Dirigent Jakub Hrůša za nahrávku s Bamberskými symfoniky získal ocenění

ČTK ČTK
18. 1. 2022 7:34
Za nahrávku Čtvrté symfonie Antona Brucknera, kterou pořídil s Bamberskými symfoniky, získal dirigent Jakub Hrůša ocenění International Classical Music Awards. Záznam natočený pro společnost Accentus Music byl vybrána jako nejlepší v kategorii Symfonická hudba.
Jakub Hrůša.
Jakub Hrůša. | Foto: Michael Aust

Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí vyzdvihli výkon Hrůši a Bamberských symfoniků v silné konkurenci ostatních nominovaných. V nejužším finále se ocitl například s orchestrem Bavorské státní opery pod taktovkou Kirilla Petrenka.

"Jedinečnost té nahrávky je v až bláznivé dramaturgii, kdy na základě toho, že jsem se sám nemohl za žádnou cenu rozhodnout, která ze tří verzí Brucknerovy Čtvrté symfonie je ta nejlepší, jsem navrhl, abychom nahráli všechny tři na jeden komplet s průvodním materiálem, dobrým a zajímavým textem k tomu. A stimulovali tím posluchače, aby se mohli zúčastnit rozhodování, která z nich je ta nejkrásnější," řekl Hrůša.

Obal oceněného alba.
Obal oceněného alba. | Foto: Accentus

"Má to nejen zábavný efekt, ale řekl bych až existenciální rozměr. Ani skladatel sám ve svém tvůrčím procesu nemůže garantovat, že poslední verze jeho díla je lepší než ta předchozí. A kdo se tím bude zabývat a bude ty tři verze srovnávat, může zažít zajímavé poznání. Jsem rád, že počin, který vyšel z mé hlavy, se dočkal takového ohlasu. Některé bláznivé myšlenky se prostě mají dovést do úspěšného konce," dodal.

Bamberští symfonikové nahráli Brucknerovu Čtvrtou předloni v létě. Mezzosopránového partu se ujala Anna Lucia Richterová. CD loni získalo Cenu německé hudební kritiky, udílenou napříč německy mluvícími zeměmi asociací 160 hudebních kritiků.

Raritní komplet obsahuje i bonusové CD, kde jsou navíc i fragmenty takzvaných přechodných verzí symfonií, které se normálně nenahrávají, a odložené finále Volksfest. Průvodní slovo do bookletu napsal přední americký muzikolog Benjamin Korstvedt, který stojí za nejnovějšími vydáními Brucknerových děl.

International Classical Music Awards jsou udělovány v 16 kategoriích. Kromě výjimečného uměleckého přednesu porota oceňuje i nápaditost ve výběru repertoáru. Ceny existují od roku 2011, kdy nahradily dřívější ocenění MIDEM Classical Awards.

Z českých umělců byl na ně nominovaný ještě Ivo Kahánek za CD set Dvořák - The Complete Piano Works, nahrávka pozdních děl Bohuslava Martinů - Fresky, Paraboly, Rytiny v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Netopila, album Music for Prague s díly Karla Husy, kterou u příležitosti 100. výročí narození skladatele pořídil Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pod vedením Tomáše Braunera, a houslista Pavel Šporcl za album Paganiniana. Do nejužšího finále se jako jediný český umělec dostal Hrůša.

Mezi oceněnými se objevila i díla českých skladatelů. Německý pianista a dirigent Lars Vogt zvítězil v kategorii Sólový nástroj s nahrávkou Leoše Janáčka Sonáta pro klavír 1. X. 1905. V kategorii Barokní vokál uspěl polský kontratenorista Jakub Józef Orliński s nahrávkou Anima Aeterna, na které vedle děl Johanna Josepha Fuxe, Bartolomea Nucciho a Georga Friedricha Händela věnoval velký prostor českému baroknímu skladateli Janu Dismasovi Zelenkovi.

Dirigent Hrůša v roce 2018 o dalších pět let prodloužil působení ve funkci šéfdirigenta Bamberských symfoniků. V čele předního německého orchestru, jejž řídí od sezony 2016/2017, tak setrvá do roku 2026. Zároveň působí jako hlavní hostující dirigent České filharmonie. Je pravidelným hostem nejvýznamnějších orchestrů světa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

V polovině června proběhne na Slovensku líčení v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Mluvčí neuvedl, zda soud v červnu vynese rozhodnutí. V seznamu vypsaných líčení je ale ke zmíněnému případu uvedena poznámka "líčení a rozhodnutí". Přelíčení, které bylo plánováno už na loňský prosinec, krajský soud tehdy zrušil po žádosti Babišova právního zástupce. Odročení se domáhal kvůli podezření na onemocnění covidem-19 a souvisejícím karanténním opatřením.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil bratislavskému krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě tamního Ústavu paměti národa. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo toho měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Veslaři Vraštil se Šimánkem vstoupili do sezony třetím místem ve SP

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek vstoupil do nové sezony, jejímž vrcholem bude mistrovství světa v Račicích, třetím místem v úvodním závodě Světového poháru v Bělehradě. Z vítězství se radovali Švýcaři Jan Schäuble a Raphaël Ahumada Ireland, za kterými čeští reprezentanti zaostali o dvě sekundy.

Čtvrtá posádka z loňských olympijských her v Tokiu v Srbsku vyhrála rozjížďku i semifinále, dnešní finálovou jízdu začali Vraštil se Šimánkem pozvolně. Na prvním mezičase 500 metrů byli šestí, postupně se posouvali vpřed a dostali se až na druhé místo za suverénní Švýcary. Ve finiši ale neodolali ataku španělské dvojice Manel Balastegui, Caetano Horta a po fotofiniši klesli na třetí pozici.

Dvojskif lehkých vah Kristýna Neuhortová, Veronika Činková byl ve finále šestý. Boj o medaile dnes ještě čeká skifařku Jitku Antošovou, která pojede po 14. hodině.

Další čtyři české posádky se představily ve finále B. Pavlína Flamínková a Radka Novotníková na dvojce bez kormidelnice svou poslední jízdu vyhrály a celkově skončily sedmé. Jan Cincibuch a Jakub Podrazil obsadili na dvojskifu druhé místo. Skifařka Anna Šantrůčková i párová čtyřka Filip Zima, Dalibor Neděla, Tomáš Šišma, Jan Fleissner dojely třetí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy