David Černý dostane k padesátinám knihu pojmenovanou podle desky kapely The Rolling Stones

ČTK ČTK
6. 5. 2017 6:00
David Černý, autor růžového tanku, plastiky Entropa, mimin na Žižkovské věži či nejnověji pohyblivé busty Franze Kafky, dostane k letošním 50. narozeninám kuhu pojmenovanou Fifty Licks. Tvorbu z let 1987 až 2017 v ní čtenářům přiblíží novinář Jan Vitvar.
Klikující autobus Davida Černého
Klikující autobus Davida Černého | Foto: David Černý

Třicet let kariéry sochaře Davida Černého mapuje kniha pojmenovaná Fifty Licks podle kompilačního alba jeho oblíbené kapely The Rolling Stones (Forty Licks - 40 zářezů). Věnuje se Černého tvorbě z let 1987 až 2017. U příležitosti letošních padesátin výtvarníka vyjde 31. května.

Knihu doprovázenou mnoha fotografiemi a dokumenty napsal novinář Jan Vitvar a vydá ji Paseka. Černý má rád rockerskou stylizaci, knížka je proto svým čtvercovým formátem podobná gramofonovým deskám.

"Máloco je v současném českém umění tak naivní jako představa, že přece všichni vědí, kdo je David Černý a čím se zabývá," říká autor knihy Jan Vitvar. Ani Fifty Licks není klasickou monografií. Podle nakladatele je to subjektivní pokus podívat se na Černého tvorbu a život tak, jak se jeví člověku, "který má k němu docela blízko a který měl možnost mu u řady realizací od začátku koukat pod ruce." 

Kniha neprovází Černého dílem chronologicky, ale přes klíčová témata. Jsou jimi česká historie, zbraně, násilí, auta, rychlost, sex nebo nerealizované věci. Zmiňuje i jeho aktivity v oblasti divadla, filmu, designu a provozování klubů a galerií.

Černého mystifikaci s Entropou, mimina na Žižkovské věži, klikující autobus v Londýně nebo vztyčený prostředník namířený na Pražský hrad zná i široká veřejnost. Kniha ale představuje i ta díla, jež se pozornosti anebo realizace nedočkala.

Výtvarník oslaví padesátiny až v prosinci. K jubileu tak směřuje i druhá publikace, na níž pracuje historik umění Tomáš Pospiszyl.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Na podporu městské turistiky půjdou vouchery za 500 milionů korun, řekla Dostálová

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá podporu pro krajská města formou poukazů. Připraveno má 500 milionů korun, které budou k dispozici z nevyužitých prostředků z již uskutečněných programů pomoci v souvislosti s pandemií koronaviru. Města, která z vlastní iniciativy poukazy na podporu turismu vytvořila, je budou moci využít. Stejnou sumu, která do poukazů vloží sama města, jim přispěje stát. Vláda by měla program projednat příští týden. Šéfka MMR Klára Dostálová (za ANO) to dnes řekla novinářům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy