palmovkou, Praha

Divadlo roku
Městská divadla pražská

Poprvé uvedená česká hra
Tomáš Dianiška: Transky, body, vteřiny
Režie: Tomáš Dianiška
Divadlo Petra Bezruče, Ostrava

Scénografie
Jakub Kopecký - scéna
K. J. Erben, SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) a Ilona Smejkalová: Kytice
Národní divadlo, Praha

Hudba
Tomáš Vtípil
Georg Büchner a Miroslav Bambušek: Woyzeck
HaDivadlo, Brno

Talent roku
Jakub Burýšek - herec

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy