Bez kompenzací by se zhroutilo. Divadlo Continuo chystá hru s pokoji

ČTK ČTK
11. 4. 2021 11:37
Do zapomenuté nálevny plné podivných příběhů zavádí diváky nová hra Divadla Continuo nazvaná Betwixt and Between. V sobotu měla neveřejnou premiéru na usedlosti Švestkový Dvůr v jihočeských Malovicích. Diváci ji uvidí, až to umožní protiepidemická opatření.

Do hry, na níž osmičlenný soubor pracoval od ledna, se obtiskla koronakrize. "Neděláme inscenaci o covidu a izolaci, ale zamysleli jsme se, jaký vztah máme k času. Je o moderní společnosti a tekutém světě, kdy se věci strašně rychle mění a my na ně nestíháme reagovat. Ve společnosti je pak pochopitelná touha po obnovení starých pořádků, což směřuje k populismu," popisuje umělecký vedoucí Pavel Štourač.

V představení se objeví i humor či absurdní situace. Termín Betwixt and Between poprvé použil britský antropolog Victor Turner, který zkoumal rituály domorodých kmenů. "Definoval, že divadlo je přechodový rituál, který pomáhá společnosti uvědomit si, že se musí něco změnit," říká Štourač.

Loni hrálo Divadlo Continuo od června do září. Vyprodalo osm repríz letního titulu, každý večer pro 200 diváků. Na tržbách přišlo o dva miliony, přičemž roční obrat má pět milionů. Od státu dostal soubor náhradu 1,5 milionu. "Podařilo se to díky velmi silné aktivitě Asociace nezávislých divadel. Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD rozumí nezávislé kultuře, je první ministr, který opravdu naslouchá. Bez kompenzací bychom se zhroutili," poznamenává umělecký vedoucí.

Soubor je běžně soběstačný z více než 60 procent, přesto závislý na příjmech z představení. Dotace tvoří asi pětinu, ta z ministerstva kultury bývala okolo 900 tisíc korun. Letos je o 30 procent vyšší. Přesto bude divadlu za první pololetí scházet milion z tržeb. "Jsme na tom ale ještě dobře, nejsme v první linii, nemusíme propouštět, nekrachujeme. Nejtěžší je, že nemůžeme hrát," shrnuje Pavel Štourač.

Divadlo Continuo nyní připravuje 25. ročník svých tradičních letních představení. V okolí Švestkového dvora postaví pokoje, v nichž budou diváci společně s herci. Chystaná novinka proto nese pracovní název Pokoje.

Při koronakrizi Continuo natočilo jako dokument inscenaci Poledne a taneční představení Please Leave a Message. Poptávky na vystoupení mělo z festivalů v Británii, Izraeli i Finsku, kvůli covidu o ně přišlo.

Herci žijí jako komunita. Společně snídají, na oběd je svolává zvonec, bydlí v maringotkách. Zatím se jim koronavirus vyhnul.

"Máme tady negativní království. Pokud někdo přijíždí zvenku, důsledně požadujeme negativní test a respirátory. Je to izolovaná bublina," říká Pavel Štourač, který cítí zodpovědnost za duševní hygienu souboru. Jsou v něm i Kanaďanka, Američan, Italka, Němec a Slovenka, většina z nich neviděla svou rodinu od Vánoc.

Divadlo Continuo vzniklo roce 1993. Kombinuje pohyb, tanec a fyzické herectví s postupy loutkového divadla, živou hudbou a výtvarnou stylizací. Do povědomí se zapsalo sérií Kratochvílení na jihočeském zámku Kratochvíle.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy