Ceny Thálie znají své vítěze. Cenu za celoživotní mistrovstí dostali i Zindulka a Županič

ČTK Magazín ČTK, Magazín
26. 3. 2016 22:01
Na jevišti Národního divadla se v sobotu večer předávaly již po třiadvacáté herecké ceny Thálie. Prestižní ocenění za rok 2015 získalo celkem patnáct umělců, skleněnou divadelní masku si tak domů odnesli například herci Stanislav Zindulka a Ladislav Županič nebo operní pěvec Dalibor Jedlička.
Stanislav Zindulka při přebírání ceny Thálie 2015 za celoživotní činoherní mistrovství.
Stanislav Zindulka při přebírání ceny Thálie 2015 za celoživotní činoherní mistrovství. | Foto: ČTK

Praha - Úvod večera se však nesl spíše v duchu snahy o zachování divadelní svobody.

Ředitel Národního divadla v Praze Jan Burian podpořil při zahájení předávání cen slovenské kolegy, kterým banskobystrický župan Marian Kotleba nařídil předčasné ukončení divadelního představení, které se mu nelíbilo kvůli neslušným výrazům.

Poté už se moderátor večer Antonín Procházka, který uváděl předávání cen již podesáté, věnoval vyhlašování oceněných. Cenu Thálie pro činoherce do 33 let získala Pavla Janiššová ze Západočeského divadla Cheb, kde odehrála přes 30 rolí. Cenu převzala z rukou Luďka Munzara, Nadace Munzarových má patronát nad oceněním mladých herců.

Cenu Thálie pro činoherce do 33 let získala Pavla Janiššová ze Západočeského divadla v Chebu.
Cenu Thálie pro činoherce do 33 let získala Pavla Janiššová ze Západočeského divadla v Chebu. | Foto: ČTK

Síla jejího herectví je podle divadelních odborníků především v lyrických postavách, nebrání se ale ani složitějším charakterům nebo komickým rolím.

"Jsem hlavně ráda, že cena putuje do Chebu, protože si to tamní scéna zaslouží," uvedla herečka, která si zahrála například Roxanu v Cyranovi z Bergeracu, Marii Antoinettu ve stejnojmenné inscenaci či Hildegardu Schmelzerovou v Cejchu, ale také Káču Maršálkovou v Divotvorném hrnci, Janu v komedii Jak utopit dr. Mráčka, Smeraldinu ve hře Král Jelenem a nejnověji Lanu v inscenaci V Davidově rouše.

Celoživotní mistři Zindulka s Županičem

Sošku za celoživotní činoherní mistrovství převzal herec Stanislav Zindulka. Nynější člen souboru pražského Činoherního klubu divadlo obecně považuje za jedno z posledních míst, kde se lidé ještě poslouchají.

"Když jsem se dozvěděl o ocenění, napadlo mě, jakou by měl radost táta a jak pyšná by byla moje milovaná profesorka Vlasta Fabianová," řekl třiaosmdesátiletý Zindulka, jehož herecká dráha začala v jeho rodné Jilemnici.

Ladislav Županič s cenou Thálie za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství v kategorii muzikál-opereta.
Ladislav Županič s cenou Thálie za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství v kategorii muzikál-opereta. | Foto: ČTK

Celoživotní mistrovství ocenila porota také u herce a zpěváka Ladislava Županiče, který patří i mezi špičkové dabéry. V oboru baletním cenu za celoživotní mistrovství převzal Pavel Ždichynec, v loutkohereckém Jiří Vyšohlíd z královéhradeckého divadla Drak. Za celoživotní operní mistrovství byl oceněn Thálii Dalibor Jedlička. Zvláštní cenu Kolegia asociace pak převzal Petr Weigl, filmový, televizní a divadelní režisér a dramaturg.

Činoherní ceny Thálie převzali Zora Valchařová Poulová ze roli Violet Westonové v inscenaci Srpen v zemi indiánů Klicperova divadla Hradec Králové a Radim Madeja za herecký výkon v komorní inscenaci Novecento (1900) v mladoboleslavském divadle.

V operním oboru zazářili Iordanka Derilová, cenu převzala za roli Renaty v opeře Ohnivý anděl v Národním divadle moravskoslezském Ostrava, a Jaroslav Březina, který byl Thálií oceněn za roli Laci Klemeně v opeře Její pastorkyňa v Národním divadle Brno.

V baletním oboru získala cenu Kristýna Němečková za sólo v choreografii Jacopa Godaniho Reflections on the Fate of Human Forms, nastudované Baletem pražského Národního divadla v rámci triptychu Ballettissimo. Za stejnou roli dnes odpoledne obdržela Výroční cenu čtenářů portálu Opera Plus. V mužské kategorii zvítězil Viktor Konvalinka za titulní roli v inscenaci Chaplin v Národním divadle moravskoslezském Ostrava.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 6 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 6 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 7 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy