Český pianista vyhrál prestižní mezinárodní soutěž. Je výjimečným hudebníkem, tvrdí předseda poroty

ČTK ČTK
31. 5. 2016 20:32
Český pianista Lukáš Vondráček dosáhl nevídaného úspěchu. Zúčastnil se prestižní Mezinárodní hudební soutěže královny Alžběty, o níž se říká, že jde o jednu z nejnáročnějších klavírních soutěží na světě. Porotu uchvátil Klavírním koncertem č. 3 d moll Sergeje Rachmaninova, ale také interpretací dosud neznámé skladby Sen motýla, kterou museli zahrát všichni soutěžící. Právě přednes Lukáše Vondráčka porotu zaujal. "Už první dva takty byly tak neobyčejné... nebyla to jen hra na piáno, bylo to přesně to, co potřebujete, abyste si okamžitě získal plnou pozornost publika. Jen velký umělec má takový dar," tvrdí předseda poroty o Vondráčkovi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petrof

Brusel - Když má Arie Van Lysebeth, předseda poroty prestižní belgické Mezinárodní hudební soutěže královny Alžběty, hovořit o vítězi letošního ročníku, je viditelně potěšený. Český pianista Lukáš Vondráček, který první cenu převzal z rukou belgické královny Mathildy, je podle něj výjimečný svou hudební intenzitou.

"Už první dva takty byly tak neobyčejné... nebyla to jen hra na piáno, bylo to přesně to, co potřebujete, abyste si okamžitě získal plnou pozornost publika. A v těch pár taktech vnutil svou uměleckou vůli celému orchestru. Jen velký umělec má takový dar. A já si po těch dvou taktech řekl, že teď se děje něco neobyčejného," popsal Van Lysebeth chvíli, kdy Vondráček ve finálovém vystoupení porotu zřejmě přesvědčil svou interpretací Klavírního koncertu č. 3 d moll Sergeje Rachmaninova, podle některých nejtěžší skladby pro tento nástroj vůbec.

"Je to pro muzikanty asi největší soutěž na světě, něco jako vyhrát Wimbledon pro tenistu. Ale pro mne to znamená spíš velkou zodpovědnost, protože se mi jedná víc o muziku samotnou než o nějakou popularitu," řekl Vondráček.

Před úterním převzetím ceny musel devětadvacetiletý muzikant absolvovat několik kol náročné soutěže. Porota vybírala z dodaných nahrávek a podle Van Lysebetha byl už tehdy jasně patrný zápal, který Vondráček do své hry vkládá.

Přibližně osm desítek hudebníků pak přijelo v dubnu do Bruselu a z nich bylo vybráno 24 postupujících. Ti poté postupně spolu s orchestrem představili jeden z klavírních koncertů Wolfganga Amadea Mozarta a porota se rozhodla pro 12 finalistů.

Tucet nadaných hudebníků poté organizátoři doslova zamkli v "Hudební kapli královny Alžběty", od roku 1939 sídle soutěže ve Waterloo u Bruselu. Měli týden na to, naučit se jim dosud neznámou skladbu, letos nazvanou Sen motýla (A Butterfly´s Dream) od Belgičana Clauda Ledouxe.

"Dali nám skladbu, kterou do té doby nikdo neviděl. Noty. Bylo to asi 45 stran, moderní skladba," popsal situaci Vondráček. "Musím říct, že to byla hrozně těžká věc. Cvičili jsme víceméně od rána do večera. Pak jsme tam už jen popíjeli nějakou vodku, protože to bylo úplně na zbláznění," vzpomínal s úsměvem.

Podle Van Lysebetha byla právě Vondráčkova finálová interpretace Snu motýla nejlepší a český hudebník pak následným přednesem už zmíněného Rachmaninovova koncertu své vítězství minulý čtvrtek jednoznačně potvrdil. Na druhém místě skončil americký pianista Henry Kramer.

S výhrou je spojena nejen finanční prémie 25 000 eur, ale také řada koncertů po celém světě. A publikum od vítězného pianisty očekává hodně.

"Doufám, že už jsem na to připravený i mentálně. Ono to není jen o tom, jak rychle vám běhají prsty po klaviatuře," říká hudebník. Ve čtvrtek měl Vondráček vystoupit na jednom z koncertů Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj v Ostravě. Místo toho bude už muset plnit závazky spojené s vítězstvím v Bruselu.

Vondráček si podle svých slov uvědomuje, že se vítězstvím v soutěži - považované za nejnáročnější klavírní klání světa - zařadil po bok hudebních legend. V roce 1956 v ní například zvítězil Vladimir Ashkenazy, který v letech 1996 až 2003 působil jako šéfdirigent České filharmonie. Mezi vítězi byla i taková jména jako Emil Gilels, Leon Fleischer, Malcom Frager, Jevgenij Mogilevskij, Denis Kožuchin nebo Boris Giltburg.

Vondráček, který je z Opavy a nyní žije v USA, byl z účastníků soutěže nejstarší a míní, že to do jisté míry mohlo hrát roli. "V muzice je to stále o hledání inspirace a promítá se vaše osobnost jako člověka. Když člověk dozraje nebo si určité věci uvědomí, tak ta hudba má hned pro něj trošku hlubší význam," míní. Na druhou stranu je podle něj pravda, že každý z finalistů je na nejvyšší světové úrovni.

Význam má podle něj nejen technika a každodenní dril, ale také charisma interpreta, který ví, kde najít inspiraci. "Člověk nesmí ustrnout. Pořád to musí znít, že jsem se to naučil teprve včera."

Hudebník podle něj musí respektovat skladbu, dát do ní zároveň něco svého a umět ze skladby a not "vybrat to, co dává největší smysl a co si myslím, že obecenstvo nejvíce osloví".

 

Právě se děje

před 18 minutami

Děčín bude mít nové vedení, Hroudu nahradí Anděl z ANO

Nová koalice na magistrátu v Děčíně ve čtvrtek podepsala koaliční smlouvu. ANO, Piráti, ODS, Změna pro Děčín a Volba pro Děčín budou mít v zastupitelstvu 15 hlasů z 27. Dosud řídí město v červnu odvolaný primátor Jaroslav Hrouda (ANO). V nové koalici ho nahradí jeho náměstek Jiří Anděl (ANO).

Na čtvrtek bylo naplánované zasedání zastupitelstva. Spekulovalo se o návrhu nového vedení, Hrouda však ve středu odpoledne zasedání zrušil. Zdůvodnil to zhoršenou epidemickou situací. Zastupitelé se ve čtvrtek ale sešli a před společenským domem Střelnice, kde se běžně zasedání konají, podepsali koaliční smlouvu a žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. Konat by se podle Anděla mělo do tří týdnů.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Stáj F1 Haas obmění jezdecké složení, Grosjean i Magnussen končí

Stáj formule 1 Haas bude v příští sezoně na startu mistrovství světa se zcela novou dvojicí soutěžních jezdců. V americkém týmu po tomto ročníku skončí Francouz Romain Grosjean i Dán Kevin Magnussen. Kdo je nahradí, to Haas neuvedl, spekuluje se ale mimo jiné o synovi Michaela Schumachera Mickovi z jezdecké akademie Ferrari, které s Haasem úzce spolupracuje.

Ještě před oficiálním oznámením týmu informovali Grosjean i Magnussen o svém konci na sociálních sítích. "Poslední kapitola je uzavřena, kniha je u konce," napsal čtyřiatřicetiletý Grosjean, který ve formuli 1 startuje devátou sezonu a za Haas závodí od vstupu týmu do mistrovství světa v roce 2016. Předtím měl angažmá v Lotusu, ve kterém vybojoval všech deset pódiových umístění, ale nikdy závod nevyhrál. V Haasu je jeho maximem čtvrté místo z rakouské Grand Prix 2018.

O šest let mladší Magnussen jezdí za Haas od roku 2017 a nejlépe byl dvakrát pátý. "Byly to čtyři velkolepé roky, skvělá jízda," uvedl dánský pilot, jenž předtím dva roky působil v McLarenu a jeden v Renaultu.

V této sezoně oba jezdci získali dohromady jen tři body a patří jim 18. a 19. místo v průběžném pořadí. Do konce šampionátu zbývá šest závodů.

Další zprávy