Diskusní fórum Meltingpot se koná on-line, vystoupí Pamuk nebo Wintonová

ČTK ČTK
4. 11. 2021 17:13
Pouze on-line tento čtvrtek začalo čtyřdenní diskusní fórum Meltingpot, které se dříve konalo v červenci u příležitosti festivalu Colours of Ostrava. Vloni ani letos se akce kvůli pandemii koronaviru neuskutečnily v tradiční podobě.
Turecký spisovatel Orhan Pamuk (na loňském snímku z Istanbulu) je držitelem Nobelovy ceny za literaturu z roku 2006.
Turecký spisovatel Orhan Pamuk (na loňském snímku z Istanbulu) je držitelem Nobelovy ceny za literaturu z roku 2006. | Foto: Shutterstock

Virtuální verze Meltingpotu do neděle 7. listopadu představí přes 100 řečníků, mezi nimi například amerického spisovatele Dana Browna nebo dceru Nicholase Wintona Barbaru. Debaty lze sledovat po registraci na webu zdarma, po skončení streamu jsou dostupné v archivu za 199 korun. Držitelé vstupenek na Colours of Ostrava do něj mají vstup zdarma.

"Velmi nám chyběla možnost uspořádat živé Meltingpot fórum jako součást Colours of Ostrava. Uvědomili jsme si, že nám on-line prostředí umožňuje propojení hostů, jaké by bylo u normální akce nemožné," říká ředitelka festivalu Zlata Holušová. "Chceme vytvořit virtuální svět, kterým přiblížíme myšlenky, které byste jinak nenašli, osobní cesty, které můžete následovat," dodává.

Fórum nese podtitul Konference s lidmi, kteří mění svět. Podle pořadatelů se představí inovátoři, vizionáři, vědci či bestselleroví autoři. Program je rozdělen na dvě pomyslné scény. Global stage se věnuje hledání východisek a potenciálních odpovědí na celosvětové otázky. Personal stage nabízí nový pohled na vztahy, terapii, meditaci, zdravý životní styl či umění.

Formou původních moderovaných videorozhovorů na Meltingpotu vystoupí spisovatelé Orhan Pamuk, Tuvia Tenenbom, Laurent Binet nebo Dan Brown, bioložka zabývající se výzkumem primátů a právy zvířat Jane Goodallová, futurista Bruno Marion, ochránce přírody a fotograf divoké zvěře Karl Ammann, historik Andrej Zubov nebo ekonom Matthias Fifka.

Zapojí se také spisovatel a spoluzakladatel německé Strany zelených Clemens Kuby, dcera zachránce stovek židovských dětí z druhé světové války Nicholase Wintona Barbara, tlumočnice do znakového jazyka Amber Galloway Gallego, filozof Stefan Lorenz Sorgner nebo horolezec Jamie Andrew.

Z českých hostů promluví ekonom Tomáš Sedláček, filozofka Anna Hogenová, neurochirurg Vladimír Beneš, egyptolog Miroslav Bárta, novinář Jakub Szántó nebo římskokatolický kněz Zbigniew Czendlik.

Rozhovory vedou zkušení moderátoři jako Tomáš Etzler, Petr Vizina, Michael Rozsypal, Julliet Russellová nebo Stuart Maistera. Všechna interview budou opatřena českými i anglickými titulky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta. O půlnoci se uzavřou hranice a bude rozpuštěna vláda

V Burkině Faso v pátek vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem. Vojáci to oznámili v televizním projevu poté, co obsadili státní televizi a zablokovali přístup k úřadům. O půlnoci se uzavřou pozemní i vzdušné hranice země, přestane platit ústava a bude rozpuštěna vláda, oznámili pučisté podle agentury AFP. Novou hlavou státu je podle vojáků Ibrahim Traoré, uvedla AP.

Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se dnes rozléhala těžká střelba, v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize, která krátce přerušila vysílání.

Vláda během odpoledne na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP. "Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo nejméně 20 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 20 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. Podle Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) má útok nejméně 24 obětí a 36 raněných, uvedla agentura AFP. Většina obětí jsou dívky, k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

Podle očitého svědka útoku jsou oběťmi většinou dívky. Ve třídě sedělo asi 600 studentů, chlapci v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými vešel útočník, uvedla AFP. Chlapec, který byl rovněž ve třídě, uvedl, že nejprve slyšel střelbu. Sebevražedný útočník podle něj nejdřív zastřelil stráže a pak vešel do učebny.

"Ozval se hlasitý výbuch a pak nastal chaos, mnoho studentů, chlapců i dívek, se snažilo z budovy utéct. Byla to strašná scéna. Všichni se strašně báli," řekl agentuře AFP prodavač ze zasažené čtvrti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí

Na jihovýchodě Íránu v provincii Sístán a Balúčestán zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou 19 lidí. Je mezi nimi i provinční zpravodajský důstojník íránských revolučních gard, informovala agentura AFP s odvoláním na státní televizi. Protivládní demonstrace, které se po celém Íránu konají dva týdny, si vyžádaly přes osm desítek obětí.

"Provinční zpravodajský důstojník islámských revolučních gard, plukovník Alí Musáví byl zabit," uvedla státní televize. Podle regionálních úřadů zemřelo při střetech ve městě Záhedán 19 lidí a další dvě desítky utrpěly zranění. Podle agentury AFP státní média předtím informovala o šesti desítkám mrtvých při protivládních protestech, jež trvají od 17. září. Vypukly po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie a která na policejní stanici upadla do kómatu a posléze zemřela v nemocnici. Místní úřady tvrdí, že zemřela na infarkt, podle rodiny ji policie zbila.

Íránská média v pátek také informovala, že kvůli protivládním protestům bylo v zemi zatčeno i devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, podle íránské vlády byli zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení o zatčení cizinců přišlo den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie nebo lidskoprávní organizace Amnesty International. Rovněž generální tajemník OSN António Guterres vzkázal íránskému režimu, aby se armáda zdržela "nepřiměřeného použití síly", a vyzval k nezávislému vyšetření úmrtí Amíníové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy