Recenze: Špinarova novinka v Národním divadle se trefuje do problémů globalizovaného světa

Autorka hry důvtipně propojila antickou inspiraci se současností.
Foto: Petr Neubert
Saša Hrbotický Saša Hrbotický
1. 6. 2018 17:37
Národní divadlo uvedlo inscenaci Vítejte v Thébách v režii Daniela Špinara. Vyslanci západní civilizace se na jevišti producírují v elegantních oblecích pestrých barev, zatímco výhradně ženský vládní kabinet je oblečen do strohých vojenských kabátů.

Jestliže činohře pražského Národního divadla lze občas vytknout dramaturgickou rozkolísanost a problematický výběr soudobých látek, v případě poslední premiéry této sezony se trefila do černého.

Drama Vítejte v Thébách britské dramatičky Moiry Buffiniové, které zde včera mělo premiéru, bylo poprvé uvedeno už před osmi lety v Londýně. Stále má ale co říci k problémům globalizovaného světa, zasaženého vlnou násilí, mocenskou arogancí a uprchlickou krizí.

Autorka důvtipně propojila antickou inspiraci se současností a režisér Daniel Špinar pro její mnohovrstevnatý text nalezl moderní, funkční a přesvědčivý tvar, v němž jednotlivé položky souzní a skládají se v logický celek. Potěšitelné je, že inscenace tentokrát neustrnula jen u režijně-výtvarné kreativity, ale nabízí také velké a vděčné příležitosti pro početný herecký ansámbl.

Buffiniová vdechla nový život známým postavám antických mýtů - Eurydice, Antigoně, Théseovi a dalším. Jejich osudy a nadčasové charaktery však se špetkou ironické škodolibosti, ale také empatie a objektivity zasazuje do rozbouřeného 21. století, zmítaného krvavými lokálními konflikty, v nichž se tu skrytěji, tu otevřeněji angažují světové mocnosti.

Théby zmiňované v názvu hry nejsou ničím jiným než synonymem blíže nespecifikované země třetího světa, čerstvě otřesené krvavou občanskou řeží. Athény ve hře zase průhledně symbolizují západní vyspělou velmoc, která neváhá vyvážet demokracii i tam, kde to nejspíš není úplně žádoucí. Zvlášť když se za blahosklonnými sliby materiální pomoci a investic ukrývá hrozba vydrancování přírodních zdrojů už tak válkou zdevastované krajiny.

Vedle této palčivé politické roviny ve hře objevíme silné osobní příběhy a komplikované vztahy jednotlivých hrdinů, řešících otázky cti a pomstychtivosti, srážky nadosobních ideálů s přízemností a chladným kalkulem či delikátně rozvedené téma ženské emancipace a sexismu.

Vizuálně silný efekt skýtá scéna s poničenou budovou v antickém slohu a hromadou navršeného pestrobarevného oblečení coby metaforou lidských obětí. Nápadité kostýmy Lindy Borárosové korespondují s charakterem postav i jejich sociálním určením.

Vyslanci západní civilizace se na jevišti producírují v elegantních oblecích pestrých barev, zatímco nový, výhradně ženský vládní kabinet Théb je oblečen do strohých vojenských kabátů.

Každá z hlavních postav má svůj psychologický rozměr, zároveň nese poselství vyhraněného postoje ke klíčovým tématům hry. Jana Stryková představuje čerstvě zvolenou prezidentku Théb Eurydiku jako důstojnou reprezentantku své vlasti, která je nucena k čím dál těžším a bolestnějším kompromisům a v nitru si nese nejednu pochybnost.

Athéňan Théseus Davida Matáska reprezentuje politika západního střihu, úspěšného muže, jenž je zvyklý jednat s ekonomicky slabšími partnery svrchu a tváří v tvář ženě-prezidentce nedokáže potlačit ani značkou dávku šovinismu. Také on však za sebevědomou fasádou ukrývá trpké osobní trauma.

Igor Orozovič pojímá postavu Théseova tajemníka jako ostrou karikaturu servilnosti. Kontrastní, odlehčující a sebeironické tóny nechybí diplomatce Taltýbii v bravurním pojetí Martiny Preissové.

Dvě charakterově protichůdné Eurydičiny neteře ztělesňují Veronika Lazorčáková a Pavlína Štorková. Zatímco Lazorčákové Antigona ve své umanuté touze pohřbít zabitého bratra-válečníka působí odtažitě až monotónně, Štorkové Isména v princeznovských šatičkách nabízí jímavý obraz bezelstného a naivního obdivu ke konzumnímu světu.

Překvapivým hereckým ziskem představení je výkon Radúze Máchy v expresivně střižené roli opozičního lídra a válečného zločince Prince Tydea. Herec s každým dalším úkolem odhaluje dosud skryté možnosti svého talentu. Jako Princ Tydeus nechodí, ale vlní se, povaluje a necudně kroutí ve vysokých kozačkách, zahalen do rozevírajícího se černého pláště, jenž má navlečen na nahém těle.

Moira Buffiniová: Vítejte v Thébách

Režie: Daniel Špinar
Stavovské divadlo, Praha, premiéry 31. května a 1. června, nejbližší reprízy 12. a 17. června

Za Tydeovými vulgárními gesty, obnažováním se, obscénním vyplazováním jazyka, násilnickým chováním vůči ženám i takřka úspěšným pokusem o svedení Thésea lze dekódovat naléhavý umělecký záměr: zhmotnit divákům zvrhlou duši všech cynických manipulátorů a populistů, s nimiž se v poslední době v Česku i ve světě roztrhl pytel.

Třebaže tah a napětí první poloviny inscenace se po přestávce nedaří udržet se stejnou intenzitou a lyrickým, intimním pasážím lze vytknout menší míru působivosti než ústřední politické linii hry, silný dojem z večera to nenarušuje.

Režisér Špinar ve své nejnovější inscenaci nabízí moderní pojetí s akcentem na nadčasově vizuální složku a dynamický herecký projev. Navíc se mu tentokrát podařilo vyvarovat se inscenačních schválností a u herců citlivě vybalancovat rovnováhu mezi psychologickou charakteristikou a divokou fyzickou akcí. Vítejte v Thébách, vítejte ve světě zneklidňujících myšlenek a kvalitního divadla!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy