Ceny Anděl se vracejí ke kořenům. Jeden povedený ročník a jsme zpět, říkají organizátoři

Hana Slívová Hana Slívová
22. 5. 2017 10:52
Letošní hudební Ceny Anděl se po osmi letech konají bez producenta a podnikatele Leška Wronky v čele. Během "komorního" večera v pražském Lucerna Music Baru dostanou andělské sošky kapely, zpěváci a zpěvačky, které letos vybírala nově postavená porota. Ubylo v ní lidí, kteří hudbu systematicky nesledují. Šanci uspět tak mají například mladá zpěvačka Lenny nebo kapely Prago Union či Priessnitz. Pořadatelé akce doufají, že ceny brzy opět získají prestiž.
Nejvíc nominací na "velkého" Anděla má letos zpěvačka Lenny.
Nejvíc nominací na "velkého" Anděla má letos zpěvačka Lenny. | Foto: Matúš Tóth

Když raper Vladimir 518 z kapely PSH minulý týden popřál Cenám Anděl, aby povstaly z popela, vystihl situaci, v níž se nejznámější české hudební ocenění před dnešním ceremoniálem nachází.

Hiphopeři PSH hráli na skromném večírku při udílení žánrových sošek, které každoročně předznamenává "hlavní" Anděly. Žánrový večer, kde specializovaní hudební kritici odměňují nejlepší folková, jazzová či hardrocková alba, se letos kvůli finančním problémům původně vůbec neměl konat.

Peníze se však nakonec našly, a tak například producent Ondřej Holý alias dné sklidil s albem These Semi Feelings, They Are Everywhere po letošní Vinyle a Apollu − cenách, které před šesti lety vznikly jako reakce na mainstreamovou zkostnatělost Andělů − třetí sošku v řadě. Více než kdy jindy se ve vzduchu vznášela otázka, jestli česká scéna Anděly stále potřebuje.

Garant žánrových cen, hudební publicista Jaroslav Špulák, odpovídá kladně. "Během večera se sejdou hudebníci a vydavatelé. Mohou si domluvit spolupráci, podívat se, co se děje v jiných žánrech," říká.

A totéž podle něj platí o zatracovaných "velkých" Andělech, kteří odměňují například nejlepší kapelu či zpěváky. "Zohledňují mainstream a nestává se často, že by v nominacích byly úplné úlety. Navíc slouží jako výborná ročenka dění v popu," poukazuje Špulák na šestadvacetiletou tradici.

Dnes večer se ceny Anděl ale skutečně pokusí vstát z popela. Po osmi letech licenci k pořádání vrátil producent Lešek Wronka. Toho muzikanti i novináři kritizovali, že mu více než o poctu hudbě jde o protežování vlastních "koní".

Kritika vyvrcholila po předávání žánrových sošek v roce 2015, kdy v Paláci Akropolis místo nominovaných zástupců folku, metalu či world music vystoupily kapely z Wronkova okolí, jež s nominacemi neměly nic společného. Večer působil tragicky.

Wronka nyní prohlásil, že už ho věčné handrkování s hudebníky a kritikou nebaví. Jako podnikatel si ale také jistě spočítal, že pořádání Andělů už se mu nevyplatí.

Česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu, známá pod zkratkou IFPI, narychlo svolala konkurz na nového pořadatele. V něm uspěl kytarista skupiny The Prostitutes Martin Přikryl. "Nakonec jsme se ale nedohodli na konkrétních podmínkách," vysvětluje šéfka federace Petra Žikovská, proč ze spolupráce sešlo.

Andělé a ti druzí

  • Na rozdíl od úzce vyprofilované ceny Apollo, již inspirovala britská Mercury Prize, a Vinyly, která hledá vítěze mezi čistě klubovými kapelami a projekty, mají ceny Anděl za vzor konzervativní americké Grammy.
  •  O tom, že by vítězi stoupl prodej desek nebo lidé začali častěji chodit na jeho koncerty, však nemůže být řeč.
  • Andělé tak mají význam hlavně pro samotné hudebníky. Většina ceny vnímá jako fundované potvrzení dobře našlápnuté cesty a motor pro další práci. Nebo alespoň nástroj pro vyjednávání o lepších podmínkách na koncertech.

Chvíli se zdálo, že po šestadvaceti letech se Andělé udílet nebudou. Nakonec však penězi přispěl Ochranný svaz autorský a Intergram, tedy instituce, kterou mnozí hudebníci kritizují kvůli politice vybírání poplatků. Letošní ročník tak dostal zelenou, byť ve skromnější podobě.

"Vracíme se ke kořenům, večer jsme připravovali doslova na koleni," říká Petra Žikovská, podle níž federace po dnešním udílení vyhlásí výběrové řízení na pořadatele dalších ročníků. "Pro mě bude favorit ten, kdo přijde s vizí a bude respektovat rozhodnutí poroty. Jedině tak cenám můžeme vrátit prestiž," míní Žikovská. Také podle publicisty Špuláka stačí jeden povedený ročník a ceny jsou zpět ve hře.

Lépe vypadají už letošní nominace velkých Andělů, jimž vévodí talentovaná zpěvačka a pianistka Lenny, ale kde kromě rádiové stálice Xindla X nebo pop-folkové skupiny Jelen mohou uspět také klubovější kapely Priessnitz či Prago Union. První krok − úklid v početné porotě odborníků − by tedy mohl být krokem správným směrem.

Porotu letos sestavoval hudební novinář Honza Vedral. "Chtěli jsme, aby v ní byli lidé, kteří hudební scénu opravdu sledují. Zredukovali jsme počet obchodníků, protože pozice prodejců cédéček se s úbytkem specializovaných obchodů změnila," vypočítává Vedral. "Omezili jsme počet lidí z rádií na ty, kteří se současnou českou hudbou reálně zabývají. Přidali jsme hudební producenty," uzavírá. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy