Česká fiharmonie a Bobby McFerrin na Staroměstském náměstí

Česká fiharmonie a Bobby McFerrin na Staroměstském náměstí
Těch, kteří si ho chtěli poslechnou přišlo mnoho. Program nabídl například Dvořákův Slovanský tanec č. 1, Vivaldiho Koncert pro 2 violoncella, zazněla Skočná ze Smetanovy Prodané nevěsty nebo tango Por una cabeza z filmu Vůně ženy. Sólisty ČF byli houslista Josef Špaček mladší, klarinetista Tomáš Kopáček a violoncellista Jan Keller. Originální a capella zpěvák McFerrin večer zakončil gospelovým tradicionálem Swing Low Sweet Chariot, při němž vyzval ke zpěvu i publikum. Motiv tohoto gospelu použil Antonín Dvořák v Symfonii č. 9 Z nového světa
Nejen jeho, ale i Českou filharmonii, která tímto koncertem zakončuje sezónu.
Filharmoniky dirigoval šéf dirigent Jiří Bělohlávek.
S nápadem uspořádat závěrečný koncert sezony pro co nejširší veřejnost přišli samotní hráči České filharmonie. "Rádi bychom nabídli podobnou formu koncertu, jaké dělá Vídeňská filharmonie v Schöbrunnu, či berlínští filharmonici na Waldbühne," řekl generální ředitel filharmoniků David Mareček.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
21. 6. 2013 23:55

Zcela zaplněné Staroměstské náměstí v Praze sledovalo netradiční koncert pod otevřeným nebem, na němž vystoupil americký zpěvák a jazzman Bobby McFerrin s Českou filharmonií (ČF). Podle policie se během zhruba devadesátiminutového vystoupení v historickém centru města objevilo přes 10 000 lidí, kteří zaplnili místa k sezení před zastřešeným jevištěm i okolní prostory. Vstup na koncert, který zakončil 117. sezonu ČF, byl zdarma.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy