Čínský umělec Aj Wej-wej pro Prahu vytvořil obří dílo. Člun s uprchlíky měří sedmdesát metrů

Čínský umělec Aj Wej-wej pro Prahu vytvořil obří dílo. Člun s uprchlíky měří sedmdesát metrů
Teď ještě v rozích místností jako černá terakotová armáda čekají tři stovky nafukovacích postav znázorňujících uprchlíky mířící do Evropy. Všichni jsou v nadživotní velikosti, ti nejvyšší měří čtyři metry.
Člun se nachází v takzvané velké dvoraně paláce, kde byla donedávna umístěna Slovanská epopej Alfonse Muchy. Ta ale nyní odcestovala do Japonska a uvolnila prostor.
Čeští i čínští pracovníci Národní galerie, která výstavu připravila, začínají postavy přemisťovat do člunu.
Jde o největší dílo, které kdy devětapadesátiletý Aj Wej-wej vytvořil. Výstava nazvaná Zákon cesty potrvá do 7. ledna 2018 a doplní ji další Ajova díla rozesetá po celém Veletržním paláci.
Foto: Libor Fojtík
Kultura Libor Fojtík, Kultura
14. 3. 2017 19:10
Ve čtvrtek večer do pražského Veletržního paláce přijdou tisíce lidí na takzvaný opening Národní galerie. Během vernisáže několika výstav naráz bude největší pozornost poutat dílo, které pro Prahu vytvořil čínský umělec Aj Wej-wej. Devětapadesátiletého výtvarníka jen na Instagramu sleduje téměř 300 tisíc lidí. Do Prahy velmi pravděpodobně přitáhne turisty i studenty umění. Podívejte se v galerii, co pro naše hlavní město vytvořil.
 

Právě se děje

před 16 minutami

Komerční banka má zablokovanou elektronickou identifikaci, řeší bezpečnostní incident

Správa základních registrů dočasně zablokovala Komerční bance poskytování služeb elektronické identifikace, tady takzvané digitální občanky. Banka měla službu spustit toto pondělí. Podle serveru Seznam Zprávy je důvodem blokace bezpečnostní incident, při kterém byla pravděpodobně zaměněna identita. Banka společně se SZR analyzuje příčiny problému.

"V průběhu předprodukčního testování jsme odhalili technický problém, který vedl k preventivnímu a dočasnému zastavení možnosti autentizace klientů Komerční banky," sdělil mluvčí banky Michal Teubner. Masivní testování všech scénářů je podle něj důležité pro identifikaci a odstranění chyb, které se mohou v rámci ostrého provozu objevit.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy