Boj o šek na milion. Jihlavské divadlo bude streamovat Čtyři vraždy stačí, drahoušku

Boj o šek na milion. Jihlavské divadlo bude streamovat Čtyři vraždy stačí, drahoušku
Zleva Ondřej Šípek jako Georg Camel a Stanislav Gerstner coby Gogo.
Ondřej Šípek jako Georg Camel a v pozadí vlevo František Maňák coby gangster.
Zleva Josef Kundera jako šéfredaktor, Svetlana Hruškociová coby Sabrina a Stanislav Gerstner v roli Goga.
Režisér Michal Zetel (vpravo) a zleva herci Stanislav Gerstner jako Gogo, Ondřej Šípek coby Georg Camel a Milan Šindelář v roli průvodčího.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
30. 3. 2021 12:58
Horácké divadlo Jihlava připravuje premiéru černé komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Uskuteční se on-line tuto sobotu 3. dubna. S dalšími novinkami divadlo počítá až v příští sezoně.

Horácké divadlo Jihlava je kvůli opatřením proti koronaviru uzavřené, zaměstnance pravidelně testuje. Nákaza se zde nešíří, říká mluvčí Mirka Kvíčalová.

Testy zatím odhalily tři pozitivní - dva techniky a pracovníka dílen, které se nacházejí mimo divadlo. "Docela jsme měli zatím štěstí na to, že u nás nebyla epidemie. Lidi se chovají velice racionálně, tím, že pracujeme každý ve své kanceláři, ve své dílně, máme dost omezené kontakty. Vždycky jsme to chytli v rámci jedné dílny, dál to nikdy nešlo," popisuje Kvíčalová.

Komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku nastudoval jediný profesionální soubor na Vysočině pod vedením hostujícího režiséra Michala Zetela. Scénář napsal dramatik a scenárista Miloš Macourek s režisérem Oldřichem Lipským v roce 1970. Nechali se volně inspirovat humoristickým detektivním románem jugoslávského spisovatele Nenada Brixiho Mrtvým vstup zakázán z roku 1960.

Jihlavská inscenace vychází ze scénáře, který pro Divadlo Petra Bezruče v Ostravě roku 2007 přepsala dramaturgyně Ilona Smejkalová. V roli středoškolského učitele Georga Camela, který se nevědomky zaplete do souboje dvou gangsterských band o šek na milion dolarů, se v Jihlavě představí Ondřej Šípek.

S on-line premiérou má divadlo zatím jedinou zkušenost. Na malé scéně takto loni uvedlo hru Tajemství, šílenství, podivnost, láska aneb Ženy Boženy Němcové, na kterou si vstupenky koupilo asi 200 diváků. "Teď to vypadá, že můžeme prodat o něco víc, očekáváme, že dvojnásobek," avizuje Kvíčalová.

Jedním z důvodů podle ní je, že jde o titul pro širší publikum, které přiláká látka známá z televizního zpracování.

Po premiéře se soubor chystá zkoušet inscenaci Poklekni před duší, která navazuje na řadu her představujících mimořádné osobnosti Vysočiny.

Poklekni před duší je věnováno meziválečnému nakladateli a katolickému mysliteli Josefu Florianovi. Hru pro Horácké divadlo napsal Martin Františák, který ji zároveň bude režírovat. Původně se premiéra měla konat v květnu, ale je odsunutá na příští sezonu.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy