Čínský umělec Aj Wej-wej pro Prahu vytvořil obří dílo. Člun s uprchlíky měří sedmdesát metrů

Čínský umělec Aj Wej-wej pro Prahu vytvořil obří dílo. Člun s uprchlíky měří sedmdesát metrů
Teď ještě v rozích místností jako černá terakotová armáda čekají tři stovky nafukovacích postav znázorňujících uprchlíky mířící do Evropy. Všichni jsou v nadživotní velikosti, ti nejvyšší měří čtyři metry.
Člun se nachází v takzvané velké dvoraně paláce, kde byla donedávna umístěna Slovanská epopej Alfonse Muchy. Ta ale nyní odcestovala do Japonska a uvolnila prostor.
Čeští i čínští pracovníci Národní galerie, která výstavu připravila, začínají postavy přemisťovat do člunu.
Jde o největší dílo, které kdy devětapadesátiletý Aj Wej-wej vytvořil. Výstava nazvaná Zákon cesty potrvá do 7. ledna 2018 a doplní ji další Ajova díla rozesetá po celém Veletržním paláci.
Foto: Libor Fojtík
Kultura Libor Fojtík, Kultura
14. 3. 2017 19:10
Ve čtvrtek večer do pražského Veletržního paláce přijdou tisíce lidí na takzvaný opening Národní galerie. Během vernisáže několika výstav naráz bude největší pozornost poutat dílo, které pro Prahu vytvořil čínský umělec Aj Wej-wej. Devětapadesátiletého výtvarníka jen na Instagramu sleduje téměř 300 tisíc lidí. Do Prahy velmi pravděpodobně přitáhne turisty i studenty umění. Podívejte se v galerii, co pro naše hlavní město vytvořil.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy