Brněnský festival uvede Sedláčkovu režii nebo Kunderovy Majitele klíčů

ČTK ČTK
17. 5. 2021 16:38
Festival Divadelní svět Brno získal výjimku z opatření proti šíření koronaviru, začne tedy podle plánu tento čtvrtek 20. května. Hrát se bude naživo se sníženou kapacitou hledišť, a to nejen venku, ale také v divadlech. Pořadatel, kterým je Národní divadlo Brno, zachová i připravenou on-line část.
A studio Rubín z Prahy představí Traktát o stepním vlku v režii Jana Kačeny.
A studio Rubín z Prahy představí Traktát o stepním vlku v režii Jana Kačeny. | Foto: Vojtěch Pospíšil

"Dlouhé a náročné jednání se vyplatilo a ministerstvo zdravotnictví se nám rozhodlo udělit výjimku z platných epidemických opatření, čímž festivalu coby jednomu z pilotních projektů rozvolňování umožnilo jeho plnohodnotnou realizaci už od prvního dne," říká Martin Glaser, ředitel divadla i festivalu.

Tématem letošního ročníku je Nová perspektiva. Promítá se jak do programu, tak i šíře diváckých možností, protože festival bude možné prožít virtuálně.

Na programu jsou některé premiéry, které soubory nemohly uvést v době přísnějších protipandemických opatření. Patří mezi ně Manželská historie, kterou v režii Roberta Sedláčka nazkoušel Divadelní spolek Jedl u příležitosti desátého výročí založení. Ve stejný den, kdy má v Brně premiéru, bude záznam inscenace zařazen do programu videotéky Dramox.

Mahenovo divadlo poprvé uvede Majitele klíčů od Milana Kundery z 60. let minulého století, v Huse na provázku bude k vidění Setkání spiklenců a Redutu čeká česká premiéra hry Doktorka od britského dramatika Roberta Ickea.

Některé inscenace nezávislých divadel vznikly v přímé koprodukci s festivalem. Například pražské Studio Hrdinů připravilo on-line představení Oči v sloup. Rovněž pražské Divadlo X10 zase chystá novou hru Tomáše Loužného a Ondřeje Novotného jménem Druzí lidé.

Dětem je určeno představení David a Goliáš. Na piazzettě před Janáčkovým divadlem se naživo uskuteční hudebně-taneční projekt brněnského baletu nazvaný Noosféra neboli zmrzlinové andante pro tanečníky a fontánu.

Z loňského roku se do letošního programu přesouvá Antická linie, připravovaná jako pocta brněnským divadelním osobnostem Evě Stehlíkové a Františkovi Derflerovi, a profil režiséra Jana Kačeny, jenž vlivem nešťastné nehody zůstává od podzimu 2019 v dlouhodobě vážném stavu v nemocnici. V jeho režii A studio Rubín představí Traktát o stepním vlku, poprvé uvedený před čtyřmi roky.

Mezinárodní rozměr festivalu zůstane zachován díky on-line programu. Zdarma budou k vidění inscenace z Maďarska, Slovenska či Německa včetně mnichovské interpretace Čechovových Tří sester režisérky Susanne Kennedyové nebo taneční inscenace If at All od izraelské Kibbutz Contemporary Dance Company.

Pro návštěvu divadla bude zapotřebí platný test nebo doklad o očkování či prodělané nemoci. Plošně vláda zřejmě povolí pořádání kulturních akcí pro 500 lidí uvnitř až od pondělí 24. května, kdy už bude festival v plném proudu. Podmínkou ale bude maximální obsazení 50 procent kapacity míst k sezení.

Od tohoto pondělí lze v Česku pořádat kulturní akce venku maximálně pro 700 sedících lidí. Musí buď absolvovat test, nebo mít odstup nejméně 14 dnů od očkování, případně maximálně 90 dnů od prodělání nemoci covid-19. Celou dobu si diváci musí chránit dýchací cesty.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová.

"Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová. Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Homolové dítě z nehody vyvázlo s lehkým zraněním. Vrtulník ho přepravil do Fakultní nemocnice v Praze Motole.

Jedna žena utrpěla středně těžké zranění, skončila ve střešovické nemocnici. Ostatní cestující, dva muži a žena, měli lehká poranění. Záchranáři je odvezli do nemocnic v Kladně a Motole.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy