Česká televize na podzim oslaví narozeniny Husy na provázku a uvede i Vávrovy postřehy z Rumunska

ČTK ČTK
2. 9. 2017 22:57
Česká televize na kanálu ČT art na podzim oslaví 50 let brněnské Husy na provázku a 110 let Divadla na Vinohradech. Nabídne také cykly s architektem Davidem Vávrou, jazzmanem Rudym Linkou či tanečnicí Dariou Klimentovou. Chybět nebude ani Kino art, které se vždy v sérii zaměřuje na jednoho režiséra - tento podzim to bude Aki Kaurismäki.
David Vávra ve svém pořadu Šumné stopy navštívil Rumunsko.
David Vávra ve svém pořadu Šumné stopy navštívil Rumunsko. | Foto: Česká televize

Padesátým narozeninám divadla Husa na provázku se bude na podzim vedle přímého přenosu představení Lásky jedné plavovlásky, plavovlásky jedné lásky věnovat v České televizi i stejnojmenný desetidílný dokumentární cyklus.

"Chtěl bych divákům představit tu neuvěřitelnou energii, s jakou půlstoletí divadlo pracuje na inscenacích," řekl režisér dokumentu Aleš Kisil.

Vinohradské divadlo vzniklo dříve, 24. listopadu 1907. Přesně v den výročí uvidí diváci ČT art v přímém přenosu hru Hašler v režii Tomáše Töpfera. Režisér a principál Divadla na Vinohradech Töpfer je v případě přímých přenosů divadelních představení skeptický. "Jsou buď špatné, nebo ještě horší. U televizních obrazovek chybí účast publika," podotkl.

Pokračování se na podzim na ČT art dočkají divácky oblíbené Šumné stopy s architektem Davidem Vávrou, tentokrát z Rumunska.

"Žasnoucí architekt David Vávra diváky provede podivuhodnými osudy našich krajanů a jejich dílem. Stylizovanou formou vyprávění se projekt snaží podat ucelený obraz "českých otisků" v zahraničí v obecnější rovině. Zaměří se nejen na práci českých architektů a stavitelů v Rumunsku, ale také na vzájemné kulturní ovlivňování, český um a tvořivost," píše se v anotaci pořadu. 

Vlastní dokumentární cyklus bud televize věnovat i světově uznávané české tanečnici Darii Klimentové. "Pro klasický balet je velmi důležité stále získávat nové diváky, a to hlavně u mladé generace. Jsem vděčná, že jsem tuto příležitost dostala," řekla Klimentová.

Svůj prostor bude mít také klasická a popová hudba. Vedle záznamů a přímých přenosů různých koncertů ČT art uvede nový diskusní pořad Linka, v němž jazzový kytarista Rudy Linka povede dialog s různými osobnostmi hudebního světa.

Kanál ČT art začal vysílat na konci srpna 2013, prvním odvysílaným pořadem byl film Alois Nebel. Denně si tuto kulturní stanici ČT pustí v průměru 127 tisíc dospělých diváků.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Rozsáhlý požár na Sardinii likviduje 11 letadel, evakuovat se muselo 400 lidí

Kvůli rozsáhlému požáru ve vnitrozemí italského ostrova Sardinie se muselo v noci na neděli evakuovat přes 400 lidí, oheň kromě tisíců hektarů porostu a polí zničil i několik budov. Informovala o tom agentura ANSA. Požár pomáhá hasit i 11 letadel, kvůli silnému větru ho však hasiči zatím nedokázali zkrotit.

V noci musely opustit své domy stovky lidí v obcích Cuglieri a Sennariolo, které leží v západní části ostrova. Někteří z nich se ráno mohli vrátit zpět. "Největší problémy jsou mezi Cuglieri a Santu Lussurgiu a počasí nám nijak nepomáhá… Proto stále platí, že požár představuje extrémní nebezpečí," uvedl Antonio Belloi z civilní ochrany.

Požár zatím nemá na svědomí žádné oběti ani zraněné, uvedla agentura AP. Zemědělský svat Coldiretti jej ale považuje za katastrofální, protože podle něj způsobí obrovské škody farmářům; někteří kvůli požáru přišli o úrodu i o zvířata.

Další zprávy