Česká fiharmonie a Bobby McFerrin na Staroměstském náměstí

Česká fiharmonie a Bobby McFerrin na Staroměstském náměstí
Těch, kteří si ho chtěli poslechnou přišlo mnoho. Program nabídl například Dvořákův Slovanský tanec č. 1, Vivaldiho Koncert pro 2 violoncella, zazněla Skočná ze Smetanovy Prodané nevěsty nebo tango Por una cabeza z filmu Vůně ženy. Sólisty ČF byli houslista Josef Špaček mladší, klarinetista Tomáš Kopáček a violoncellista Jan Keller. Originální a capella zpěvák McFerrin večer zakončil gospelovým tradicionálem Swing Low Sweet Chariot, při němž vyzval ke zpěvu i publikum. Motiv tohoto gospelu použil Antonín Dvořák v Symfonii č. 9 Z nového světa
Nejen jeho, ale i Českou filharmonii, která tímto koncertem zakončuje sezónu.
Filharmoniky dirigoval šéf dirigent Jiří Bělohlávek.
S nápadem uspořádat závěrečný koncert sezony pro co nejširší veřejnost přišli samotní hráči České filharmonie. "Rádi bychom nabídli podobnou formu koncertu, jaké dělá Vídeňská filharmonie v Schöbrunnu, či berlínští filharmonici na Waldbühne," řekl generální ředitel filharmoniků David Mareček.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Vojtěch Marek
21. 6. 2013 23:55

Zcela zaplněné Staroměstské náměstí v Praze sledovalo netradiční koncert pod otevřeným nebem, na němž vystoupil americký zpěvák a jazzman Bobby McFerrin s Českou filharmonií (ČF). Podle policie se během zhruba devadesátiminutového vystoupení v historickém centru města objevilo přes 10 000 lidí, kteří zaplnili místa k sezení před zastřešeným jevištěm i okolní prostory. Vstup na koncert, který zakončil 117. sezonu ČF, byl zdarma.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy