Dialog s Švankmajerovou imaginací

Dialog s Švankmajerovou imaginací
Začínal jako autor strukturální malby a asambláží, ale brzy se přesunul k figurální tvorbě. Od 60.let jej ovlivnily portréty malíře Giuseppa Arcimbolda, který sestavoval tváře z obrazů zvířat a rostlin. Černá magie, 1969
Arcimboldeskní hlava, 1996
Švankmajer měl zálibu ve fantastické fauně. Známý je cyklus grafických listů s názvem Švankmajersbilerlexikon. Zde socha s názvem Falešná želva, 2008.
Souboj, 2012.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
26. 11. 2012 12:26

Jan Švankmajer, světově známý český surrealista, představuje v Domě U Kamenného zvonu rozsáhlou retrospektivu s názvem Možnosti dialogu. Výstava potrvá do 3. února 2013.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy